Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|
aktualizacja

"U Brata Józefa" działało nielegalnie. Zajmą się nim organy ścigania

47
Podziel się:

Organizator pielgrzymki do Medjugorie nie miał prawa działać. Biuro podroży "U Brata Józefa" organizowało wycieczki bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki. Z tego powodu mazowiecki urząd marszałkowski skierował sprawę do prokuratury.

"U Brata Józefa" działało nielegalnie. Zajmą się nim organy ścigania
Organizator tragicznej w skutkach wycieczki do Medjugorie ma kłopoty (YouTube)

Biuro podroży "U Brata Józefa" działało nielegalnie. Tak wynika z komunikatu przekazanego w czwartek Polskiej Agencji Prasowej przez biuro prasowe kancelarii marszałka woj. mazowieckiego.

Biuro podroży "U Brata Józefa", które zorganizowało tragiczną w skutkach wycieczkę do Medjugorie, działało bez wymaganego prawnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki – ustalił urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. Oznacza to, że klienci biura nie są objęci gwarancją ubezpieczeniową, jaka przysługuje turystom korzystającym z usług zarejestrowanych biur podróży. Urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania.

Wypadek w Chorwacji. Biurem podróży zajmą się organy ścigania

Jak informuje urząd wojewódzki, wszczęto także postępowanie administracyjne, które ma skutkować zakazem wykonywania działalności przez 3 lata dla właściciela biura podróży "U Brata Józefa".

Aby biuro podróży mogło legalnie rozpocząć działalność organizatora turystyki, przedsiębiorca musi złożyć wniosek do marszałka województwa, w którym znajduje się siedziba firmy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku firma zostaje wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych.

Firma musi także posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Mowa o gwarancji ubezpieczeniowej. Daje to klientom biur podroży pewność, że w przypadku niewypłacalności biura podróży, mogą liczyć na bezpieczny powrót do kraju, kontynuację pobytu oraz zwrot kosztów – wskazano w komunikacie biura prasowego.

Po tragedii polskich pielgrzymów w Chorwacji urząd marszałkowski sprawdził "U Brata Józefa" i stwierdził, że biuro podróży nie było zgłoszone do rejestru. Organizując cykliczne imprezy turystyczne działało w szarej strefie, nielegalnie oferując legalne usługi. Klienci nie mieli więc gwarancji jakości oferowanych przez biuro podróży usług.

Należy podkreślić, że w polskim prawie istnieje wyjątek. Nieodpłatne i okazjonalne zorganizowanie wycieczki dla ograniczonej grupy ludzi jest legalne bez prowadzenia zarejestrowanej działalności, jednak wszystkie wymienione warunki muszą być spełnione jednocześnie.

Zobacz także: Mikołajki. "Walczą o turystę, by skorzystał z ich oferty"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
Andzia
2 miesiące temu
Właśnie. Nielegalna organizacja, ale do kraju ich sprowadzono i otoczono opieką. Państwo kościelne, jak nic.
el-ka
2 miesiące temu
To ,że działało nielegalnie nie ma nic wspólnego z wina kierowców. Niech podróżnicy domagają się odszkodowania od niewiadomo kogo. Skoro zawierzyli Kościołowi,to do kościoła kierować wszelkie roszczczenia. Na pewno nie będzie takich odszkodowań jak za Smoleńsk.
Starzyk
2 miesiące temu
Nic im nie zrobią. Odpowiedni biskup zadzwoni do odpowiedniego ministra i po sprawie.
Gucio
2 miesiące temu
Ile jest takich firm co z czarnymi organizują......, dopiero jak się coś wydarzy to jest szukanie sensacji i działań na pokaz
cześ
2 miesiące temu
Skoro mogło działać nielegalnie to działało! Proste!
Prawda
2 miesiące temu
Nikt nie ma prawa organizowac wycieczek ,bo to naszym urzędasom sie nie podoba.....Urzędasy wmawiają nam ,że ktos łamie prawo bo sobie cos zorganizowal. Ludzie są dorosli i mają prawo decydowac sami ,gdzie i z kim chcą jechac..... Bandy urzędasów są po to tylko by uprzykrzac nam życie...
Zastanawiając...
2 miesiące temu
Z całym szacunkiem dla poszkodowanych i rodziny zmarłych, to wielka tragedia, która odbije piętno na psychice tych ludzi ale jak się widzi jak pielgrzymi byli potraktowani jakim wsparciem rządu zostali otoczeni włącznie z transportem to nasuwa się myśl dlaczego wszyscy poszkodowani nie mają takiego wsparcia. Dlaczego miotają się z braku kasy na powrót do kraju.Ktos powie, że nie mieli właściwego ubezpieczenia w podróży a w tym przypadku? Wciąż dzieli się ludzi na lepszych i gorszych.
Ukraina
2 miesiące temu
Polska
siwy kruk
2 miesiące temu
Czegoś co działa pod płaszczykiem kościoła, nikt nie śmie tknąć. Dopóki nie jest za późno.
Lol
2 miesiące temu
Już bractowo u Józefa umywa ręce zwalając winę na właściciela a właściciel zwala winę na boga wkoncu wyszło kim oni są teraz wiadomo po co PiS dał emeryta 13 i 14 emeryturę żeby na pielgrzymki kasy nie brakło
coto
2 miesiące temu
ta cała mafia od wieków działa nielegalnie, tylko że niektóre władze to tolerują bo pomagają im czarować baranki.
Void
2 miesiące temu
Opatrzność nie uchroniła ich od śmierci
Obywatel
2 miesiące temu
Najważniejsze że przewoźnik był sukienkowy !
Bałuty&Chojny
2 miesiące temu
Nie mieli wpisu więv ubezpieczenia na wypadek upadłości biura. Ale przyczyna wypadku była inna.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić