Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Zdradził Ukrainę na rzecz w Rosji. Mer Kupiańska nie żyje

Hennadij Macehora, mer Kupiańska, który podczas okupacji miasta przeszedł na stronę Rosji, zmarł w moskiewskim szpitalu. Do zabicia kolaboranta przyznał się ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Zdradził Ukrainę na rzecz w Rosji. Mer Kupiańska nie żyje
Zdradził Ukrainę na rzecz w Rosji. Mer Kupiańska nie żyje (Licencjodawca, Abaca Press)

W ubiegły piątek, 7 czerwca, Główny Zarząd Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że doszło do zamachu na burmistrza-współpracownika Kupiańska Hennadija Macehora.

​​Mężczyzna został postrzelony w pobliżu swojego domu w Starym Oskolu w obwodzie biełgorodskim, a następnie w ciężkim stanie trafił do szpitala w Moskwie. Od początku jego stan był krytyczny.

Jak podał kanał "Baza" w Telegramie, Hennadij Macehora zmarł we wtorek w Moskwie. W rosyjskich mediach przekazywano, że wieść o jego śmierci potwierdziła żona Macehora. Mężczyzna miał cały czas pozostać nieprzytomny po przewiezieniu do placówki w krytycznym stanie. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Samolot idealny". Nowe wzmocnienie Ukrainy

Przeszedł na stronę Rosji

Macehora pomagał rosyjskiemu wojsku w organizacji transportu, paliwa i żywności. Dzięki jego działaniom Rosjanie mogli zająć Kupiańsk. Mężczyzna sądzony był za zdradę stanu.

Po wyzwoleniu Kupiańska, miasta będącego pod okupacją od końca lutego do 10 września 2022 roku, Macehora uciekł wraz z rosyjską armią do obwodu biełgorodzkiego, który znajduje się po drugiej stronie granicy.

W Rosji, jak podkreślono w komunikacie, "moskiewscy gospodarze zapewnili Macehorze silną ochronę, która jednak nie uchroniła go przed zamachem".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić