Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Klaudia Stabach
|

Wielki ślad łapy na śniegu. Ratownicy GOPR apelują o czujność

13
Podziel się:

Jeden z ratowników GOPR pracujący na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego nie krył zaskoczenia, gdy trafił na niedźwiedzie odciski łap. Mężczyzna opublikował fotografię i poprosił turystów o czujność na szlakach.

Ślady niedźwiedzia brunatnego
Ślady niedźwiedzia brunatnego (Facebook.com, Babiogórski Park Narodowy)

Ślady należały do niedźwiedzia brunatnego, który w tej porze roku powinien być w stanie hibernacji. Zdaniem pracownika parku zwierze prawdopodobnie wybudziło się z powodu wysokiej, jak na grudzień, temperatury. To może mieć spore konsekwencje. "Przez takie przebudzenie, gdy teraz chodzi i traci zbędnie energię (...) wcześniej zgłodnieje na przedwiośniu i będzie zmuszony do wcześniejszego wyjścia z gawry, by poszukać pożywienia, gdy go będzie jeszcze niewiele" - ostrzega Marcin Trybała pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego.

Maciej Moskwa, ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prosi wszystkcih turystów o ostrożność. "Bądźmy ostrożni wędrując szlakami Królowej Beskidów, bo nie jesteśmy na nich sami" - napisał.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Killer
4 lata temu
A propos życia ludzkiego. Na corridzie człowiek zabija byki. Ale jak byk zabije człowieka to nie ma drugiej szansy - idzie pod nóż. Taka sprawiedliwość.
Jakiśtam
4 lata temu
A i przy okazji Yeti nie ma. Jesteście glupki jak wierzycie w głupoty, takie jak duchy czy potwory. Ludzie, takich ludzi to się leczy w psychiatryku. Nie ma takich zjawisk. I ja wam to udowodnię. Dowód? Duchy to fotomontaż i wymysł naszego mózgu. A ślady Yeti są bardzo podobne do śladów niedźwiedzia. Możecie mnie krytykować ale ja mówię co mówili naukowcy☺
DF
4 lata temu
Popieram Ewę...
Jakiśtam
4 lata temu
Powiem tak. Kiedy człowiek chodzi sobie po górach i jest świadomy ryzyka, z jakim wiąże się spotkanie z niedźwiedziem, który wcześniej wzbudził się że snu, to ten człowiek teoretycznie powinien o tym wiedzieć za nim wyruszył na wycieczkę. Często mówi się w przysłowiach "śpi jak ten niedźwiedź".To prawda. Ale ten misiek widocznie miał zegarek ustawiony na inną godzinę niż przyroda przewidziała. Lepiej jest to uszanować i unikać terenów należących do dzikich zwierząt niż zostać ofiarą przeciwnika. Jak zawsze mawiała moja babcia i mama:"Zwierzęta to też ludzie. Może nie rozumiemy ich zachowań i języków, ale mają tak jak my prawa. Mogą mieszkać gdzie chcą i budzić się kiedy chcą. I doceniajmy ich wybór, bo żyjemy też ich kosztem."Nawet nie wiecie jakim.
1213
5 lata temu
Nie bądź głupi , nie daj się zjeść.....
Turysta
5 lata temu
To moja łapa. Przepraszam za zamieszanie.
achilles
5 lata temu
prawda jest taka ze to nas ludzi jest za duzo na tej planecie
lik
5 lata temu
WCHODZĄCY NA TEREN PARKU NARODOWEGO POWINIEN WZIĄĆ POD UWAGĘ TO,ŻE WSZEDŁ JAKO GOŚĆ, A ZWIERZĘTA SĄ U SIEBIE I ZWIERZĘ MA PRAWO DO POŻYWIENIA SIĘ TYM CO MU SIĘ W JEGO TERENIE NAWINIE!
Balto
5 lata temu
Malpy niech laza swoimi sciezkami. To jest teren misia.
c
5 lata temu
Był fajny program w tv. Jakiś strongmen miał bić się z niedźwiedziem { miś oczywiście w łańcuchach }. Miś wygrał. Jak niedźwiedź całe życie na czterech łapach { na jedną łape przypada jakieś 120 kilo }. Strongmen nie miał szans.
Tabu
5 lata temu
Yeti żyje :D A jednak to prawda
padre
5 lata temu
odstrzelic wszystkie zwierzaki bedzie spokój...
Ewa
5 lata temu
Uważam tak- jeśli może ten zwierz zagrozić życiu i zdrowiu człowieka, to bezwzględnie należy go odstrzelić i tyle w temacie. Życie ludzkie jest najcenniejsze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić