Kamil Różycki
Kamil Różycki| 
aktualizacja 

Zamachowiec ze Słowacji powiedział, dlaczego to zrobił

671

"Nie zgadzam się z polityką rządu". Mężczyzna, który dopuścił się zamachu na premiera Słowacji, po raz pierwszy zabrał głos. Jak stwierdził 71-latek, powodem oddania kilku strzałów w kierunku Roberta Fica miała być niezgoda z jego polityką. Obecnie głowa słowackiego rządu walczy o życie w szpitalu.

Zamachowiec ze Słowacji powiedział, dlaczego to zrobił
Zamachowiec ze Słowacji po raz pierwszy zabrał głos (PAP, Twitter)

W środę 15 maja doszło do zamachu na kontrowersyjnego premiera Słowacji Roberta Fica. Lider partii Kierunek - Słowacka Socjalna Demokracja (SMER) miał zostać kilkukrotnie postrzelony w miejscowości Handlová. W niewielkim mieście miało odbyć się tego dnia wyjazdowe posiedzenie rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczny billboard runął na stację pełną ludzi. Moment katastrofy w Mumbaju

To stało się jednak źródłem dramatu, jaki wstrząsnął całym krajem. W czasie podchodzenia premiera do zebranego tłumu Juraj Cintula wdał się z nim w krótką szarpaninę, a następnie oddał w jego kierunku pięć strzałów. Jak się później okazało, aż dwa z nich były celne i zraniły Fica w klatkę piersiową.

Nie zgadzał się z jego polityką, więc postanowił go zabić

Chwilę po tych wydarzeniach 71-latek został aresztowany przez słowackie służby. Do tej pory był znany ze swojej krytyki na temat rządu. Swój upust dawał jej w założonym przez siebie w 2015 roku klubie literackim, który w ostatnich latach miał coraz częściej odnosić się do spraw politycznych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obecnie po sieci zaczynają krążyć film z udziałem zamachowca. Zapytany przez jednego z pilnujących go mężczyzn zdradził, dlaczego dokonał ataku. Powodem miały być odmienne poglądy względem polityki prowadzonej przez rząd Fica. Jednocześnie Cintula poruszył wątek łamanej wolności słowackich mediów.

Szczególnie ten ostatni powód ma duży wydźwięk. To właśnie w środę 15 maja słowacki rząd miał debatować nad ustawą medialną, z którą nie zgadzała się opozycja. Jej zdaniem proponowane przez Fica zmiany są realnym zagrożeniem dla niezgadzających się z władzą mediów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić