Pochodzi z epoki lodowcowej, ale jest w idealnym stanie. Nietypowe znalezisko

W syberyjskiej Arktyce znaleziono futro młodego lwa jaskiniowego, które zachowało się prawie w idealnym stanie. Naukowcy szacują, że szczątki lwiątko miało zaledwie 2 miesiące w chwili śmierci. Szczątki pochodzą z epoki lodowcowej.

Pochodzi z epoki lodowcowej, ale jest w idealnym stanie. Nietypowe znalezisko
Skóra lwa ma ponad 28 tys. lat (Twitter)

Zaskakującego odkrycia dokonał rosyjski naukowiec Paweł Efimow w syberyjskiej Arktyce. W zamarzniętym tunelu 7 metrów pod ziemią zobaczył jedno z najlepiej zachowanych zwierząt epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek znaleziono. Było to lwiątko jaskiniowe, które, według wstępnych szacunków, ma ponad 28 tys. lat.

Dwa lwiątka w jednej jaskini

Lew przebywał pod wieczną zmarzliną z nienaruszonymi zębami, skórą, pazurami, a nawet wąsami. Młode, które naukowiec dr Walerii Plotnikow i jego koledzy nazwali Spartakiem, leżało zaledwie 15 metrów od innego lwiątka, Borysa, które miejscowi znaleźli w zeszłym roku.

Do odkrycia doszło jeszcze w 2018 roku, ale dopiero teraz naukowcom udało się zbadać sensacyjne znalezisko. Początkowo uważano, że zwierzęta są rodzeństwem. Ale, jak mówią wyniki badania, lwy mają między sobą ponad 15 tys. lat różnicy — Borys ma mieć ponad 43 tys. lat. Tomografia komputerowa i testy genetyczne wykazały również, że młodsze z lwiątek było płci żeńskiej, dlatego zmieniono jej imię Sparta.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Wyglądało, jakby umarło kilka dni temu"

Lwy jaskiniowe wyginęły około 14 tys. lat temu. "To było absolutnie oszałamiające" – powiedziała Euronews Love Dalén, profesor genetyki ewolucyjnej w Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie. "Widzieliśmy, że możemy coś znaleźć, ale to lwiątko wyglądało, jakby umarło zaledwie kilka dni temu".

Niedawno opublikowane badanie wykazało, że oba młode w chwili śmierci miały maksymalnie dwa miesiące. Nic nie wskazywało na to, że zostały zabite przez drapieżnika. Jak uważają naukowcy, mogły zginąć w wyniku uwięzienia w lawinie błotnej. Odkrycie pomogło też ustalić kilka faktów na temat ewolucji eurazjatyckiego lwa jaskiniowego.

Na lwy czekają kolejna badania

Złote futro obu młodych lwów były podobne do tego, jakie występuje u dzisiejszych lwiąt afrykańskich, ale z długim, grubym futrzanym podszerstkiem, który mógł izolować je od zimna. Naukowcy odkryli również, że ich zęby wyrosły w bardzo młodym wieku, nie tak jak u dzisiejszych lwów afrykańskich.

Sugeruje to, że z powodu ostrzejszych zim "młode musiały rozwijać się szybciej i być w stanie jeść mięso w młodszym wieku". Na lwy czeka jeszcze pełna sekcja zwłok, która pomoże ustalić m.in., jak wyglądały ich żołądki.

Zobacz także: Rosjanie najpoważniejszym rywalem dla Polaków? "Z każdym musimy iść po zwycięstwo"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić