Włosy nagle stanęły im dęba. O krok od tragedii

8

Ten widok może rozbawić, ale w rzeczywistości to wyraźne ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem. Jeśli przebywając na zewnątrz zauważysz, że włosy nagle zaczynają ci się elektryzować, natychmiast poszukaj schronienia. To znak, że za chwilę w okolicę uderzy piorun!

Włosy nagle stanęły im dęba. O krok od tragedii
Jeżenie się włosów to znak, że w pobliżu może uderzyć piorun (Twitter)

Media społecznościowe obiegło niecodzienne wideo zarejestrowane na Pustyni Turfańskiej w Chinach. Gdy niebo pokryły ciemne chmury, grupie turystów zwiedzających okolicę włosy na głowie nagle dosłownie stanęły dęba.

To wcale nie jest zabawne. Niebezpieczne zjawisko przed burzą

Niecodzienny widok prezentuje się dość zabawnie, ale w rzeczywistości zjawisko powinno wywołać niepokój. Jak bowiem informują synoptycy, elektryzujące się włosy to ostrzeżenie przed uderzeniem pioruna.

Na szczęście widoczna na nagraniu grupa szybko wsiadła do samochodu i nikomu nie stała się krzywda. Gdyby jednak turyści nie mieli gdzie się skryć, sytuacja mogłaby skończyć się nawet tragicznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Załamanie pogody. Najnowsza prognoza IMGW. Złe wieści

Podnoszenie się włosów ma związek z naładowaniem powietrza ładunkami statycznymi. Kiedy włosy elektryzują się tak silnie, jak na krążącym po sieci nagraniu, oznacza to, że powietrze wokół jest naładowane i niebawem w pobliżu - w promieniu do kilku kilomentrów - nastąpi wyładowanie. Mówiąc prościej - w okolicę najpewniej uderzy błyskawica.

Zjeżył ci się włos na głowie? Co robić?

Zjawisko najczęściej obserwuje się na dużych, otwartych przestrzeniach, takich jak właśnie pustynie czy góry. Co zrobić, by w takiej sytuacji uniknąć porażenia piorunem?

Kiedy zauważamy, że włosy zaczęły nam się jeżyć na głowie, powinniśmy natychmiast kucnąć z podciągniętymi pod siebie nogami i lekko pochylić się do przodu. Nogi i stopy powinny być ze sobą ciasno złączone.

Jeśli natomiast mamy możliwość szybkiego ukrycia się, powinniśmy jak najszybciej podążyć w kierunku schronienia. W czasie burzy najbezpieczniej jest wewnątrz murowanego budynku i w samochodzie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić