Karolina Woźniak| 

USA. Śmierć George'a Floyda. Zaskakująca prośba zabójcy na sali rozpraw w sądzie

326

Były policjant z Minneapolis, Derek Chauvin, zwrócił się do sędziego o oddalenie zarzutów o morderstwo. Oskarżonego wspiera jego adwokat, który twierdzi, że nie ma żadnych podstaw do poparcia morderstwa pierwszego, drugiego ani trzeciego stopnia.

USA. Śmierć George'a Floyda. Zaskakująca prośba zabójcy na sali rozpraw w sądzie
Policjant oskarżony o morderstwo George'a Floyda poprosił sędziego o oddalenie zarzutów (Twitter.com, @FirstJamesBond)

Zabójstwo George'a Floyda wywołało serię protestów na całym świecie. Demonstranci wyszli na ulice, żeby protestować przeciwko rasizmowi i brutalności policji. George Floyd zmarł 25 maja w trakcie aresztowania przez policję. To właśnie Derek Chauvin trzymał na jego szyi kolano, co doprowadziło do uduszenia Floyda.

Zarzuty dla Dereka Chauvina oddalone? O to prosi oskarżony

Zdaniem prokuratorów morderstwo Floyda było tak okropne, że oczekują surowszych wyroków niż te, które obowiązują. Trzech innych funkcjonariuszy, którzy brali udział w akcji, zostało oskarżonych o morderstwo drugiego stopnia.

Prokurator generalny Keith Ellison przyznał, że ma powód, żeby wyjść poza "tabelę wytycznych dotyczących wyroków" używaną w stanie Minnesota. Dodał, że w tym przypadku należy uwzględnić kryminalną przeszłość skazanego za zabójstwo, Dereka Chauvina.

Pan Floyd został potraktowany ze szczególnym okrucieństwem. Mimo jego próśb, że "nie może oddychać", a także próśb naocznych świadków, żeby puścili pana Floyda, pozwany oraz współoskarżeni nadal przytrzymywali pana Floyda - poinformowali prokuratorzy.

Zdaniem oskarżycieli, policjanci znacznie nadużyli swojej władzy wobec George'a Floyda. Trzej byli funkcjonariusze, którzy zostali oskarżeni o współudział, również złożyli wnioski o zwolnienie ich ze stawianych im zarzutów. Jednak sędzia nie wydał jeszcze żadnego oświadczenia. Według dokumentacji, adwokat Dereka Chauvina uważa całą sprawę za "niewłaściwą przedprocesową kampanię reklamową" i żąda zmiany prokuratorów.

Zobacz także: Zobacz także: Kryzys w USA. Masowe protesty po śmierci George'a Floyda
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić