Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Węgrzy mają dość. Protest w Budapeszcie

721
Podziel się:

W poniedziałek na ulice Budapesztu wyszło ok. tysiąc Węgrów, którzy protestowali w związku z zarzutami stawianymi rządowi. Miał on używać oprogramowania szpiegowskiego Pegasus do nielegalnej inwigilacji osób publicznych m.in. dziennikarzy, prawników i biznesmenów.

Węgrzy mają dość. Protest w Budapeszcie
Protesty w Budapeszcie. (Twitter.com)

Marsz protestacyjny wyruszył spod Domu Terroru — muzeum, które upamiętnia ofiary nazizmu i komunizmu w Budapeszcie. Następnie demonstranci przemaszerowali pod siedzibę partii rządzącej Fidesz. Protest zorganizowano ponad tydzień po tym, jak globalne śledztwo wykazało, że urządzenia cyfrowe około 300 osób były inwigilowane przez izraelskie oprogramowanie szpiegujące.

Ten skandal pokazuje, że nie możemy już mówić o rządach prawa na Węgrzech. Naszym żądaniem jest rezygnacja rządu - powiedziała Anna Donath, węgierska polityk i socjolog, europosłanka IX kadencji, która uczestniczyła w demonstracji.

Uczestnicy demonstracji krytykowali premiera Viktora Orbana, wykrzykując: "Victator".

Przypomina mi to systemy komunistyczne i pokazuje, że kraj odrywa się od Zachodu i dryfuje w kierunku Wschodu - powiedział Marcell Csupor, który brał udział w proteście.

Minister sprawiedliwości Judit Varga podczas przemówienia w Brukseli w zeszłym tygodniu nie powiedziała, czy Węgry kupiły oprogramowanie szpiegujące. Przekazała za to dziennikarzom, że "każdy kraj potrzebuje takich narzędzi". Rządzący utrzymują, że wszystkie działania związane ze zbieraniem informacji wywiadowczych są prowadzone zgodnie z węgierskim prawem.

Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus, produkowane przez izraelską firmę NSO, było wykorzystywane do inwigilacji telefonów w celu zbierania danych osobowych i informacji o ich lokalizacji. Oprogramowanie może również kontrolować mikrofony i kamery smartfonów.

Jak podał węgierski "Direkt36" osoby, które były celem inwigilacji, to m.in. dziennikarze, prawnicy, biznesmeni i krytykujący węgierski rząd. Tamtejsza prokuratura ma zbadać, czy państwo użyło oprogramowania Pegasus do śledzenia i podsłuchiwania obywateli.

Wśród krajów, które korzystały z usług NSO Group, znalazły się rządy co najmniej kilku krajów, w tym Węgier, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Izraelska firma NSO zapewnia, że ich produkt jest skierowany do zweryfikowanych rządowych agencji wywiadowczych i organów ścigania w celu zwalczania przestępczości i terroryzmu.

Zobacz także: Smutna historia mediów na Węgrzech. Taki scenariusz jest możliwy w Polsce
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(721)
PanDoktor
4 miesiące temu
Jak łatwo teraz wywołać protesty opozycji. Wystarczy podać do wiadomości publicznej jakąś bulwersującą informację i nawet dowody na jej prawdziwość nie są już konieczne. No i znowu tylko Polska i Węgry...
Rachunek
10 miesięcy temu
Złodziejskich kunbli w każdym momencie można wywieźć na taczkach. To że jeszcze nie pojechali, znaczy że są potrzebni
Niecały tysią...
10 miesięcy temu
to jakiś żart???
blabla
10 miesięcy temu
O to niedługo tak będzie w Polsce. Nie tak już jest. Jeszcze tylko obala TVN i rządzący będą jak bogowie.
Domena
10 miesięcy temu
Coś mało tych nie zadowolonych.. Buhahaha! Chyba wywrotowcy za mało płacili, zamiast po 10 euro powinni dać po 20..moze by przyszło 50 osób więcej
Nemeczek
10 miesięcy temu
Węgrzy mają dość. Wyszli na ulice... Jak dżdżownice po deszczu
DOSYĆ TEGO
10 miesięcy temu
Orban bardzo skorumpowany. A najbogatszy człowiek na Węgrzech to....hydraulik.Przyjaciel Orbana. Wygrywa wszystkie przetargi na budowę dużych obiektów, stadionów itp
Beata Skrzydł...
10 miesięcy temu
Obok świętego Jana Pawła II Pan Premier Jarosław Kaczyński Najwybitniejszym Polakiem!
Domena
10 miesięcy temu
Polacy doskonale pamiętają BIEDĘ I BEZROBOCIE ZA platformy dlatego tak tłumnie popierają PiS!
MlodyPeło
10 miesięcy temu
Dziadek kradł ojciec kradnie a ja jak dorosnę też będę KRADŁ!
MlodyPeło
10 miesięcy temu
Dziadek kradł ojciec kradnie a ja jak dorosnę też będę KRADŁ!
Factor
10 miesięcy temu
To nie demonstranci tylko sprzedajni kolaboranci którzy za kilka euro srebrników są gotowi sprzedać nie tylko Ojczyznę ale także ojca i matkę! Odpowiednikiem w Polsce są pełowcy!!
obudźsiępolak...
10 miesięcy temu
Tak trzeba
obudźsiępolak...
10 miesięcy temu
Brawo! Węgrzy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić