Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

WHO ostrzega. "Bardzo poważna" sytuacja w Europie

58

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed rozwojem pandemii koronawirusa. W ubiegłym tygodniu liczba przypadków w Europie przekroczyła 300 tys., czyli znacznie więcej niż podczas marcowego szczytu.

WHO ostrzega. "Bardzo poważna" sytuacja w Europie
Dr Hans Kluge, szef WHO w Europie, ostrzega: stoimy w obliczu "bardzo poważnej" sytuacji. (Getty Images)

Na czwartkowej konferencji WHO poruszono temat rosnącej liczby przypadków koronawirusa. Dyrektor europejskiego oddziału WHO dr Hans Kluge, ostrzegł, że Europa stoi w obliczu "bardzo poważnej" sytuacji i odradzał "nawet nieznaczne skrócenie kwarantanny".

Ponad połowa krajów europejskich odnotowała wzrost infekcji o 10 proc. Doszło do tego w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W ubiegłym tygodniu liczba nowych przypadków przekroczyła 300 tys. To znacznie więcej zakażeń niż podczas marcowego szczytu zachorowań.

Mamy przed sobą bardzo poważną sytuację. Cotygodniowe przypadki przekroczyły obecnie liczbę zgłoszoną, kiedy pandemia po raz pierwszy osiągnęła szczyt w marcu – skomentował dr Kluge.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Wzrasta liczba zakażeń w szkole w Ostrowie Wielkopolskim. ZNP komentuje

Dr Kluge podkreślił skuteczność rygorystycznych blokad, które nałożone na początku pandemii. Dodał, że zamknięcie granic i izolacja przyniosły pozytywne skutki. Odradza także skrócenie kwarantanny.

Nasze zalecenie dotyczące 14 dni kwarantanny opiera się na naszym zrozumieniu okresu inkubacji i przenoszenia choroby. Zrewidowalibyśmy to tylko na podstawie zmiany naszego rozumienia nauki - powiedziała Catherine Smallwood, starszy oficer ratunkowy WHO w Europie.

W wielu krajach, m.in. w Polsce i Wielkiej Brytanii, kwarantanna została skrócona do 10 dni. We Francji zadecydowano o zaledwie 7 dniach izolacji domowej. WHO w Europie odnotowało do tej pory prawie pięć milionów przypadków Covid-19 i ponad 227 tys. zgonów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić