Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
SSŃ
|

Ubezpłodnienie w Polsce. Projekt ustawy trafił do Sejmu

453
Podziel się

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczącej tzw. ubezpłodnienia jako metody antykoncepcji. Zakłada on legalizację pozbawienia płodności, przeprowadzonego przez lekarza za świadomą zgodą pacjenta. Projekt złożyli posłowie Lewicy.

Ubezpłodnienie w Polsce. Projekt ustawy trafił do Sejmu
Posłowie Lewicy złożyli projekt ws. ubezpłodnienia (Twitter, Wanda Nowicka)

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka złożyła w piątek w Sejmie projekt ustawy legalizującej w Polsce ubezpłodnienie. To metoda dobrowolnej antykoncepcji przeprowadzanej w ramach zabiegu lekarskiego. U mężczyzn jest to wazektomia, a u kobiet podwiązanie jajowodów, które jest w naszym kraju nielegalne.

Ubezpłodnienie jako legalna metoda antykoncepcji

Ludzie mają prawo rezygnować z wlasnej płodności, a biskupom, prokuratorom, fanatykom wszelkiej maści nic do tego - Nowicka napisała na Twitterze.

- Dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów, dopuszczone przez WHO, i co więcej, jest to jedyna metoda zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Czas najwyższy skończyć z tym absurdem - mówiła w Sejmie Nowicka.

W Polsce podwiązanie nasieniowodów jest zabiegiem legalnych, choć kosztownym. Z kolei podwiązanie jajników jest nielegalne. Za wykonanie zabiegu lekarzowi może grozić nawet kara pozbawienia wolności. Dopuszcza się go jedynie w wypadku gdy kolejna ciąża ewidentnie zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, lub gdy kolejne potomstwo będzie obciążone genetycznie ciężką chorobą.

To, co w Polsce stoi na przeszkodzie do realizacji tego świadczenia medycznego, to błędna interpretacja art. 156 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego. W świetle tego przepisu spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci m.in. pozbawienia człowieka zdolności płodzenia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 - powiedziała posłanka Lewicy.

Projekt proponowany przez Lewicę zakłada zmianę art. 156 par. 1a Kodeksu karnego, który brzmiałby: "Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli pozbawienie płodności jest następstwem zabiegu lekarskiego za świadomą zgodą pacjenta."

Według autorów projektu obecne brzmienie artykułu sprawia, że lekarze boją się sankcji, i dlatego nie proponują pacjentom i pacjentkom zabiegów sterylizacji antykoncepcyjnej, mimo iż Polki i Polacy często chcą z tej metody korzystać.

Zobacz także: Referendum o prawie aborcyjnym? Adam Bodnar ma inną propozycję
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(453)
Adam N 1973
2 miesiące temu
Brawo WP, że zamieściliście mój zarzut do Was co do moderacji. A może jest kilku moderatorów na zmianie? Ale brawo
Adam N 1973
2 miesiące temu
WP, manipulacja? Dlaczego usunęliście pierwszy, bardziej prowokacyjny komentarz osoby wykorzystującej nick "Polak" do którego się odniosłem? Chodzi o wybielenie zwolenników PO, a ukazanie w gorszym świetle zwolenników PiS jako bardziej konfliktowych?
Adam N 1973
2 miesiące temu
Żeby było jasne, kogo nazywam lemingiem. Nie są to osoby o lewicowych poglądach czy też ze społeczności LGBT. Dla mnie leming to Europejczyk polskiego pochodzenia, głosujący na Platformę, obecnie Koalicję Obywatelską
Adam N 1973
2 miesiące temu
Żeby była jasność, kogo nazywam lemingami: nie są to osoby o lewicowych poglądach, czy też LGBT. Dla mnie określenie lemingi oznacza Europejczyków polskiego pochodzenia, głosujących na Platformę Obywatelską, obecnie Koalicję Obywatelską
Adam N 1973
2 miesiące temu
Do leminga POdszywającego się pod Polaka. Tacy jak ty i tobie POdobni nie jesteście Polakami, tylko wrogami narodu polskiego i polskości. Sam proponujesz, byśmy my Polacy, dokonali kastracji was, lemingów. Oczywiście dotyczyłaby tylko tych z was, którzy chcieliby żyć dalej w Polsce. Ci z was którzy by nie chcieli mogliby wyjechać na Rajski Zachód. Tylko ile ten raj jeszcze potrwa?
Polak
2 miesiące temu
W sumie ma rację. Gdyby kilkadziesiąt lat temu przeprowadzona wazektomię na dziadkach członków pisu, to ile zła ominęłoby Polskę ! Pomyślcie o tym !
Od ognia
2 miesiące temu
wody i rzadów POwsKO lewackich bron nas panie Boze .
lewico
2 miesiące temu
A można sobie obciąć ręce, jak się nie chce być złodziejem?
Blondi
2 miesiące temu
Najpierw niech sobie jajniki zwiąże, najlepiej na kokardkę to ładnie będzie miała. Chociaż ona już dawno przekwitła.
Sober
2 miesiące temu
Jak można dobrowolnie pozbawiać się płodności wiązaniem jaj czy wiązaniem jajników?, przecież to jest chory pomysł. Są przecież środki antykoncepcyjne. Ta pani ma wszystkich w domu, że wyskoczyła z takim projektem?
ministrant
2 miesiące temu
księży najpierw skoro obowiązuje ich celibat
lol
2 miesiące temu
Tej pani już dziękujemy!!!
fen
2 miesiące temu
Oni chca wprowadzac niewolnictwo mamy robic co nam kaza
fen
2 miesiące temu
to juz jest przegiecie trzeba powstac i zniszczyc taka ideologie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić