Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Burda pod kościołem. Bili się wierni i ksiądz. Sąd podjął decyzję

1133
Podziel się:

Bartosz Horbowski podczas pasterki wszedł do przedsionka kościoła w czapce. Z tego powodu wywiązała się wielka bójka między wiernymi, księdzem a 24-latkiem. Młody mężczyzna został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Mimo że do zdarzenia doszło już ponad pięć lat temu, dopiero teraz zakończył się proces w tej sprawie.

Burda pod kościołem. Bili się wierni i ksiądz. Sąd podjął decyzję
Sanktuarium "Maria Śnieżna" w Bystrzycy Kłodzkiej (Wikimedia Commons, Jacek Halicki)

Do awantury w kościele doszło 24 grudnia 2016 r. 24-letni wówczas Bartosz Horbowski wszedł do Sanktuarium "Marii Śnieżnej" w miejscowości Góra Igliczna w czapce, gdyż w kościele było bardzo zimno, a on był przeziębiony. O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza".

Jak podaje "GW" 24-latek na pasterce był z kolegami. Ksiądz po mszy dzielił się opłatkiem z wiernymi, w pewnym momencie zobaczył, że młody mężczyzna nie zdjął czapki. Duchowny zerwał mu ją, a następnie rzucił na ziemię. Bartosz zaczął zdarzenie nagrywać, co jeszcze bardziej rozwścieczyło księdza. Ks. Andrzej Adamiak rzucił się na niego z pięściami. W bójce wzięli udział również inni wierni zgromadzeni w kościele.

W grudniu 2019 r. Bartosz Horbowski został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Sprawę do prokuratury zgłosili uczestnicy bójki. "Samo wejście z takim impetem do kościoła. Moim zdaniem wejście w czapce było już zachowaniem niewłaściwym" - mówiła jedna z wiernych, która brała udział w wydarzeniu.

Wszedłem do przedsionka kościoła. Nie obrażałem nikogo, niczego nie zrobiłem. Odebrano mi telefon, wykręcając rękę. Ale teraz to ja jestem oskarżony - tłumaczył Bartosz Horbowski 15 lutego przed Sądem Rejonowym w Kłodzku, cyt. przez "GW".

Wcześniej pan Bartosz został oskarżony także o pobicie księdza. Monitoring kościelny wskazywał jednak, że to duchowny był agresywny wobec chłopaka. W 2020 roku sprawa została w Sądzie Rejonowym w Kłodzku warunkowo umorzona na rok, a następnie umorzona przez Sąd Okręgowy w Świdnicy.

1 marca sąd ogłosi wyrok w tej sprawie

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" 15 lutego br. zakończył się proces Bartosza Horbowskiego. Sędzia wysłuchał mów końcowych. Obrońca księdza tłumaczył, że ks. Andrzej Adamiak jest kustoszem sanktuarium i na zachowanie młodego mężczyzny musiał zareagować nie jako ksiądz, ale gospodarz miejsca.

Prokurator, który przygotował akt oskarżenia w tej sprawie, nie był obecny na sali sądowej.

- To orzeczenie stanie się drogowskazem lub ostrzeżeniem dla wiernych - mówiła Zuzanna Pawlikowska, obrończyni Horbowskiego, cyt. przez "GW". 1 marca ma zapaść wyrok w sprawie Bartosza Horbowskiego

Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1133)
Enka
2 miesiące temu
Reakcja agresją na obrazę uczuć religijnych jest typowa dla religijnych fanatyków i ma miejsce głównie w swiecie islamu. Zasadniczo wejscie do kosciola w czapce nie jest obrazą uczuc religijnych, a raczej obrazą ego agresywnego księdza. W kazdym normalnym kraju wyrok sądu w takiej sprawie byłby oczywisty i jednoznaczny, ale w Polsce nigdy nie wiadomo jak zdecyduje sad, kiedy jedną ze stron sporu jest przedstawiciel kościoła.
ateistka
5 miesięcy temu
hahahaaaaaaaaaaa
Iwa
5 miesięcy temu
Ludzie, ogarnijcie się. Np chory człowiek po chemii, kryjący swoją łysą głowę pod czapką dostanie od księdza z liścia!!!!!
???
6 miesięcy temu
~Ciekawe czy ten ksiadz Biskupowi tez zalutuje jak nawiedzi jego Kosciol w swojej " Wielkiej Czapce " ? Czy moze on tylko rosci sobie prawo do bicia osob cywilnych w czapce nawiedzajacych ten jego kosciol ?
vvVvv
6 miesięcy temu
Po cholerę tam chodzić... Prawdziwy Bóg jest w nas samych... Jezus o tym mówił...
xaxa
6 miesięcy temu
W krajach w których kościół MUSI dbać o wiernych, bo państwo nie chroni prawnie i nie płaci daniny ŻADEN KSIĄDZ NIE POSUNĄŁBY SIE DO TAKICH CZYNÓW. W Polsce gdzie prawnie nie odpowie, a pieniędzy nie zabraknie bezczelność kieckowych sięga zenitu. Ksiądz już nie potrafi słownie zwrócić uwagi, tylko traktuje poddanych parafian jak w średniowieczu ciemne chłopstwo.
rep
6 miesięcy temu
``- na zachowanie młodego mężczyzny musiał zareagować nie jako ksiądz, ale gospodarz miejsca.`` Gdyby katabas dorabiał jako rzeźnik to też by go wytłumaczono !
Seneka
6 miesięcy temu
Jak się jest chorym to nie idze się na mszę. Jak Sąd orzeknie że, nic takiego się nie stało, to lewactwo o płci męskiej będzie wchodzić do Kościołów w czapkach. I będzie wykorzystywać, lukę prawną, bo przecież nie poniósł konsekwencji.Tak jak ludzie chodzą po galeriach z maseczką pod brodą, z kubkiem coli lub picia, bo on przecież konsumuje.Próba kolejnego przesuwania granicy przyzwoitości, normy jakiejś ,zasady. Tak jak słownictwo ***** ***, to przecież publiczna normalność,no ktoś się tylko wzburzył. A że dzieci słuchają ,co takiego.Świat upada i potrzebuje wstrząsu , kataklizmu , aby zmądrzał.
zxsaw
6 miesięcy temu
Miał czpkę na glowie bo w kosciele bylo zimno a moze w trosce o wiernych ksiądz ogrzal by kosciol . Zimo wiejskie koscioly z reguly sa nie ogrzewane dlaczego bo szkoda kasy
Rabat
6 miesięcy temu
Co napisała by wybiórcza gdyby wszedł do synagogi w niewłaściwym stroju ? "Uzbrojony po zęby prowokator goj wszedł do synagogi. Na szczęście młodzi żołnierze czuwali. Pogrzeb prowokatora na koszt rodziny , po pogrzebie rodzina odpowie przed sądem z całą surowością"
pislam
6 miesięcy temu
w ruchaniu ministratów przoduja na swiecie, ale to nie obraza uczyć religijnych, banda hipokrytów, kościół upadł razem z pseudo prawicą
Ugf
6 miesięcy temu
Jest rzeczą nie do pomyślenia, żeby w usa ksiądz zrzucił komuś czapkę, bo ten ktoś wszedł w czapce do kościoła. To nie mieści się w glowie. Ten bitnik ksiądz powinien już siedzieć w kryminale. To nie jest jego dobytek, ale dobytek wiernych, którzy ten dobytek sfinansowali!!
qwerty
6 miesięcy temu
Dobrze, że Polacy masowo odchodzą od kościoła.
marcelek
6 miesięcy temu
to bóg nie mógł tego rozsądzić?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić