Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Zbadali martwe szczury. Straszne wieści z Chin

137

W Chinach stwierdzono dżumę u 3-letniego dziecka. W prowincji Junnan natychmiast podniesiono alarm i podjęto kroki, aby zahamować rozprzestrzenianie się "czarnej śmierci". Wstępnie ustalono, że zarazę przenoszą szczury.

Zbadali martwe szczury. Straszne wieści z Chin
(Getty Images)

Władze prowincji Junnan wprowadziły stan alarmowy IV stopnia. Zespół zajmujący się kontrolą gryzoni zbadał, czy wśród lokalnych gryzoni są nosiciele bakterii dżumy.

W jednej z wiosek okręgu Menghai, gdzie mieszkało zarażone dziecko, znaleziono trzy martwe szczury. Przyczyna ich śmierci pozostaje nieznana, jednak w wyniku wstępnej kontroli potwierdzono, że wśród gryzoni rozprzestrzenia się dżuma.

Dżuma dymieniczna w Chinach. W jakim stanie jest zarażone dziecko?

Według ustaleń "Global Times" zarażone dziecko cierpiało na łagodną infekcję. Zostało jednak poddane leczeniu, w wyniku którego czuje się już lepiej.

Zobacz także: Zobacz też: Zbadali DNA dżumy. Odkrycie zaskoczyło badaczy

Władze okręgu Menghai otrzymały wsparcie ze strony krajowych ekspertów. Mają oni za zadanie pomóc w przeprowadzaniu kontroli. Powołano również specjalny zespół, którego członkowie mają za zadanie nie tylko dokonywać inspekcji, lecz także diagnozować mieszkańców, a w razie konieczności – poddawać kwarantannie.

Do mieszkańców okręgu Menghai zwrócono się ze specjalnym apelem. Zostali poproszeni przez przedstawicieli władz o niezwłoczne zgłoszenie, jeśli mieli do czynienia z martwymi szczurami. Przypomniano im, aby zwracali baczniejszą uwagę na swój stan zdrowia, a w przypadku wystąpienia np. gorączki – udali się do lekarza.

Nie tylko na terytorium Chin potwierdzono przypadki wystąpienia dżumy dymienicznej. Zachorowania miały również miejsce w stanie Kalifornia w Ameryce oraz w rosyjskiej części gór Ałtaj i w Mongolii. Wszystkie przypadki odnotowano na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić