Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Zabójcze mięso żółwia? 8 dzieci zmarło, 78 osób wylądowało w szpitalu

22

Na wyspie Pemba należącej do Tanzanii żółwie morskie uznawane są za smaczne. Mimo, że jedzenie ich mięsa jest zabronione. Po raz kolejny świat obiega jednak informacja o śmierci, spowodowanej prawdopodobnie ich spożyciem.

Zabójcze mięso żółwia? 8 dzieci zmarło, 78 osób wylądowało w szpitalu
Żółwie morskie znajdują się pod ścisłą ochroną. Mieszkańcy wysp w Afryce i Azji lubią jednak się nimi raczyć (GETTY, Ben Birchall - PA Images)

Na wyspie Pemba u wschodnich wybrzeży Tanzanii doszło do kolejnej już tragedii związanej ze spożywaniem żółwi morskich. Informację podał lokalny portal "The Citizen".

W wyniku zbiorowego zatrucia mięsem wspomnianych gadów zmarło 8 osób — wszystkie to dzieci. Dodatkowo do szpitala trafiło jeszcze 78 dorosłych, lecz ich życiu - dzięki szybko podjętym działaniom - nie zagraża już niebezpieczeństwo.

- Zabraliśmy łącznie 86 osób do szpitala Abdulla Mzee Mkoani. 8 z nich to były dzieci, które już zmarły. Reszta znajduje się w stanie stabilnym. Czekamy na wyniki testów laboratoryjnych, które potwierdzą źródło incydentu — opisuje dla "The Citizen" dr Haji Bakari Haji, dyrektor medyczny dystryktu Mkoani.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliony żółwi na plaży. Efekt koronawirusa

8 dzieci zmarło, 78 osób rannych. Powodem toksyny zawarte w mięsie żółwi?

Winna tej tragedii prawdopodobnie jest chelonitoksyczność — rodzaj zatrucia pokarmowego pojawiającego się właśnie po zjedzeniu żółwi morskich. Dzieje się tak w momencie, gdy konkretny żółw karmi się trującymi dla człowieka gąbkami czy algami.

Toksyny, które odkładają się w mięsie żółwi, są dla nich nieszkodliwe, lecz dla ludzi, a w szczególności dla osób starszych i dzieci, są śmiertelnym zagrożeniem. Trucizna zawarta we wspomnianych gąbkach może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych, choroby nerek czy wątroby, a w skrajnych przypadkach — jak widać niestety doskonale — także i do śmierci.

- Nie było mnie w domu, gdy otrzymałem wiadomość, że moje dzieci są chore i wymiotują. Zabraliśmy je do szpitala, gdzie zostały poddane leczeniu, ale wkrótce później zmarły - opowiada Miza Kombo Bakari, matka dwóch zmarłych dzieci.

Na wschodnich rubieżach Afryki, np. na Seszelach, Madagaskarze czy właśnie na wyspach Tanzanii, żółwie morskie są tradycyjnym przysmakiem. Miejscowi łowią je i zjadają pomimo faktu, że są one zagrożone wyginięciem, a polowanie na nie i ich spożywanie jest zabronione przez prawo międzynarodowe. Potencjalna zabójczość to jednak również bardzo dobry powód, by po takie smakołyki lepiej nie sięgać.

To nie pierwszy raz, gdy spożycie mięsa żółwi morskich kończy się w tak tragiczny sposób. W marcu 2021 r. na Madagaskarze w bliźniaczych okolicznościach zmarło aż 19 osób, w tym 9 dzieci. W Tanzanii zaś podobny przypadek miał miejsce w grudniu tego samego roku także na wyspie Pemba — wtedy do szpitala trafiło ponad 50 osób, a 7 z nich zmarło. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 3 lata.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić