aktualizacja 

Zaskakujące doniesienia. Naukowcy o krokodylach, które uratowały psa

4

Krokodyle zazwyczaj kojarzą się nam z krwawymi atakami i, co tu dużo mówić, w takiej też roli najczęściej występują w mediach. Jednak badacze twierdzą, że krokodyle błotne, które mieszkają w Indiach, nie tylko interesują się kwiatami unoszącymi na wodzie, ale też są w stanie uratować psa.

Zaskakujące doniesienia. Naukowcy o krokodylach, które uratowały psa
Kochają kwiaty i są empatyczne? Brzmi jak scenariusz bajki "Wielki zielony krokodyl domowy" (Wikimedia Commons)

Takie wnioski płyną prosto z rzeki Savitri w stanie Maharasztra w Indiach. Zdaniem autorów najnowszego raportu o krokodylach błotnych z tego regionu, mogą one być zaawansowane znacznie bardziej, niż dotąd przypuszczano.

Krokodyle niczym delfiny

Według badań odnotowano kilka przypadków, kiedy grupy krokodyli pływały wokół ławic ryb i tworzyły wir. Ryby miały w ten sposób znaleźć się w pułapce, co ułatwiało drapieżnikom ich pożeranie.

Niemniej odkrywcze były krokodyle błotne, które z pomocą patyków wabiły niektóre ptaki, na przykład czaple złotawe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W jego basenie czaiła się trzymetrowa bestia. Właściciel wezwał służby
Ptaki te do budowy gniazd używają właśnie patyków, a rywalizacja o najlepsze gałązki bywa dramatyczna. Zatem patyk umieszczony na pysku krokodyla może wydawać się kuszącą opcją - czytamy w Live Science.

Empatyczni wielbiciele kwiatów?

Naukowcy donoszą, że krokodyle błotne są bardzo zainteresowane girlandami kwiatów nagietka, jakie lądują w wodzie podczas obrzędów pogrzebowych. Jednak jedyne co robią, to pływają w ich pobliżu.

Najbardziej zaskakującą obserwacją było to, kiedy grupa krokodyli błotnych zamiast zaatakować psa, który znalazł się w rzece, pomogła mu dostać się z powrotem na brzeg i to w dodatku do miejsca, w którym będzie bezpieczny.

Krokodyle poprowadziły psa z dala od miejsca, w którym byłby narażony na atak ze strony stada dzikich psów czekających na brzegu rzeki. Krokodyle dotykały psa pyskiem i szturchały go, aby ruszył dalej, aby bezpiecznie wszedł na brzeg i ostatecznie mógł uciec - opisywali całą sytuację badacze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ich zdaniem takie zachowanie mogło być przejawem empatii ze strony tych drapieżników.

Ekspert studzi emocje

Serwis Live Science skontaktował się z ekspertem, który najnowsze doniesienia o krokodylach bierze na chłodno.

Krokodyle rzeczywiście charakteryzują się wyrafinowanym zestawem zachowań. Niektóre z tych wniosków opierają się na ludzkiej definicji inteligencji i próbują znaleźć ją u krokodyli - tłumaczy Duncan Leitch, biolog specjalizujący się w neurofizjologii gadów na Uniwersytecie Kalifornijskim.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić