Uwaga piesi. Za ten błąd policja może wlepić wam 500 zł mandatu

59

Nierozważnych pieszych nie brakuje. Niejednokrotnie zdarza się tak, że idą poboczem po zmroku i totalnie ich nie widać, bo nie mają ani latarki, ani odblasku. Warto podkreślić, że grozi za to mandat do 500 zł.

Uwaga piesi. Za ten błąd policja może wlepić wam 500 zł mandatu
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

Z dnia na dzień coraz szybciej robi się ciemno. Warto mieć to na uwadze i używać elementów odblaskowych. Są one niezbędne jeżeli przemieszczamy się poboczem dróg publicznych w terenie niezabudowanym, ale przydadzą się również w innych sytuacjach. Im bardziej nas widać, tym lepiej.

Noszenie elementów odblaskowych lub latarki w sposób widoczny dla kierowców jest obowiązkowe po zapadnięciu zmierzchu na drogach publicznych w terenie niezabudowanym, jeśli wzdłuż niej nie poprowadzono chodnika - mówi "Gazecie Pomorskiej" mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy

A jak należy się poruszać? - Należy poruszać się lewym poboczem drogi, jak najbliżej krawędzi, tak aby widzieć nadjeżdżające pojazdy, nie mieć ich od tyłu - tłumaczy policjant.

Jaki mandat za łamanie przepisów?

Jeżeli jesteś niewidoczny po zmroku lub przemieszczasz się w niewłaściwy sposób, to możesz dostać mandat do 500 zł. Jego wysokość jest uzależniona od oceny policjanta. Wszystko zależy od tego, jak duże zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu spowodował pieszy.

Pamiętajmy zatem o odblaskach czy latarkach. To znacznie poprawia bezpieczeństwo, a czasem może nawet uratować komuś życie.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić