aktualizacja 

Burda pod kościołem. Bili się wierni i ksiądz. Sąd podjął decyzję

1912

Bartosz Horbowski podczas pasterki wszedł do przedsionka kościoła w czapce. Z tego powodu wywiązała się wielka bójka między wiernymi, księdzem a 24-latkiem. Młody mężczyzna został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Mimo że do zdarzenia doszło już ponad pięć lat temu, dopiero teraz zakończył się proces w tej sprawie.

Burda pod kościołem. Bili się wierni i ksiądz. Sąd podjął decyzję
Sanktuarium "Maria Śnieżna" w Bystrzycy Kłodzkiej (Wikimedia Commons, Jacek Halicki)

Do awantury w kościele doszło 24 grudnia 2016 r. 24-letni wówczas Bartosz Horbowski wszedł do Sanktuarium "Marii Śnieżnej" w miejscowości Góra Igliczna w czapce, gdyż w kościele było bardzo zimno, a on był przeziębiony. O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza".

Jak podaje "GW" 24-latek na pasterce był z kolegami. Ksiądz po mszy dzielił się opłatkiem z wiernymi, w pewnym momencie zobaczył, że młody mężczyzna nie zdjął czapki. Duchowny zerwał mu ją, a następnie rzucił na ziemię. Bartosz zaczął zdarzenie nagrywać, co jeszcze bardziej rozwścieczyło księdza. Ks. Andrzej Adamiak rzucił się na niego z pięściami. W bójce wzięli udział również inni wierni zgromadzeni w kościele.

W grudniu 2019 r. Bartosz Horbowski został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Sprawę do prokuratury zgłosili uczestnicy bójki. "Samo wejście z takim impetem do kościoła. Moim zdaniem wejście w czapce było już zachowaniem niewłaściwym" - mówiła jedna z wiernych, która brała udział w wydarzeniu.

Wszedłem do przedsionka kościoła. Nie obrażałem nikogo, niczego nie zrobiłem. Odebrano mi telefon, wykręcając rękę. Ale teraz to ja jestem oskarżony - tłumaczył Bartosz Horbowski 15 lutego przed Sądem Rejonowym w Kłodzku, cyt. przez "GW".

Wcześniej pan Bartosz został oskarżony także o pobicie księdza. Monitoring kościelny wskazywał jednak, że to duchowny był agresywny wobec chłopaka. W 2020 roku sprawa została w Sądzie Rejonowym w Kłodzku warunkowo umorzona na rok, a następnie umorzona przez Sąd Okręgowy w Świdnicy.

1 marca sąd ogłosi wyrok w tej sprawie

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" 15 lutego br. zakończył się proces Bartosza Horbowskiego. Sędzia wysłuchał mów końcowych. Obrońca księdza tłumaczył, że ks. Andrzej Adamiak jest kustoszem sanktuarium i na zachowanie młodego mężczyzny musiał zareagować nie jako ksiądz, ale gospodarz miejsca.

Prokurator, który przygotował akt oskarżenia w tej sprawie, nie był obecny na sali sądowej.

- To orzeczenie stanie się drogowskazem lub ostrzeżeniem dla wiernych - mówiła Zuzanna Pawlikowska, obrończyni Horbowskiego, cyt. przez "GW". 1 marca ma zapaść wyrok w sprawie Bartosza Horbowskiego

Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić