aktualizacja 

Hiszpania staje się pustynią na naszych oczach. Co się stanie z turystycznym rajem?

40

Rzeki i uprawy wysychają, rolnicy masowo ubijają zdrowe krowy, rośnie ryzyko pożarów. Lato jeszcze się nie zaczęło, a sytuacja już jest dramatyczna. Ludzie modlą się o deszcz. Hiszpania — kraj uwielbiany przez turystów, powoli zmienia się w pustynię.

Hiszpania staje się pustynią na naszych oczach. Co się stanie z turystycznym rajem?
Hiszpanie zmagają się z ekstremalną suszą (PAP, AA/ABACA)

Podczas gdy Włosi i Chorwaci walczą z powodzią, Hiszpanie próbują przetrwać suszę. Sytuacja w niektórych regionach jest coraz bardziej dramatyczna. Susze w Hiszpanii nie są nowym zjawiskiem, stają się jednak coraz dłuższe i ostrzejsze. Dziś specjaliści mówią o stanie ''megasuszy''.

Rzeki w Hiszpanii wysychają już od kwietnia. Najgorzej jest w Andaluzji oraz w Katalonii, gdzie niektóre zbiorniki wodne są zapełnione w mniej niż 25 proc. (w zbiorniku Sau to niespełna 10 proc.), chociaż już w lutym próbowano ratować sytuację, wprowadzając m.in. zakaz napełniania basenów i podlewania ogródków.

Kwiecień okazał się wyjątkowo upalny i suchy. Na południu Andaluzji termometry wskazywały nawet 39 st. C. W ubiegłym roku przez suszę spod wody wyłoniła się ''wioska duchów''. W tym - tysiącletni kościół, który został zatopiony w XX w.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brytyjczycy widzą błąd. Powrót? "To jest nieuniknione"
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Susza w Hiszpanii: kiedy zacznie padać deszcz?

Hiszpanie nie tracą nadziei na poprawę sytuacji. W niektórych miejscowościach odbywają się procesje, podczas których wierni modlą się o opady deszczu.

Znaleźliśmy się w okolicznościach ekstremalnej suszy. Musimy zwracać się do Boga i Najświętszej Maryi Panny o ten tak bardzo potrzebny nam dziś deszcz - prosili w liście do wiernych biskupi z Andaluzji.

Prognozy pogody na kolejne miesiące dają nadzieję na to, że modlitwy wiernych zostaną wysłuchane. W tej części Europy ma zacząć padać: mocniej i częściej. Ale czy to wystarczy, żeby znacząco poprawić sytuację?

Anomalie pogodowe są coraz bardziej odczuwalne na całym świecie. Wciąż przybywa regionów zagrożonych suszą, a dwa miliardy ludzi nie mają dostępu do czystej wody pitnej w swoich domach (za national-geographic.pl).

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić