Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Akcja KGB na Białorusi. Ruszyły "zaczystki"

52
Podziel się:

Białoruskie KGB rozpoczęło akcję "zaczystki", która ma wykryć organizatorów protestów w kraju w 2020 roku. Jak mówią służby, zamieszki miały być organizowane przez media społecznościowe, gdzie prowadzono "rekrutację radykałów" przez "zagranicznych kuratorów".

Akcja KGB na Białorusi. Ruszyły "zaczystki"
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka (PAP, EPA, YAUHEN YERCHAK)

Funkcjonariusze białoruskich organów ścigania przekonują, że dotarli do kolejnych informacji, które pozwalają im zbadać przestępstwa "radykałów" podczas protestów w 2020 roku. Podejrzanym postawiono zarzuty dotyczące organizowania zamieszek i prób zamachu stanu.

Na początku tego tygodnia nieuznawany przez większość krajów prezydent Białorusi zapowiedział "akcję walki z terroryzmem". Jak mówił, ma ona dotyczyć przestępstw popełnionych w 2020 roku. Jednym z "aktów terroryzmu" była rzekoma próba porwania i zabójstwa przez aktywistów dziennikarza Grigorija Azarenki. "Zagrożony" był także rosyjski obiekt wojskowy w Wilejce.

Prowadzone są pilne czynności śledcze i inne czynności procesowe, w tym przeszukania i zatrzymania, w ramach których zostanie zweryfikowany udział każdego uczestnika w popełnieniu czynów przestępczych. Sytuacja się zmieniła. Już teraz możemy powiedzieć z całą pewnością, że winni nowego dekretu Prezydenta Republiki Białoruś zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – powiedział Byczek.

"Radykalne czaty"

Jak informuje państwowa stacja "Białoruś 1", powołując się na źródła w KGB, organizacja "aktów terrorystycznych" i "rekrutacja" potencjalnych sprawców odbywała się za pomocą szeregu radykalnych kanałów w popularnym na Białorusi messengerze Telegram. Obecnie KGB identyfikuje osoby, które należały do "radykalnych czatów".

Jak czytamy w materiale białoruskiej telewizji państwowej, funkcjonariusze w przeszukiwanych pomieszczeniach znaleźli naboje, bomby dymne i broń. Wszystkich ludzi, których mieszkania zostały przeszukane, miała łączyć przynależność do kanałów w Telegramie. Miała tam być prowadzona "selekcja potencjalnych awanturników dla organizacji nowych, masowych zamieszek, a nawet aktów terroryzmu".

Protesty "kierowane zza granicy"

Śledczy twierdzą, że za protesty odpowiadali "zagraniczni kuratorzy", którzy opracowali cały program selekcji osób. "Początkowo uczestnicy czatów byli poddawani testom psychologicznym. Po wyeliminowaniu części z nich zaczynały się szkolenia przyszłych bojowników.

Później musieli wykonać kilka zadań testowych - na przykład, w różnych miejscach przykleić naklejki z biało-czerwono-białą flagą (symbol białoruskiej opozycji - przyp. red.)" - czytamy w komunikacie białoruskiego KGB.

W całym kraju obecnie trwają poważne "zaczystki" osób, które należały do "terrorystycznych czatów" w mediach społecznościowych. Przeprowadzono już dziesiątki przeszukań i zatrzymań we wszystkich regionach kraju.

Zobacz także: Emocje wokół dostaw ropy z Białorusi. Sikorski ostrzega
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
Szkoda czytać...
11 miesięcy temu
Czytam komentarze i stwierdzam kategorycznie, że polskie fora są opanowane przez całe farmy trolli wiadomego pochodzenia(tzn nie zachodniego :-))
WB.
11 miesięcy temu
Z ustaleniem "Kuratora" łUKASZENKI NIE MA CHYBA PROBLEMÓW.
Odmieniec
11 miesięcy temu
Brawo Paweł zrobiłeś najlepsza rzecz w życiu
OPAL
12 miesięcy temu
Lukaszenka zaczął trenować kulturystykę i obżera się prochami aby być widocznym bo karabin w jego rękach już nie robi wrażenia na Białorusinach. Ciekawy gościu się z niego zrobił podobny do T U S K A Króla Europy.
ewq
12 miesięcy temu
BRAWO
polskie sepuk...
12 miesięcy temu
Jesli sie zastanawiacie o co chodzi to bedzie to kolejna prowokacja i powod do inwazji rosyjskich wojsk na wschdnia czesc Polski(przesmyk suwalski)..by odciac kraje bałtyckie.
Jankowski
12 miesięcy temu
Brawo Łukaszenka, zwalczać terrorystów z zachodu, nie uda się tak jak na Ukrainie obalić legalnego rządu.
Anonymouse
12 miesięcy temu
Chwała Białorusi Łukaszenka nie daj się, fuck of NWO
antyklerykal
12 miesięcy temu
nie pomoże gebelsowska propaganda ani cenzura CIA w koloniach USA !!!!!...../.....Przewiduje się, że w 150 państwach znajduje się co najmniej setka tajnych baz amerykańskich z przynajmniej półmilionową amerykańską armią. Jeśli doliczymy personel cywilny oraz krajowych urzędników – uzyskamy 1,8 mln personel. „Amerykańska inwazja za świat” rozpoczęła się szczególnie po ataku na Irak i Afganistan..................więcej / Długie łapy Waszyngtonu – zamorskie bazy wojskowe/
pobożny arab
12 miesięcy temu
Białoruska opozycja cofnęła się i odpuściła kołchoźnikowi Łukaszence a on w odwecie nie cofnie się przed niczym i ich wykończy przy pomocy i błogosławieństwie Ras-putina z kremla
pobożny arab
12 miesięcy temu
Tusk robi to samo najpierw zlikwiduje TVP-INFO potem tych co są przeciw niemu
Mirr
12 miesięcy temu
BAĆKA dziękuje polskim mediom a szczególnie ,,biełsat'' radiu ,,swoboda '' z Czech ,,dożdż '' z Moskwy za filmowanie tz. ,,protestów '' ca okrągło i pokazywanie w TV ! Teraz nie ma problemu z ustaleniem wywrotowców z V kolumny Kara musi być odczuwalna !!!
Czarny99715
12 miesięcy temu
To tak jak w Polsze
Rodak
12 miesięcy temu
PIS zaraz powieli to samo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić