o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Nie będzie mobilnych ołtarzy. MON rezygnuje z kontrowersyjnego zakupu

89
Podziel się

W sobotę pojawiły się doniesienia, że Wojsko Polskie planuje zakup 300 mobilnych ołtarzy dla Ordynariatu Polowego. Informacja rozpętała burzę w mediach. W niedzielę Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że tymczasowo rezygnuje z kontrowersyjnego zakupu.

Nie będzie mobilnych ołtarzy. MON rezygnuje z kontrowersyjnego zakupu
Decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka (po środku) zrezygnowano z zakupu mobilnych ołtarzy dla Wojska Polskiego (PAP, Leszek Szymański)
bESLVRKJ

Postępowanie dotyczące zakupu przenośnych ołtarzy polowych zostało wstrzymane. Decyzję w tej sprawie podjął minister obrony Mariusz Błaszczak. O sprawie MON poinformował na Twitterze.

Pieniądze, które miały być przeznaczone na ten cel, zostaną wydane na kamery nasobne dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej – poinformowano.
bESLVRKL

Zdaniem komentatorów, to krok w dobrym kierunku. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych dziennikarz o2.pl zajmujący się sprawami bezpieczeństwa Łukasz Maziewski.

Dobra decyzja – skwitował krótko na Twitterze.
bESLVRKR

Ołtarze polowe dla Wojska Polskiego. Stuła w "moro" i krzyż mierzący 26 cm

Przetarg na zakup polowych ołtarzy ogłosiła 2. Regionalna Baza Logistyczna z Rembertowa. To jednostka podlegająca Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, której zadaniem jest dbanie, by żołnierzom nie zabrakło jedzenia, sprzętu i materiałów eksploatacyjnych. Do końca 2022 roku planowano zakupić 40 ołtarzy, a w roku kolejnym – 260.

Pierwsze zdjęcie ogłoszenia o przetargu opublikował 16 października Marek Świerczyński z Polityki Insight. Sprawą zajął się m.in. "Fakt", który podał, że w przetargu zastosowano procedurę przyspieszoną. Nie określono jednak kosztu zamówienia.

W skład każdego ołtarza wejść miały: kielich mszalny, patena, krzyż ołtarzowy, dwa świeczniki, cztery świece z parafiny i dwa szklane klosze. Oprócz tego doliczono butelki na wino i wodę, naczynie na hostię i komunikanty, pulpit ołtarzowy, obrus, dwa kropidła, albę kapłańską oraz dwie stuły – jedną ze wzorem "moro". Całości miała dopełniać walizka z rozkładanym stolikiem ołtarzowym i wykończeniem wnętrza.

bESLVRKS

Co ciekawe, zadbano o wiele szczegółów. Walizka ołtarzowa miała mieć grawerowane logo Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Krzyż ołtarzowy z kolei musiał mieć 26 cm wysokości – a znajdujący się na nim Jezus – 8 cm.

Mobilne ołtarze dla wojska. "Patrząc na wyposażenie, zostaje tylko modlitwa"

Zamówienie wzbudziło duże zainteresowanie opinii publicznej. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy. Podkreślono, że wojsko powinno mieć pilniejsze wydatki.

bESLVRKT
Patrząc na stan sporej części wyposażenia naszej armii to faktycznie zostaje tylko modlitwa – skomentował jeden z internautów.

Obejrzyj także: "To żenujące". Kontrowersyjna konferencja. Polityk opozycji obnaża intencje PiS-u

bESLVRKU
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESLVRLm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(89)
Prawak
3 tyg. temu
Feldkurat Katz będzie niepocieszony.
Pragmatyk I.
3 tyg. temu
Jak oni będą bronić Ojczyzny bez ołtarzy, modlitw i tym podobnych niezbędnych wojsku potrzeb?
wb.
3 tyg. temu
Błaszczak nie spocznie. Zakup ołtarzy wstrzymano co mnie oznacza rezygnacji z zakupu a zamiast tego pojawiły się propozycje, chyba tego samego decydenta o wyposażaniu żołnierzy w kropidła i zasobniki z wodą święconą, jako najtańszego i najskuteczniejszego uzbrojenia. Nikt Błaszczakoowej armii ni pokona.
bESLVRLn
Ateista
miesiąc temu
Oczywiście w zestawie musi być również w złotej ramie o wymiarach 80 cm na 60 cm. MATKA BOSKA BŁASZCZYKOWSKA. Co, nie ma takiej? A jaka to różnica jedna matka więcej czy mniej. Ale jak to brzmi dumnie.
moro
miesiąc temu
proponję na granicę wpuścić stado świń. To lepsze niż zasieki. Skuteczność gwarantowana
Nie wierzę
miesiąc temu
Ktoś sobie jaja robi...
alaMAkota
miesiąc temu
O Jezuuuu.....!
JMjr
miesiąc temu
proponuję zakup przez MON (polowych, 28 centymetrowych) młoteczków do pukania się w głowę.
Jan
miesiąc temu
To pomysł Super postawić je zamiast zasieków może niewierni się przestraszą i nie będą przekraczać granicy. Dureń durniem pogania w MON smutne to tragiczne.
TW Balbina
miesiąc temu
Proponuję aby każdy minister, wraz ze swoimi wiceministrami, byli badani psychiatrycznie przed objęciem urzędu. Uniknęlibyśmy wielu kompromitujących sytuacji i zbędnych wydatków.
Alkus
miesiąc temu
Mobilna to może być kuchnia polowa dla wojska ewentualnie procentowe zaopatrzenie i miłe panie nocą ale nie ołtarzyki
vicary
miesiąc temu
Do tego zestawu dodałbym palmę i duże akwarium z rybkami. Jak szaleć, to szaleć !
Feliks
miesiąc temu
JAK TO PRZECIEŻ SŁUGA BOŻY MA BYĆ PRZED OŁTARZEM A NIE POD DRZEWEM. TO ZNIEWAŻENIE SŁUG BOZYCH CZYLI KAPELANOW
bESLVRLf
aw15
miesiąc temu
Feldkurant, Otton Katz, u którego służył Szwejk miał taki ołtarz. "Każdy z tych feldkuratów, niższej albo wyższej rangi, ma już taki talent od Boga, że schla się przy każdej sposobności, jak nie przymierzając nieme stworzenie" - mówi Szwejk. od najmiejszego po Głodzia .........
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić