Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Wybory kopertowe. Szokujący raport NIK. Mateusz Morawiecki w ogniu krytyki

315
Podziel się:

"Super Express" dotarł do pełnego raportu NIK ws. organizacji tzw. wyborów kopertowych. Negatywnie oceniono proces przygotowania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Oberwało się m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Wybory kopertowe. Szokujący raport NIK. Mateusz Morawiecki w ogniu krytyki
Premier Mateusz Morawiecki (Getty Images)

Krytykę skierowano w stronę wszystkich instytucji zaangażowanych w wybory kopertowe. Przede wszystkim oberwał jednak premier Mateusz Morawiecki i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

"Super Express" ujawnia, że w raporcie NIK zwrócono uwagę na to, że "w świetle obowiązujących (w dniu ich wydania) przepisów kodeksu wyborczego, czynności organizacyjne celem przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP były zastrzeżone do kompetencji PKW, urzędników wyborczych oraz komisji wyborczych".

Opinie Departamentu Prawnego KPRM oraz Prokuratorii Generalnej RP wyrażały istotne wątpliwości co do podstawy prawnej wydania tych decyzji - zaznacza NIK, cytowany przez "SE".

Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła również, że "w KPRM nie posiadano analizy/oszacowania kosztów realizacji przez Pocztę Polską oraz przez PWPW poleceń, choć ich wykonanie łączyło się z poniesieniem wydatków z budżetu państwa '(…) w okresie od 16 kwietnia 2020 r. do 9 maja 2020 r. brak było podstawy prawnej do wydania decyzji polecających przeprowadzenie wyborów powszechnych w trybie korespondencyjnym. W tym stanie rzeczy wydanie decyzji z 16 kwietnia 2020 r. należało ocenić negatywnie'".

Wybory kopertowe. Nielegalne działania, główny winny...

NIK orzekł też, że działania Poczty Polskiej w zakresie pozyskania i przetwarzania danych były nielegalne. Najwięcej zarzutów skierowano jednak wobec Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i premiera Mateusza Morawieckiego.

Z dokumentów wynika, że KPRM i prezes Rady Ministrów wydawali kluczowe decyzje ws. wyborów kopertowych. Mieli je podejmować mimo krytycznych opinii i analiz prawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(315)
Milak
rok temu
Ze to tak można wydać taka kasę tak po prostu? To mnie szokuje. Widać Vateusz sie świetnie zabawił? Jeszcze Sasina w to chciano wkopać, że to niby jego wina. Totalny koszmar. Co się tu wyrabia...remier powinien ustąpić ze stanowiska.
Tomek
rok temu
W każdym innym kraju, premier juz zostałby postawiony do dymisji, nie wiem dlaczego jeszcze u nas tak sie nie dzieje? Dlaczego nie sa mu postawione żadne zarzuty?
dana
rok temu
Szok i niedowierzanie, że premier który często mówi o konstytucji i praworządności wcale się z tym nie liczy. Powinien ustąpić.
Lidia
rok temu
Dobra robota z tym raportem, niech ludzie wiedzą jakiego mają premiera! pora go zmienic
Afi
rok temu
nie oszukujemy się, powiedzmy o glosno: Morawiecki spieprzył temat wyborów i tyle
alfred
rok temu
Czekam na postawienie Morawieckiego przed sądem. Trochę sprawiedliwości musi byc w tym kraju!
lalax
rok temu
A nie wydaje sie wam to dziwne ze to akurat na Sasina spadla wina? Ciekawe czemu morawiecki go wybral
wix
rok temu
A morawiecki dalej udaje ze biedaczek jest, a to on tutaj maczal w tym wszystkim palce najbardziej
bas
rok temu
To jest tak jak ktoś ma poczucie, że jest bezkarny. Nie ma na to naszego przyzwolenia, musi Morawiecki odpowiedzieć za wszystko. A pieniądze to oddać powinien.
Jajko
rok temu
Gdyby nie nik te raport wciąż nie był by wydany a Polacy dalej byliby przekonani, ze to nie Morawiecki.
1212
rok temu
Dla mnie najbardziej satysfakcjonujące będzie jak MOrawiecki za wszystko odpowie!
Bajka
rok temu
Oglądałam wczoraj tą całą konferencje i zastanawiało mnie najbardziej dlaczego odpowiadali omijająco na pytania odnośnie Morawieckiego?
Orka
rok temu
Chociaż tyle, że ten raport wyszedł wczoraj na światło i wszyscy mogli się przekonać jak jest.
Monika
rok temu
Ja czekam spokojnie na sprawiedliwość!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić