Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Zatrzymany za tęczową maseczkę. 20-latek dostanie zadośćuczynienie

775
Podziel się:

Półtora roku temu 20-letni Aleks został zatrzymany w Warszawie podczas demonstracji w obronie aktywistki LGBT Margot, chociaż nie brał czynnego udziału w proteście. Według pełnomocnika mężczyzny policjanci kierowali się... tęczową maseczką na jego twarzy. Sąd zdecydował właśnie, że Aleksowi należy się wysokie zadośćuczynienie.

Zatrzymany za tęczową maseczkę. 20-latek dostanie zadośćuczynienie
Sąd zdecydował o zadośćuczynieniu dla niesłusznie zatrzymanego uczestnika protestu. Zdj. ilustracyjne (Getty Images, Eduardo Lopez)

Do wspomnianej sytuacji doszło 7 sierpnia 2020 roku. Wtedy to na Krakowskim Przedmieściu odbywał się protest, związany z aresztowaniem aktywistki Margot. Zatrzymano wówczas łącznie 48 osób. Czynności wobec nich były prowadzone w związku z "czynnym udziałem w zbiegowisku".

"Skrajnie nieprawidłowe" zatrzymanie

Pośród osób zatrzymanych był m.in. 20-letni Aleks. Chłopak został zwolniony dopiero następnego dnia późnym popołudniem. Według relacji jego pełnomocnika, mecenasa Karola Wenusa, przebieg jego zatrzymania był "skrajnie nieprawidłowy".

[Aleks - przyp. red.] od samego początku twierdził, że zachowywał się spokojnie i nie uczestniczył aktywnie w żadnym zbiegowisku. W jego ocenie został zatrzymany tylko i wyłącznie dlatego, że miał tęczową maseczkę - Wenus powiedział w rozmowie z TVN24.

Sam Aleks także postanowił zdradzić szczegóły swojego zatrzymania. W rozmowie z dziennikarzami TVN24 wyznał, że został złapany przez policjantów, gdy spokojnie rozmawiał z uczestnikami protestu. Zawieziono go na komendę, gdzie długo nie pozwolono mu wyjść nawet do toalety. Do godziny 18 następnego dnia dostał od policjantów jedynie herbatę i dwa tosty.

Policjantów informowałem, że przyjmuję leki i będę ich potrzebować rano. Powiedzieli, że będą się tym martwić rano. Ale wtedy też ich nie otrzymałem - Aleks powiedział TVN24.

Będzie zadośćuczynienie

Pełnomocnik Aleksa złożył zażalenie na zatrzymanie. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia stwierdził, że rzeczywiście było ono bezzasadne i nieprawidłowe, gdyż chłopak nie brał czynnego udziału w zgromadzeniu.

27 stycznia 2022 Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował w sprawie wniosku o zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie. Sąd zasądził zadośćuczynienie w wysokości 10 tys. zł dla mężczyzny. Wyrok nie jest prawomocny.

Policjanci mieli zatrzymywać demonstrantów "wyrywkowo"

Podczas rozprawy jeden z biorących udział z akcji policjantów zeznał, że zatrzymania z 7 sierpnia 2020 roku były dokonywane "wyrywkowo". Funkcjonariusze mieli wyłapywać protestujących bez względu na to, jak się zachowywali, biorąc pod uwagę "tęczowe elementy ubioru".

Otrzymaliśmy polecenie zatrzymania wszystkich osób oznakowanych barwami LGBT, niezależnie od tego, w jaki sposób się zachowywali. Polecenie to traktowaliśmy jako rozkaz, który należy wykonać - powiedział policjant, przytoczony w czwartek przez kolektyw "Szpila" na Facebooku.
Zobacz także: Izabela Zabielska o coming oucie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(775)
bona
4 miesiące temu
zarobił 10tys za maseczke----sposob na zycie
Gość
5 miesięcy temu
Tą karę to powinien zapłacić ten Margot bo to przez niego
do ciemnoty
5 miesięcy temu
Margot jest aktywistą a nie aktywistką.
krótko
5 miesięcy temu
Brawo Policja! Sąd do wymiany!
Pancerz
5 miesięcy temu
Hitlera tu potrzeba żeby zrobić porządek w tym kraju LGBT DO GAZU
kasjer
5 miesięcy temu
Margot powinien zapłacić, bo to on doprowadził do zadymy i łamał prawo.
Krzysztof55
5 miesięcy temu
Dlaczego o tym facecie Margot piszą w formie żeńskiej? Przecież to jest mężczyzna. Nawet niektórzy protestowali jak został zatrzymany w meskim areszcie.
Agent
5 miesięcy temu
Ja 50 na karku, moja mama 80 i stwierdzamy ze takich opresji za czasow komuny nigdy nie bylo.
Fakt
5 miesięcy temu
Teraz tą karę powinien zapłacić przełożony policjanta co wydał mu takie polecenie!!! i to by ich wszystkich czegoś dobrego nauczyło!!!. Karę powinien również zapłacić przełożony przełożonego policjanta co wydał takie polecenie lub rozkaz!!!
konsekrowany
5 miesięcy temu
"konserwatysta" a jaka jest w/g twojego rozumowania rola wody święconej w życiu współczesnego człowieka,rozumnego i wykształconego?????
Agata31
5 miesięcy temu
Mnie to nie obchodzi czy to jest maska tęczowa czy np. z trupią czaszką (bo taką też widziałam)! Niech każdy żyje jak chce!
qwer
5 miesięcy temu
Miały psy szczęście, że tego dnia nie było tęczy po burzy na niebie, bo skakali by z dachów próbując ją aresztować !
gęsia
5 miesięcy temu
A gdybym taką tęczową flagę publicznie spalił(a) to byłaby to profanacja czy nie ?
Odpowiadam
5 miesięcy temu
dlatego że to prawo złamali ci co tych policjantów tam posłali
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić