Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Wybuch w Bejrucie. Przerażająca skala zniszczeń

37

Liban podsumowuje straty po wtorkowym wybuchu w Bejrucie, w którym zginęło 135 osób, a ponad 5 tys. zostało rannych. Kilkaset tysięcy osób pozostało bez dachu nad głową, a szkody materialne wyceniono na kilka miliardów dolarów.

Wybuch w Bejrucie. Przerażająca skala zniszczeń
W Bejrucie wybuchło 2 tys. ton saletry amonowej. (Getty Images)

We wtorek w Bejrucie doszło do tragicznego wybuchu, który pochłonął życie 135 osób, a kolejnych 5 tys. zostawił rannych. Państwa całego świata mobilizują się do pomocy, jednak władze Libanu obawiają się, że kraj nie podniesie się po tych wydarzeniach.

Wybuch w Bejrucie. Ogromna skala zniszczeń

Wstępnie oszacowano, że straty materialne wyniosą około 5 mld dolarów (ponad 18 mld zł). Ponadto około 300 tys. mieszkańców Bejrutu pozostało bez dachu nad głową, a sytuacja w szpitalach staje się coraz bardziej dramatyczna. Brakuje łóżek, personelu i sprzętu niezbędnego do ratowania rannych po wybuchu. 

Żadne słowa nie są w stanie opisać horroru, który nawiedził Bejrut zeszłej nocy, zmieniając go w miasto dotknięte katastrofą - powiedział prezydent Michel Aoun w przemówieniu skierowanym do narodu podczas nadzwyczajnej sesji gabinetu. 
Zobacz także: Ksiądz ratował się ucieczką. Nagranie z wybuchu w Bejrucie

Zdjęcia satelitarne ujawniły prawdziwą skalę zniszczeń. Magazyn, w którym wybuchło ponad 2 tys. ton azotan amonu, nie istnieje. Na jego miejscu powstał krater wypełniony wodą. Po sąsiednich budynkach pozostały tylko rusztowania i gruz. Premier Hassan Diab ogłosił dwutygodniowy stan wyjątkowy, aby poradzić sobie z kryzysem. Wezwał wszystkich światowych przywódców i "przyjaciół Libanu" do przekazania pomocy.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, państwa Zatoki Perskiej, a nawet Izrael zaoferowali pieniądze oraz pomoc. Emmanuel Macron wysłał samoloty z ratownikami oraz sprzętem, którego brakuje w szpitalach. Egipt oraz Jordania otwierają szpitale polowe, aby wspomóc libańskich lekarzy. Czechy oraz Dania także zobowiązały się do pomocy humaniaternej.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić