Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Zagadkowa śmierć dyplomaty w Chinach. Czwarta w ciągu roku

3
Podziel się:

W piątek w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł ambasador Mjanmy w Chinach. O jego śmierci poinformowano w oficjalnym państwowym nekrologu. Jak donosi agencja Reutera, informację potwierdzają także źródła dyplomatyczne w Pekinie.

Zagadkowa śmierć dyplomaty w Chinach. Czwarta w ciągu roku
Konsulat Mjanmy w Kunming (Mapy Baidu)

Nekrolog ambasadora U Myo Thant Pe opublikowało w poniedziałek 8 sierpnia w gazecie państwowej ministerstwo spraw zagranicznych Mjanmy. Do niespodziewanej śmierci ambasadora doszło w Kunming w południowych Chinach. W opisie zdarzenia nie podano przyczyny zgonu.

Nie żyje ambasador Mjanmy w Chinach. Mówią o zawale serca

Agencja Reutera dotarła do dyplomatów w Pekinie, którzy twierdzą, że przyczyną śmierci ambasadora mógł być zawał serca. Podobną narrację powielają chińskojęzyczne media opisujące sytuację w Mjanmie.

Ambasador U Myo Thant Pe był ostatni raz widziany w sobotę 6 sierpnia na spotkaniu z chińskimi urzędnikami z prowincji Junnan. Region ten graniczy z Mjanmą od północy. Ambasada w Chinach nie odpowiedziała na prośbę o komentarz na temat doniesień w sprawie śmierci swojego urzędnika.

U Myo Thant Pe był czwartym ambasadorem, który zmarł w Chinach w ciągu roku. 54-letni ambasador Niemiec Jan Hecker zmarł we wrześniu, niecałe dwa tygodnie po objęciu stanowiska w Pekinie. 65-letni ambasador Ukrainy Serhij Kamyszew zmarł w lutym wkrótce po wizycie w ośrodku Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 74-letni ambasador Filipin Jose Santiago "Chito" Sta. Romana zmarł kwietniu podczas kwarantanny we wschodniej prowincji Anhui.

Zamach stanu w Birmie. Ambasador pozostał na stanowisku

U Myo Thant Pe został mianowany na ambasadora Mjanmy w Chinach w 2019 roku. Dyplomata pozostał na stanowisku po przejęciu w kraju władzy przez wojsko na początku ubiegłego roku.

1 lutego 2021 roku w Mjanmie (dawniej: Birmie) w wyniku zamachu stanu obalony został demokratycznie wybrany rząd Narodowej Ligi na rzecz Demokracji. Od sterów odsunięto premier Aung San Suu Kyi, która w 1991 roku zdobyła pokojową nagrodę Nobla. Polityk została aresztowana i wtrącona do więzienia.

Jak podaje Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) wojsko i policja zabiły do tej pory w kraju ponad 1300 osób. Ponad 8 tys. zostało zatrzymanych, oskarżonych lub skazanych na więzienie. AFP donosi, że 24 grudnia 2021 roku w mieście Hpruso na wschodzie kraju przedstawiciele junty spalili żywcem co najmniej 30 osób, w tym kobiety i dzieci.

Obejrzyj także: Zamach stanu w Mjanmie. Transportery opancerzone na ulicach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Zstep
2 miesiące temu
Takiego pomieszania pojęć i faktów trudno znaleźć. Lepper nie zginął dlatego, że coś zarzucał PiSowi, tylko chciał mówić o "byłych" ale nadal obecnych "służbach" związanych ze starymi układami. Wszystkie dziwne tzw. samobójstwa lub śmierci w wannach, na wczasach (najczęściej zagranicznych,) łyżkach wody, uduszeniach się jagódką itp. znanych osób, to skrupulatna "praca" zawodowców na zlecenie tzw. "służb" pracujących od 45 roku dla tych samych zleceniodawców. Polityka nie zmienia się z dnia na dzień, a więc służby też. Kto chce dominować w polityce europejskiej i światowej widać gołym okiem. Przypomnę, że już Klausewitz stwierdził, że wojna to tylko przedłużone ramię POLITYKI.
Jochiop
2 miesiące temu
Tam gdzie komuna tam znikają ludzie co są przeciwni komunie, złodziejstwo i okradanie narodu. Przykładem jest Pan Lepper w Polsce co walczył z zarazą pisu, w ruskich znikają generałowie itd no a w Chinach czy Korei Północnej to już normalka. Wystarczy spojrzeć na Polskę i afery pisu. Sasin, Szumowski, Dworczyk, Morawiecki itd itd itd.
wania
2 miesiące temu
Szpece od Leppera
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić