Wiktoria Policha
Wiktoria Policha| 

Zarzucają księdzu, że nie płaci alimentów. Tłumaczenie kurii

189

Proboszcz jednej z parafii w powiecie jarocińskim (woj. wielkopolskie) został oskarżony o niepłacenie alimentów na 17-letnią córkę. Sprawę nagłośnił Zbigniew Stonoga. Kuria wydała w tej sprawie oświadczenie.

Zarzucają księdzu, że nie płaci alimentów. Tłumaczenie kurii
Zarzucają księdzu, że nie płaci alimentów. Tłumaczenie kurii. Na zdjęciu Archikatedra św. Piotra i Pawła w Poznaniu (Google Maps)

Proboszcz jednej z parafii w powiecie jarocińskim jest podejrzewany o niepłacenie alimentów. Ma być ojcem 17-latki, na której utrzymanie miał łożyć pieniądze po sądowym nakazie. Od zeszłego roku miał zaniechać wpłat. Sprawę nagłośnił Zbigniew Stonoga i lokalne media.

Jak donosi serwis wlkp24.info, dziennikarze zwrócili się do Archidiecezji Poznańskiej z prośbą o komentarz i wyjaśnienie sprawy. Odpowiedzi udzielił ks. prał. Ireneusz Dosz, Kanclerza Kurii. Jak tłumaczy duchowny, w archiwum kurii nie ma dokumentów mówiących o nakazie płacenia alimentów przez proboszcza z powiatu jarocińskiego, którego dane osobowe są chronione.

W odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące opublikowanej przez Zbigniewa Stonogę informacji o ks. proboszczu informujemy, że w niniejszej sprawie toczy się postępowanie sądowe. W związku z tym ksiądz ustanowił swoim pełnomocnikiem mecenasa Marcina Oźminkowskiego, który jako jedyny został upoważniony do informowania o toczącym się przed sądem postępowaniu - pisze kanclerz.

W dalszej części wyjaśnień zostały wyszczególnione cztery kwestie. Pierwszy dotyczy braku dokumentów potwierdzających nakaz płacenia alimentów. Druga mówi o ojcostwie:

Sprawa rzekomego ojcostwa nie została nigdy zgłoszona przez matkę dziecka Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Kuria podkreśla też, że ksiądz podczas składania wyjaśnień nie przyznaje się do "zarzucanych mu czynów i postaw", a także wobec zaistniałych doniesień i publikacji medialnych, proboszcz został wezwany do złożenia pisemnych wyjaśnień swoim przełożonym.

Wobec informacji przekazanych przez osoby trzecie przełożeni księdza przeprowadzali z nim rozmowy. Ksiądz w czasie składanych wówczas wyjaśnień nie potwierdzał zarzucanych mu czynów i postaw. (...) Kuria Metropolitalna w Poznaniu po otrzymaniu wyników postępowania sądowego podejmie dalsze działania - pisze ks. prał. Ireneusz Dosz.
Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić