Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Więzienia dla studentów. To najmłodsi więźniowie polityczni

9
Podziel się

Sąd w Mińsku w piątek uznał 11 studentów i wykładowczyni za winnych "poważnego naruszenia porządku społecznego" i skazał ich na 2,5 roku bezwzględnego więzienia. Przedłużono też termin aresztowania dla 18 dziennikarzy niezależnych mediów.

Więzienia dla studentów. To najmłodsi więźniowie polityczni
Protesty studentów na Białorusi (Getty Images)
bEUquTph

Sąd w Mińsku podjął w piątek od razu dwie decyzje dotyczących białoruskich działaczy opozycyjnych. Najgłośniej zrobiło się po wydaniu wyroku w trwającym od listopada zeszłego roku procesie przeciwko studentom białoruskich uczelni, którzy brali udział w protestach w 2020 roku. Wykładowczyni i 11 studentów skazano na kary od 2 do 2,5 roku kolonii karnej.

Wszyscy zostali skazani na podstawie art. 342 kodeksu karnego mówiącego o organizacji działań, które w znacznym stopniu naruszają porządek społeczny. Wszyscy od momentu wysunięcia wobec nich oskarżeń byli zatrzymani. Jak informuje "Biełsat", na ogłoszenie wyroków wpuszczono tylko bliskich skazanych. Proces obserwowali też dyplomaci z Czech, Szwecji, Ameryki i Anglii.

bEUquTpj

Największe protesty studentów

Studentów aresztowano 12 listopada 2020 roku. Tego samego dnia przeprowadzono rewizje w mieszkaniac członków Białoruskiego Zrzeszenia Studentów. Wszystko dlatego, że 26 i 27 października studenci brali udział w największych protestach w dniach narodowego ultimatum ogłoszonego przez Swiatłanę Cichanouską.

Proces sądowy rozpoczął się w połowie maja. Aresztowani to studenci najlepszych uczelni państwowych — Mińskiego Państwowego Uniwersytetu Lingwistycznego, Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu, Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego, Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego. Jak uważają zachodni politycy, stali się oni najmłodszymi więźniami politycznymi w kraju.

bEUquTpp

"Zmowa" z Cichanouską

Postawiono im zarzuty "poważnego naruszenia porządku (w zmowie przez grupę osób)". Miało do tego dojść w porozumieniu z przebywającą na emigracji przywódczynią opozycji i nieoficjalną zwyciężczynią wyborów prezydenckich z sierpnia 2020 r. Swiatłaną Cichanouską.

"Podziwiam ich odwagę i siłę" – powiedziała liderka opozycji, która w ten weekend ma rozpocząć wizytę w Waszyngtonie. Jedna ze skazanych studentek to przedstawicielka ruchu młodzieżowego Swiatłany Cichanouskiej Alana Gebremaryan.

bEUquTpq

"Chciałem zmian w swoim kraju"

Jeden ze skazanych studentów wygłosił mocne przemówienie w ostatnich chwilach przed aresztem na 2,5 roku. "Pozostanę wolnym człowiekiem, bo jestem w stanie myśleć i samodzielnie podejmować decyzje. Ta sprawa karna jest sprawą polityczną" - powiedział.

Otwarcie wyraziłem swoje poglądy, chciałem zmian w moim kraju. Jeśli wysoki sąd uważa to za przestępstwo, jestem gotów nazwać siebie przestępcą - powiedział Illia Trachtenberg.
bEUquTpr

Tego samego dnia białoruscy śledczy postanowili przedłużyć termin aresztowania dziennikarzy i kierownictwa największego portalu w kraju. Wciąż nie postawiono im zarzutów. 18 maja w tej sprawie milicja zatrzymała 15 osób. Część z nich od tego czasu przebywa za kratami, pozostali zostali przeniesieni do aresztu domowego. Dziś śledczy postanowili przedłużyć okres aresztowania o dwa kolejne miesiące – do 18 września.

Zobacz także: Emocje wokół dostaw ropy z Białorusi. Sikorski ostrzega
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUquTpK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Bandyta
5 miesięcy temu
Łupaszenko walczy z własnym narodem. Jemu jest wszystko jedno i za każdą cene będzie chciał przetrwać, bo zmiana władzy będzie oznaczać albo latarnię lub ścianę jak Caucesku albo emigracja i emerytura gdzieś na Syberii.
andrzej1.61
5 miesięcy temu
Reżym zbrodniarza Kaczyńskiego już gnębi młodziej jeszcze dwa trzy lata to nadzorcy nowego gestapo Ziobro i Kamiński będa nie tylko wsadzać ale i mordować.
pobożny arab
5 miesięcy temu
Jak się PO z Tuskiem dorwą do koryta to się zacznie wolność i demokracja , a zaczną od likwidacji TVP INFO a może i tunel pod Świną i mierzeją wiślaną każą zasypać
bEUquTpL
txt
5 miesięcy temu
To dzieje się obecnie w Polsce. Za krytykę kościoła katolickiego rządu i prezydenta wydaje się wyroki skazujące. Prokuratura jest w rękach rządu pisowskiego.
takie tam
5 miesięcy temu
demokracja kończy się na wschód od odry
malkontent
5 miesięcy temu
u nas jest bardziej demokratycznie , za protesty aresztoawna jest "BABCIA KASIA "
peerelczyk
5 miesięcy temu
A co dzieje się z tym opozycyjnym wczasowiczem ?!
przyklad
5 miesięcy temu
Oto demokracja i wolnosc slowa za wschodnia granica
przyklad
5 miesięcy temu
Oto demokracja i wolnosc slowa za wschodnia granica
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić