"Wykryłam potężny zakwit". Złota alga w kolejnej polskiej rzece

94

Napłynęły bardzo niepokojące wieści. Okazuje się, że w Wiśle i jej dorzeczu znaleziona została złota alga, co potwierdzają badania wykonane dla Greenpeace. Wcześniej przeprowadzono też badania państwowe, o których dotychczas nie informowano. Ich wyniki również nie były pozytywne.

"Wykryłam potężny zakwit". Złota alga w kolejnej polskiej rzece
W Wiśle i jej dorzeczu znaleziona została złota alga (zdjęcie poglądowe) (Pixabay)

Przypomnijmy, że to właśnie złota alga była bezpośrednią przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze. Teraz pojawiła się ona również w Wiśle i w połączonych z nią zbiornikach wodnych. Eksperci alarmują i tłumaczą, że jeśli zbiegną się niekorzystne warunki, to możliwa jest nowa katastrofa na największej polskiej rzece.

Specjaliści nie mają najmniejszych wątpliwości. Wprost podkreślają, że pierwotną przyczyną zagrożenia są zasolone wody z kopalń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chorosińska ministrem kultury. "Lepiej jak w filmach grała". Polacy komentują

Badania wody z Wisły i przyległych zbiorników - jak podaje next.gazeta.pl - przeprowadzone zostały na zlecenie Greenpeace i Towarzystwa na rzecz Ziemi. - W próbce pobranej ze zbiornika znajdującego się na terenie kopalni węgla kamiennego Pniówek, wykryłam potężny zakwit Prymnesium Parvum, zwanych potocznie złotymi algami - powiedziała prof. dr hab. Iwona Jasser z Uniwersytetu Warszawskiego, cytowana przez wspomniany portal.

Ich liczba jest zbliżona do tej zaobserwowanej w Kanale Gliwickim w 2022 roku, kiedy w Odrze masowo umierały ryby, małże i inne organizmy wodne. Niestety, obecność złotej algi mogę potwierdzić też w Wiśle - dodała.

Złota alga w Wiśle. Konieczna jest obserwacja

Ekspertka uważa, że obecnie należy uważnie monitorować sytuację na Wiśle. Poza tym konieczne jest obserwowanie zbiorników połączonych z tą rzeką.

Nie można wpuszczać wody z nich do Wisły, kiedy jest dużo złotej algi lub co najmniej musimy neutralizować algę w tych zbiornikach - podsumowała Iwona Jasser.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić