Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Ubezpłodnienie w Polsce. Projekt ustawy trafił do Sejmu

453
Podziel się:

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczącej tzw. ubezpłodnienia jako metody antykoncepcji. Zakłada on legalizację pozbawienia płodności, przeprowadzonego przez lekarza za świadomą zgodą pacjenta. Projekt złożyli posłowie Lewicy.

Ubezpłodnienie w Polsce. Projekt ustawy trafił do Sejmu
Posłowie Lewicy złożyli projekt ws. ubezpłodnienia (Twitter, Wanda Nowicka)

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka złożyła w piątek w Sejmie projekt ustawy legalizującej w Polsce ubezpłodnienie. To metoda dobrowolnej antykoncepcji przeprowadzanej w ramach zabiegu lekarskiego. U mężczyzn jest to wazektomia, a u kobiet podwiązanie jajowodów, które jest w naszym kraju nielegalne.

Ubezpłodnienie jako legalna metoda antykoncepcji

Ludzie mają prawo rezygnować z wlasnej płodności, a biskupom, prokuratorom, fanatykom wszelkiej maści nic do tego - Nowicka napisała na Twitterze.

- Dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów, dopuszczone przez WHO, i co więcej, jest to jedyna metoda zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Czas najwyższy skończyć z tym absurdem - mówiła w Sejmie Nowicka.

W Polsce podwiązanie nasieniowodów jest zabiegiem legalnych, choć kosztownym. Z kolei podwiązanie jajników jest nielegalne. Za wykonanie zabiegu lekarzowi może grozić nawet kara pozbawienia wolności. Dopuszcza się go jedynie w wypadku gdy kolejna ciąża ewidentnie zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, lub gdy kolejne potomstwo będzie obciążone genetycznie ciężką chorobą.

To, co w Polsce stoi na przeszkodzie do realizacji tego świadczenia medycznego, to błędna interpretacja art. 156 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego. W świetle tego przepisu spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci m.in. pozbawienia człowieka zdolności płodzenia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 - powiedziała posłanka Lewicy.

Projekt proponowany przez Lewicę zakłada zmianę art. 156 par. 1a Kodeksu karnego, który brzmiałby: "Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli pozbawienie płodności jest następstwem zabiegu lekarskiego za świadomą zgodą pacjenta."

Według autorów projektu obecne brzmienie artykułu sprawia, że lekarze boją się sankcji, i dlatego nie proponują pacjentom i pacjentkom zabiegów sterylizacji antykoncepcyjnej, mimo iż Polki i Polacy często chcą z tej metody korzystać.

Zobacz także: Referendum o prawie aborcyjnym? Adam Bodnar ma inną propozycję
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(453)
Adam N 1973
7 miesięcy temu
Brawo WP, że zamieściliście mój zarzut do Was co do moderacji. A może jest kilku moderatorów na zmianie? Ale brawo
Adam N 1973
7 miesięcy temu
WP, manipulacja? Dlaczego usunęliście pierwszy, bardziej prowokacyjny komentarz osoby wykorzystującej nick "Polak" do którego się odniosłem? Chodzi o wybielenie zwolenników PO, a ukazanie w gorszym świetle zwolenników PiS jako bardziej konfliktowych?
Adam N 1973
7 miesięcy temu
Żeby było jasne, kogo nazywam lemingiem. Nie są to osoby o lewicowych poglądach czy też ze społeczności LGBT. Dla mnie leming to Europejczyk polskiego pochodzenia, głosujący na Platformę, obecnie Koalicję Obywatelską
Adam N 1973
7 miesięcy temu
Żeby była jasność, kogo nazywam lemingami: nie są to osoby o lewicowych poglądach, czy też LGBT. Dla mnie określenie lemingi oznacza Europejczyków polskiego pochodzenia, głosujących na Platformę Obywatelską, obecnie Koalicję Obywatelską
Adam N 1973
7 miesięcy temu
Do leminga POdszywającego się pod Polaka. Tacy jak ty i tobie POdobni nie jesteście Polakami, tylko wrogami narodu polskiego i polskości. Sam proponujesz, byśmy my Polacy, dokonali kastracji was, lemingów. Oczywiście dotyczyłaby tylko tych z was, którzy chcieliby żyć dalej w Polsce. Ci z was którzy by nie chcieli mogliby wyjechać na Rajski Zachód. Tylko ile ten raj jeszcze potrwa?
Polak
7 miesięcy temu
W sumie ma rację. Gdyby kilkadziesiąt lat temu przeprowadzona wazektomię na dziadkach członków pisu, to ile zła ominęłoby Polskę ! Pomyślcie o tym !
Od ognia
7 miesięcy temu
wody i rzadów POwsKO lewackich bron nas panie Boze .
lewico
7 miesięcy temu
A można sobie obciąć ręce, jak się nie chce być złodziejem?
Blondi
7 miesięcy temu
Najpierw niech sobie jajniki zwiąże, najlepiej na kokardkę to ładnie będzie miała. Chociaż ona już dawno przekwitła.
Sober
7 miesięcy temu
Jak można dobrowolnie pozbawiać się płodności wiązaniem jaj czy wiązaniem jajników?, przecież to jest chory pomysł. Są przecież środki antykoncepcyjne. Ta pani ma wszystkich w domu, że wyskoczyła z takim projektem?
ministrant
7 miesięcy temu
księży najpierw skoro obowiązuje ich celibat
lol
7 miesięcy temu
Tej pani już dziękujemy!!!
fen
7 miesięcy temu
Oni chca wprowadzac niewolnictwo mamy robic co nam kaza
fen
7 miesięcy temu
to juz jest przegiecie trzeba powstac i zniszczyc taka ideologie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić