o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Wielka rewolucja na cmentarzach. Chcą zabrać groby

185
Podziel się

Rząd zajmuje się projektem ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Kontrowersyjnych pomysłów nie brakuje. Jeden z nich szokuje jednak szczególnie mocno.

Wielka rewolucja na cmentarzach. Chcą zabrać groby
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Avalon_Studio)
bESIfdaZ

"Super Express" przytacza niezwykle kontrowersyjny zapis rządowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Chodzi o art. 91 ust. 2. Możemy w nim przeczytać, że:

wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza. Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu.

Obecne przepisy mówią o tym, że wykupując miejsce na cmentarzu, płacimy za jego użytkowanie. Gdy jednak postawimy już nagrobek, to stajemy się jego właścicielami.

bESIfdbb

Zabiorą nagrobki bliskich?! Ekspert komentuje

Głos w sprawie bardzo kontrowersyjnego pomysłu zabrał Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Chory pomysł. Zasada jest prosta, to co w ziemi jest własnością cmentarza, to co nad ziemią - w sensie nagrobki - należy do dysponenta. Ustawodawca powołuje się na prawo rzymskie, że jeśli coś jest trwale związane z ziemią, to jest własnością właściciela. Gdy postawię pomnik za 10 tys. zł, a później stwierdzę, że mi się nie podoba i go zdemontuje, to czy w tym momencie okradam właściciela cmentarza? - powiedział w rozmowie z "SE".
bESIfdbh

Projekt ustawy zawiera więcej "nowości". Nowe przepisy miałyby wyeliminować tzw. garażowców, bo wymagałyby od firm posiadania własnego karawanu, chłodni i sali pożegnań. Są plany, by wprowadzić centralny rejestr pochowanych, instytucję koronera, a ponadto jest koncepcja przewidująca możliwość chowania "osób zasłużonych" poza cmentarzami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESIfdbC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(185)
GABRIEL
3 tyg. temu
PIS zamierza zrobić biznes na handlu NIEBOSZCZYKAMI ? To będzie głupota STULECIA ?
GABRIEL
3 tyg. temu
Człowiek za życia w PIS-IE nie ma poszanowania, a po śmierci w ogóle ?
Neti
4 tyg. temu
To po co stawiać groby wolę się spalić i wysypać prochy gdzie mi się podoba
bESIfdbD
Arni
miesiąc temu
Zniszczyc polakow itradycje brawo polski lad tak dalej brawo nidzielski usmiercisz ksiegowy tysiace dalej procentuj i obliczaj ludzie chca zyc normalnie a nie zdalnie ileczc sie
K377
miesiąc temu
A znicz na grobie mojej mamy, też jest własnością cmentarza?
Wiki
miesiąc temu
Złodzieje. Jeśli właściciel cmentarza zwróci mi kasę za nagrobek, będzie on jego. Pole do nadużyć dla klechów. Moja rodzina na szczęście pochowana na komunalnym. Czarni nie skorzystają.
Sluchaczka ra...
miesiąc temu
PiS od 6 lat robi we wszystkich dziedzinach życia "rewolucję" a wiadomo, że rewolucjoniści źle kończyli.Pis-ie opamiętaj się!
Fin
miesiąc temu
PiS chce mieć na oku wszystko, nawet po śmierci
Gutek
miesiąc temu
Obowiązkowa kremacja grób 2 kondygnacyjny pomieści i 100 urn a opiekować niim będą się żyjący spadkobiercy drzewo genealogiczne na cmentarzu
Kogut
miesiąc temu
Zostawię w kopercie z testamentem pieniądze na mandat za rozsypanie moich prochów w niedozwolonym miejscu.
Zyta
miesiąc temu
...Już ten chory rząd wszystko zniszczył co żyje,teraz niszczą te ich chore pomysły ...co zmarło.Niech wreszcie się to skończy. DOŚĆ
Anna
miesiąc temu
Ciekawe co jeszcze wymyślą coraz gorzej z rządem wejście się osły za uczciwe dawanie Polakom coś konkretnego nie wymyślając bzdor szlak człowieka trafia czytając te wasze idiotyczne pomysły ciekawe kto będzie miał. Tego zyskdzisiaj słyszę ze w pięknej nadmorskiej miejscowości jeden z posłów kupił stara wierzę i ministerstwo lasów robi mu drogę dojazdowa do morza zakłada lampy ciągnie linie energetyczna i ma postawić knajpę nam las 500 metr drogi nie zrobi bo musi być przetarg gdzi etu sprawiedliwość??? To rozbij w biały dzień 8
Zaire
miesiąc temu
Jak dla mnie powinni na calym swiecie cmentarze zlikwidować. Wszystkie zwloki palić i rozsypywać tam gdzie ktos ma ochote albo trzymac w urnie w domu lub zakopac w ogrodzie. Ku pamieci zmarlego palic swiece przy zdjeciu. A nie wsadzac w ziemie ciala w ubraniach w trumnach zeby to wszystko robaki zjadaly
bESIfdbv
Elvis
miesiąc temu
Jaruś powinien oglądać ten świat zza krat.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić