Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Wypadek w laboratorium w Wuhan? Sensacyjne doniesienia

268
Podziel się:

Prof. Roland Wiesendanger z Uniwersytetu w Hamburgu przedstawił w czwartek wyniki badań, które dowodzą, że koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhan. Naukowiec mówi w nich m.in. o wypadku oraz o manipulacjach genetycznych, jakie miały być przeprowadzane na koronawirusach w Instytucie Wirusologii w chińskiej metropolii.

Wypadek w laboratorium w Wuhan? Sensacyjne doniesienia
Zdaniem niemieckiego naukowca koronawirus miał wydostać się z laboratorium w Wuhan. (YouTube)

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od stycznia do grudnia 2020 roku. Opiera się ono na interdyscyplinarnym podejściu naukowym, wykorzystującym różne źródła informacji. Zebrano w nim publikacje akademickie, artykuły opublikowane w mediach drukowanych i internetowych oraz wypowiedzi naukowców.

Określenie pochodzenia koronawirusa jest niezwykle istotne. Znając źródło tej pandemii, będzie można podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec wystąpieniu podobnych w przyszłości – podkreślił autor badania prof. Roland Wiesendanger.

Koronawirus wydostał się z laboratorium? Przedstawił na to dowody

W publikacji naukowiec zebrał najważniejsze ustalenia dotyczące pochodzenia koronawirusa. Odniósł się także do pierwszych doniesień na temat nowej choroby. Przestawił szereg argumentów przemawiających za swoją teorią.

Naukowcy są zgodni, że SARS-CoV-2 prawdopodobnie przeniósł się na ludzi z nietoperzy. Do tej pory nie zidentyfikowano jednak żadnego zwierzęcia, które miałoby być pośrednim nosicielem choroby. Według prof. Wiesendangera, czyni to teorię o odzwierzęcym pochodzeniu koronawirusa wysoce nieprawdopodobną.

Kolejnym dowodem na to, że koronawirus wydostał się z laboratorium, ma być fakt, iż zaskakująco łatwo infekuje ludzi. Jest możliwe dzięki specjalnym wiązaniom komórkowym oraz białkowym wypustkom wirusa. Wcześniejsze znane odmiany koronawirusów nie miały tego typu właściwości, co ma – zdaniem niemieckiego profesora – wskazywać na to, że wirus został stworzony przez człowieka.

Następnym argumentem przedstawionym przez profesora jest to, że na targu dzikich zwierząt w Wuhan, gdzie wirus miał przeskoczyć na człowieka, nie sprzedawano nietoperzy. Pochodzące z odległych jaskiń w południowych prowincjach Chin zwierzęta badano natomiast w znajdującym się w pobliżu instytucie wirusologii. Zdaniem prof. Wiesendangera mało prawdopodobne jest, aby nietoperze w naturalny sposób pokonały odległość blisko 2 tys. kilometrów.

Chińscy naukowcy z laboratorium w Wuhan mieli ponadto od dawna zajmować się różnymi odmianami koronawirusów. Przeprowadzono liczne modyfikacje genetyczne patogenów w celu zwiększenia ich zaraźliwości i śmiertelności. Świadczyć mają o tym publikacje w literaturze naukowej.

Ostatnim dowodem w sprawie ma być to, że pierwszym znanym przypadkiem infekcji COVID-19 był młody naukowiec z laboratorium. Wirus SARS-CoV-2 miał rozprzestrzenić się w Wuhan już w październiku 2019 roku. Jak twierdzi prof. Wiesendanger, wszystko to wskazuje, że musiał on wydostać się z chińskiego laboratorium.

Pochodzenie koronawirusa. Miał wydostać się z laboratorium

Publikacja na temat źródła koronawirusa liczy łącznie 104 strony. Informacja prasowa wraz z odnośnikiem do badania pojawiła się w czwartek na stronie Uniwersytetu w Hamburgu. Stwierdzono w niej, że badania "nie dostarczają żadnych wysoce naukowych dowodów" na to, że koronawirus wydostał się z laboratorium, niemniej na podstawie licznych analiz prof. Wiesendanger doszedł do wniosku, że tak właśnie było.

Badanie zostało zaprezentowane innym naukowcom w styczniu 2021 roku. Publikacja ma zapoczątkować dyskusję na temat moralnych konsekwencji eksperymentów genetycznych nad wirusami. Do tej pory tego typu badania nie były w żaden sposób uregulowane.

To nie powinna być domena wyłącznie wąskiej grupki naukowców. Takie eksperymenty mogą dotknąć nas wszystkich i powinno być to przedmiotem szerokiej debaty publicznej – stwierdził autor badania.

Roland Wiesendanger jest ekspertem w dziedzinie nanocząsteczek. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1993 roku. Na Uniwersytecie w Hamburgu założył m.in. Centrum Badań Zaawansowanych Mikrostruktur.

Naukowiec był wielokrotnie nagradzany za swoje naukowe osiągnięcia. W 2014 roku otrzymał medal im. Heinricha Rohrera. Trzy razy z rzędu uzyskał również prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(268)
fachowiec
1 tyg. temu
chyba w listopadzie 2019 w Wuhan była olimpiada żołnierska. Reprezentacja USA była pewnym kandydatem do wielu medali,ale wypadła wyjątkowo słabo. Prawdopodobnie przechodzili COVID. ale NIE WIADOMO CZY ZARAZILI SIE JUŻ W WUHAN CzY MOZE PRZYWLEKLI TO Z USA. PODOBNO PACJENT "ZERO" POJAWIŁ SIE W PARYŻU W GRUDNIU
robert
rok temu
po co ktos pracuje nad zwiekszeniem zakażalnosci wirusa zamiast nad sposobami jego skutecznego unicestwienia ???? Ktos ma pomysl jaki jest tego sens ? Mysle ze wszyscy powinnismy sobie zadac pytanie kto finansowal to laboratorium i dlaczego pracowano tam nad modyfikacjami wirusow w celu zwiekszenia zakazalnosci nimi bo to śmierdzi mi depopulacja ..... ktos chyba majstrowal przy tym zeby wyeliminowac jakies okreslone grupy ludzi na podstawie profilu genetycznego. Te testy ktore nam robią tymi 15 cm kijami one pobieraja przeciez materiał genetyczny, to nie ma chyba nic wspolnego z testowaniem tylko zbieraniem bazy genetycznej ludzkosci aby sprawdzic jak duzy % populacji moze umrzec w kontakcie z covid ktory został zmodyfikowany w tym celu w labie w wuhan .....
Pingpong
2 lata temu
Nie kupujcie chińskiego dziadostwa,Śruby i nakrętki są robione ze stali budowlanej.Rowery,chodziki masę im china możecie zapomnieć.Strzeszcie się od chińskich respiratorów jak wam zycie miłe.
Nóżka
2 lata temu
Żeby zrobić cokolwiek.... należy zacząć od siebie. Zacznijmy sprzątać swoje podwórko. Ja przynajmniej się staram. Ta ziemia jest naszym domem, nie EU, nie USA, nie RPA, czy też Putina itd. Wuhan? Boimy się samych siebie. PKB,Globalizacja,Kulturowość etc. I kto jest temu winien? No właśnie. Damy radę się zatrzymać?
Marro
2 lata temu
I co to zmienia? Już wiemy, koniec pandemii? Robią kopejne, groźniejsze... Bujcie się!
Proste
2 lata temu
Jakie znaczenie ma gdzie powstał wirus znaczenie ma jak powedrowal do Europy ano odp jest prosta przez piprzonych podróżników biznesmenów itp którzy tam polecili i go przywieźli tak jak teraz nam przywieźli wersję afrykańska wniosek do każdego biletu lotniczego transkontynentalnego powinna być doliczona opłata w wysokości 20% ceny biletu i potem by była kasa na leczenie a każda osoba podruzujaca 2 tyg kwarantanny i pełny pakiet badań na swój koszt i po problemie
Sama
2 lata temu
Byłam o tym przekonana od samego początku.
Premier
2 lata temu
W koncu ktos sie odwarzyl powiedziec prawde
Widz
2 lata temu
Dlaczego kraje ktorych dotknął cowid 19 nie żądają od Chin odszkodowań chinczyki doskonale wiedzą co wypuscili,a rządy całą sytuację ukrywają jaki mają w tym cel?może jest im to na rekie pusmiercac starszych ludzi emerytury zostaną dla rzadu.A chinole na tym nie źle zarabiają ,i nie zly mają ubaw z glupich rządzących w uni i innych krajach ,to jest chore zeby chiny nie zostaly pociagniete do zadnej odpowiedzialnosci
Wojtek
2 lata temu
Odkrył Amerykę.Wszyscy o tym wiedzieli i nikt Wam nie wierzył w te Wasze klamstwa
Baran
2 lata temu
Kazdy, nawet glupi o tym wiedzial.
Ricardo
2 lata temu
Cd. SOR w Tarnowie. P. Doktor powiedział,że badania teścia potrwają jakieś 2,3 godziny albo i 6 bo jak żona pujdzie to nie będzie miał kto go przewozić. Jakich słów mam użyć. To się w głowie nie mieści.
Uchaooo
2 lata temu
Czyli zaplanowane ludobujstwo. 1/3ludnosci ma zniknac z planety. Kto za to odpowie.????????
Gość 😁
2 lata temu
Nie ma zapobiegania w przyszłości kto mi zapłaci za ten czas ograniczenia mojej wolności........
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić