Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Nie będzie mobilnych ołtarzy. MON rezygnuje z kontrowersyjnego zakupu

90
Podziel się:

W sobotę pojawiły się doniesienia, że Wojsko Polskie planuje zakup 300 mobilnych ołtarzy dla Ordynariatu Polowego. Informacja rozpętała burzę w mediach. W niedzielę Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że tymczasowo rezygnuje z kontrowersyjnego zakupu.

Nie będzie mobilnych ołtarzy. MON rezygnuje z kontrowersyjnego zakupu
Decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka (po środku) zrezygnowano z zakupu mobilnych ołtarzy dla Wojska Polskiego (PAP, Leszek Szymański)

Postępowanie dotyczące zakupu przenośnych ołtarzy polowych zostało wstrzymane. Decyzję w tej sprawie podjął minister obrony Mariusz Błaszczak. O sprawie MON poinformował na Twitterze.

Pieniądze, które miały być przeznaczone na ten cel, zostaną wydane na kamery nasobne dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej – poinformowano.

Zdaniem komentatorów, to krok w dobrym kierunku. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych dziennikarz o2.pl zajmujący się sprawami bezpieczeństwa Łukasz Maziewski.

Dobra decyzja – skwitował krótko na Twitterze.

Ołtarze polowe dla Wojska Polskiego. Stuła w "moro" i krzyż mierzący 26 cm

Przetarg na zakup polowych ołtarzy ogłosiła 2. Regionalna Baza Logistyczna z Rembertowa. To jednostka podlegająca Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, której zadaniem jest dbanie, by żołnierzom nie zabrakło jedzenia, sprzętu i materiałów eksploatacyjnych. Do końca 2022 roku planowano zakupić 40 ołtarzy, a w roku kolejnym – 260.

Pierwsze zdjęcie ogłoszenia o przetargu opublikował 16 października Marek Świerczyński z Polityki Insight. Sprawą zajął się m.in. "Fakt", który podał, że w przetargu zastosowano procedurę przyspieszoną. Nie określono jednak kosztu zamówienia.

W skład każdego ołtarza wejść miały: kielich mszalny, patena, krzyż ołtarzowy, dwa świeczniki, cztery świece z parafiny i dwa szklane klosze. Oprócz tego doliczono butelki na wino i wodę, naczynie na hostię i komunikanty, pulpit ołtarzowy, obrus, dwa kropidła, albę kapłańską oraz dwie stuły – jedną ze wzorem "moro". Całości miała dopełniać walizka z rozkładanym stolikiem ołtarzowym i wykończeniem wnętrza.

Co ciekawe, zadbano o wiele szczegółów. Walizka ołtarzowa miała mieć grawerowane logo Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Krzyż ołtarzowy z kolei musiał mieć 26 cm wysokości – a znajdujący się na nim Jezus – 8 cm.

Mobilne ołtarze dla wojska. "Patrząc na wyposażenie, zostaje tylko modlitwa"

Zamówienie wzbudziło duże zainteresowanie opinii publicznej. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy. Podkreślono, że wojsko powinno mieć pilniejsze wydatki.

Patrząc na stan sporej części wyposażenia naszej armii to faktycznie zostaje tylko modlitwa – skomentował jeden z internautów.

Obejrzyj także: "To żenujące". Kontrowersyjna konferencja. Polityk opozycji obnaża intencje PiS-u

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(90)
max
5 miesięcy temu
Myslalem ze to zart.
Prawak
6 miesięcy temu
Feldkurat Katz będzie niepocieszony.
Pragmatyk I.
6 miesięcy temu
Jak oni będą bronić Ojczyzny bez ołtarzy, modlitw i tym podobnych niezbędnych wojsku potrzeb?
wb.
6 miesięcy temu
Błaszczak nie spocznie. Zakup ołtarzy wstrzymano co mnie oznacza rezygnacji z zakupu a zamiast tego pojawiły się propozycje, chyba tego samego decydenta o wyposażaniu żołnierzy w kropidła i zasobniki z wodą święconą, jako najtańszego i najskuteczniejszego uzbrojenia. Nikt Błaszczakoowej armii ni pokona.
Ateista
7 miesięcy temu
Oczywiście w zestawie musi być również w złotej ramie o wymiarach 80 cm na 60 cm. MATKA BOSKA BŁASZCZYKOWSKA. Co, nie ma takiej? A jaka to różnica jedna matka więcej czy mniej. Ale jak to brzmi dumnie.
moro
7 miesięcy temu
proponję na granicę wpuścić stado świń. To lepsze niż zasieki. Skuteczność gwarantowana
Nie wierzę
7 miesięcy temu
Ktoś sobie jaja robi...
alaMAkota
7 miesięcy temu
O Jezuuuu.....!
JMjr
7 miesięcy temu
proponuję zakup przez MON (polowych, 28 centymetrowych) młoteczków do pukania się w głowę.
Jan
7 miesięcy temu
To pomysł Super postawić je zamiast zasieków może niewierni się przestraszą i nie będą przekraczać granicy. Dureń durniem pogania w MON smutne to tragiczne.
TW Balbina
7 miesięcy temu
Proponuję aby każdy minister, wraz ze swoimi wiceministrami, byli badani psychiatrycznie przed objęciem urzędu. Uniknęlibyśmy wielu kompromitujących sytuacji i zbędnych wydatków.
Alkus
7 miesięcy temu
Mobilna to może być kuchnia polowa dla wojska ewentualnie procentowe zaopatrzenie i miłe panie nocą ale nie ołtarzyki
vicary
7 miesięcy temu
Do tego zestawu dodałbym palmę i duże akwarium z rybkami. Jak szaleć, to szaleć !
Feliks
7 miesięcy temu
JAK TO PRZECIEŻ SŁUGA BOŻY MA BYĆ PRZED OŁTARZEM A NIE POD DRZEWEM. TO ZNIEWAŻENIE SŁUG BOZYCH CZYLI KAPELANOW
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić