Japonia wypuści radioaktywną wodę do oceanu

35

Rząd Japonii oficjalnie zatwierdził decyzję o uwolnieniu do oceanu 1,2 miliona ton radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Japonia wypuści radioaktywną wodę do oceanu
(PAP)

We wtorek Japonia zatwierdziła decyzję o uwolnieniu do oceanu radioaktywnej wody. 1,2 mln ton wody zostanie rozcieńczonych, a za około dwa lata trafi do oceanu.

Radioaktywna woda trafi do oceanu

Jak przekazują japońskie media władze stwierdziły, że jest to nieunikniony proces, a radioaktywnej wody trzeba się pozbyć. Zaznaczono, że zostaną podjęte wszelkie starania, aby wyrządzić jak najmniej szkód.

Państwa sąsiedzkie są zaniepokojone tą decyzją i postulują inne rozwiązanie. Chiny i Korea Południowa już od dawna sprzeciwiały się uwolnieniu wody z Fukushimy do oceanu.

Zobacz także: Rosjanie na granicy z Ukrainą. Zobacz nagranie
W jasny sposób przekażemy japońskiemu rządowi protest naszego społeczeństwa. Zażądamy od Japonii konkretnych środków, by zapewnić bezpieczeństwo naszych obywateli i uniknąć zniszczeń środowiska morskiego - powiedział przedstawiciel rządu w Seulu, Ku Jun Czeol.

Decyzja została zaakceptowana przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Woda z Fukushimy została przefiltrowana i udało się usunąć z niej większość radioaktywnych izotopów. Nie da się jednak pozbyć trytu, dlatego też woda zostanie rozcieńczona, zanim trafi do Oceanu.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić