To niesamowite, co odkrył płetwonurek na dnie morza. Ma 900 lat!

69

900-letni miecz, który prawdopodobnie należał do krzyżowca, biorącego udział w krucjacie, został znaleziony na dnie Morza Śródziemnego u wybrzeży Izraela. Na pokryte pąklami metrowe ostrze natknął się płetwonurek amator - Shlomi Katzina.

To niesamowite, co odkrył płetwonurek na dnie morza. Ma 900 lat!
Miecz przeleżał w wodzie 900 lat. (Israel Antiquities Authority)

900-letni miecz został odnaleziony na dnie Morza Śródziemnego u wybrzeży Góry Karmelu. Jak poinformował Izraelski Urząd Zabytków (IAA) miecz jest zachowany w idealnym stanie i najprawdopodobniej należał do rycerza biorącego udział w wyprawach krzyżowych.

Miecz przeleżał w wodzie 900 lat

Jest inkrustowany organizmami morskimi, ale najwyraźniej wykonano go z żelaza. Spotkanie z tak osobistym przedmiotem jest ekscytujące, przenoszące 900 lat wstecz do innej epoki, z rycerzami, zbroją i mieczami - powiedział Nir Distelfeld prawcownik IAA.

Wyprawy krzyżowe do Ziemi Świętej odbywały się między XI a XIII wiekiem. Właścicielem miecza był prawdopodobnie uczestnik jednej z tych krucjat. Obok ostrza znaleziono metalowe kotwice i fragmenty ceramiki, które po oczyszczeniu i odrestaurowaniu zostaną wystawione.

Na miecz natknął się Shlomi Katzina płetwonurek amator. Eli Escosido, dyrektor generalny IAA, pochwalił Katzina za przekazanie miecza i podziękował mu mówiąc, że "każdy starożytny przedmiot pomaga ułożyć historyczną zagadkę ziemi Izraela".

Wybrzeże Karmelu, z wieloma naturalnymi zatoczkami, przez stulecia zapewniało schronienie podczas sztormów. Miecz to nie jedyne cenne znalezisko z tamtych okolic - niektóre artefakty mają nawet po 4 tys. lat.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Sensacja archeologiczna na Górnym Śląsku. Średniowieczne odkrycie pod kościołem w Ujeździe
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić