Zaczęło się. Zakazali podlewania ogródków

236

Mieszkańcom Oporowa (woj. łódzkie) zakazano podlewania ogródków i upraw rolniczych. To z powodu przedłużającej się suszy w regionie, która niszcząco wpływa na uprawy. Rolnicy modlą się o deszcz.

Zaczęło się. Zakazali podlewania ogródków
Coraz więcej gmin decyduje się na wprowadzenie zakazu podlewania ogródków (Pixabay)

Komunikat odnośnie podlewania ogródków pojawił się na stanie Urzędu Gminy w Oporowie. Władze proszą, aby tego nie robić. Jednak nie do końca jest to prośba polubowna.

Z uwagi na przedłużający się okres suszy glebowej prosimy o niepodlewanie ogródków i nawadniania gruntów rolnych. Zabrania się także pobierania wody z hydrantów przeciwpożarowych. W przypadku nieprzestrzegania powyższego zakazu nakładane będą kary administracyjne - brzmi komunikat na stronie urzędu.

Jak podaje Dziennik Łódzki - w niektórych regionach w okolicy nie padało nawet od 18 dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Susza odsłoniła spękane dno. Kolejne wyschnięte jezioro w Europie
Jeśli przechodzący przez Polskę front nie przyniesie nam deszczu, za kilka dni kolejne gminy będą wprowadzać zakazy podlewania - mówił Dziennikowi Łódzkiemu Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic w powiecie poddębickim.

Zakaz nieprzypadkowy

Wydawać by się mogło, że to, co wylewamy do ogródka, wcale nie ma przełożenia na to, co leje się z naszego kranu. Nic bardziej mylnego.

Cztery lata temu, 8 czerwca 2019 roku, mieszkańcom Skierniewic zabrakło wody w kranie. To był pierwszy taki przypadek w całej Polsce, który pokazał, że problem suszy jest bardziej, niż realny.

Kolejne gminy z zakazem

W Brześciu Kujawskim w woj. kujawsko-pomorskim zaledwie dzień temu wprowadzono zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów w godz. od 18:00 do 22:00 do 31 sierpnia włącznie.

W związku z utrzymującą się suszą oraz niekorzystnymi prognozami pogody zwracamy się z prośbą do mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej o racjonalne korzystanie z wody - to komunikat kolejnej gminy z kujawsko-pomorskiego, Golub-Dobrzyń.

Władze tej gminy apelują, aby mieszkańcy wstrzymali się od napełniania basenów, podlewania trawników i ogródków oraz mycia samochodów.

Z kolei włodarze gminy Władysławów w woj. wielkopolskim przypominają swoim mieszkańcom, że woda z wodociągów w pierwszej kolejności powinna zaspokajać potrzeby bytowe, czyli spożywcze i sanitarne.

Zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów wprowadziła także gmina Lubsza w województwie opolskim.

Czekając na deszcz

Od kilku dni możemy przeczytać ostrzeżenia IMGW o gwałtownych ulewach. Niestety, pojawią się one głównie na południu kraju.

Oprócz tego będą miały bardzo gwałtowny charakter - spadnie dużo deszczu w krótkim czasie, co oznacza że nie rozmoczy on twardej skorupy zeschniętej w ostatnich dniach ziemi, tylko po niej spłynie. A to prowadzić będzie do lokalnych podtopień.

Woda będzie też szybko parować, ponieważ w najbliższych dniach temperatura w ciągu dnia sięgać będzie ponad 20 kresek na plusie.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić