Twitter w Turcji zablokowany. To pomysł rządu?

69

Jak wynika z raportu NetBlocks — grupy, która śledzi przerwy w dostępie do Internetu, kilka tureckich sieci ograniczyło dostęp do Twittera. Polecenie prawdopodobnie wydał rząd, w obawie przed szerzeniem dezinformacji na temat trzęsienia ziemi.

Twitter w Turcji zablokowany. To pomysł rządu?
(PAP, REFIK TEKIN)

Poniedziałek 6 lutego okazał się tragicznym dniem dla Turcji, Syrii i Libanu. Na tamtych terenach doszło do potężnego trzęsienia ziemia oraz serii wstrząsów wtórnych. Zginęło ponad 11 tys. osób, z czego aż 8.5 tys. w Turcji.

Twitter zablokowany

W kilku miastach trwają akcje ratunkowe, w których biorą udział także Polacy. W sieci pojawiają się relacje na żywo z wyciągania ofiar spod gruzów i udzielania pierwszej pomocy. Jak się okazuje, w Turcji nie wszyscy mogą o tym pisać i informować.

Jak wynika z raportu NetBlocks, dostęp do Twittera został zablokowany w kilku sieciach w Turcji. Alp Toker, dyrektor NetBlocks, powiedział, że prawdopodobnie jest to wynik polecenia rządowego. Ma na to wskazywać synchronizacja blokady.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie się doigrali. Wystarczył zwykły dostawczak 

Alp Toker wskazał, że blokadę wykonano za pomocą oprogramowania zainstalowanego przez dostawców telekomunikacyjnych. To może zapobiec ładowaniu się konkretnych stron lub uruchamianiu się aplikacji. W przeszłości dochodziło już do podobnych blokad.

Turcja ma długą historię ograniczania sieci społecznościowych podczas krajowych sytuacji kryzysowych i incydentów bezpieczeństwa – zauważył organ monitorujący wolność Internetu na świecie NetBlocks, cytowany przez AFP.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan sam przyznał, że w początkowych relacjach trzęsienia ziemi "były pewne problemy". Od poniedziałku policja turecka aresztowała już kilkanaście osób za wpisy na portalach społecznościowych, krytykujące postępowanie władz. W październiku parlament uchwalił przepisy, które mają rozprawić się z dezinformacją.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić