Zdjęcie z Gdańska. Radny PiS oburzony. "Skandal"

897

Na tapicerkach nowych gdańskich tramwajów ma być umieszczony herb Wolnego Miasta Gdańska. Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości mówi o skandalu i żąda wyjaśnień w tej sprawie.

Zdjęcie z Gdańska. Radny PiS oburzony. "Skandal"
Na tapicerkach nowych gdańskich tramwajów ma być umieszczony herb Wolnego Miasta Gdańska. (Getty Images, Twitter)

Rady PiS Przemysław Majewski uważa, że głowy lwów na herbie nie powinny być odwrócone, a skierowane do siebie. Władze spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje tłumaczą jednak, że herb nawiązuje do herbu używanego w miejscowych tramwajach jeszcze przed I wojną światową, który stosowany był do końca lat 40.

Władze Miasta oburzają się gdy wytyka się im dziwaczne nawiązania do antypolskiego Wolnego Miasta Gdańska, tymczasem w nowych tramwajach zamówiono tapicerkę z herbem WMG, a nie Miasta Gdańska. Skandal - napisał gdański radny PiS Przemysław Majewski na Twitterze.

Majewski dziwi się decyzji GAiT. - Sprawa dla mnie jest niezrozumiała. Oczekuję wyjaśnień w tej sprawie od spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje - mówi w rozmowie z Radio Gdansk.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdaniem Wojciecha Grotta, historyka z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, herb Wolnego Miasta Gdańska nie powinien znaleźć się w nowych tramwajach.

Współcześnie dominuje wersja Wielkiego Herbu Miasta Gdańska z lwami skierowanymi do siebie. Zatem takie odniesienie do przedwojennego miasta Gdańska nie powinno mieć miejsca, tym bardziej że spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje w swoim logo nawiązuje do Wielkiego Herbu Miasta Gdańsk - tłumaczy Wojciech Grott, cytowany przez Radio Gdańsk.
Zobacz także: Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego. Naukowcy o dramatycznych prognozach dla Gdańska
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić