Zdjęcie, które przeraża. Ludzie się modlą. Są zrozpaczeni

227

Jeszcze do niedawna jezioro Sun Moon w hrabstwie Nantou na Tajwanie było oblegane przez turystów z całego świata. Jednak region nawiedziła największa susza od dziesięcioleci i zamiast pływać po wodach akwenu, ludzie spacerują po dnie. Mieszkańcy modlą się o deszcz.

Zdjęcie, które przeraża. Ludzie się modlą. Są zrozpaczeni
Jeszcze do niedawna jezioro Sun Moon było popularnym celem wycieczek turystycznych. Teraz została po nim tylko spękana ziemia. (Nantou County Government)

Jezioro Sun Moon było jedną z największych atrakcji nie tylko w hrabstwie Nantou, lecz Tajwanu w ogóle. Turyści, którzy odwiedzali region, często publikowali jego zdjęcia w mediach społecznościowych. Jednak długie tygodnie suszy doprowadziły do niemal całkowitego wysuszenia akwenu.

Tajwan nawiedziła susza. Jezioro Sun Moon niemal całkowicie wyschło

Jak informuje The New York Times, zdaniem urzędników panująca w regionie susza jest najgorszą od pół wieku. Odbija się ona negatywnie nie tylko na zyskach z rolnictwa, lecz także produkcji półprzewodników – aż 90 proc. zaawansowanych technologicznie chipów jest produkowanych właśnie na na Tajwanie.

Aby ratować uprawy ryżu oraz lotosu, rolnicy są zmuszeni do samodzielnego zalewania pól uprawnych. Jednak mimo ich wzmożonych wysiłków rośliny nie chcą rozwijać się prawidłowo. Na najbardziej dotkniętych kryzysem obszarach mieszkańcy nie mają bieżącej wody nawet przez dwa dni w tygodniu.

Sadzone przeze mnie kwiaty i nasiona lotosu nie osiągają dobrych wyników – wyjaśnia Chen Chiu-lang, rolnik z Tajwanu.

Władze Tajwanu starają się walczyć z suszą m.in. przez wiercenie studni. Do pomocy zaangażowano także siły powietrzne, które zrzucają samolotami specjalne chemikalia. Liczą, że dzięki temu z chmur zacznie wreszcie padać deszcz. Z kolei ministerstwo gospodarki inwestuje w budowę obiektów przeznaczonych do awaryjnego odsalania wody morskiej.

Zobacz także: Zobacz też: Susza znów da nam popalić? Ekspert nie pozostawia złudzeń
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić