Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Wykryto tajemnicze błyski. Wiemy już, skąd pochodzą

1

Tajemnicze szybkie błyski radiowe (FRB) badane były od kilkunastu lat. Pojawiają się i szybko znikają nawet po kilka tysięcy razy dziennie. Do tej pory nieznane było ich źródło. Teraz potwierdzono, skąd pochodzą.

Wykryto tajemnicze błyski. Wiemy już, skąd pochodzą
Wykryto tajemnicze błyski radiowe. Skąd pochodzą (Pixabay)

Tajemnicze błyski. Jakie jest ich źródło?

Szybkie błyski radiowe (FRB - Fast radio burst) zostały wykryte jeszcze w 2007 roku. Trudno było jednak zbadać, skąd się biorą. Były bardzo krótkie i intensywne. Spekulacji na temat tego, skąd mogą pochodzić, było wiele. Nie wykluczano też działalności obcych.

Wykryto, skąd pochodzą tajemnicze błyski

Odkrycie źródła szybkich błysków radiowych (FRB) nie dawało naukowcom spokoju. W końcu po latach się udało. W magazynie "Nature" opublikowano informacje na ten temat. Są to wyniki obserwacji z teleskopów na całym świecie.

Wiadomo już, skąd pochodzą tajemnicze błyski. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady poinformowali, że wykryte tajemnicze szybkie błyski radiowe FRB nie pochodzą z odległej galaktyki, ale z Drogi Mlecznej, dokładnie z miejsca oddalonego 30 tys. lat świetlnych od Ziemi.

Wykryty ostatnio FRB pochodzi z wypalonej gwiazdy SGR 1935 + 2154, która znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej. To pierwszy dowód na to, że to właśnie nasza galaktyka jest źródłem tajemniczych błysków.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić