Jan Manicki
Jan Manicki| 

Zestrzelili samolot? Turcja zaprzecza

191

Armenia oskarżyła Turcję o zestrzelenie swojego samolotu bojowego. Zginął pilot maszyny. Władze w Ankarze zaprzeczają tym doniesieniom.

Zestrzelili samolot? Turcja zaprzecza
Turecki F-16 miał zestrzelić ormiański samolot bojowy (Twitter)

Według rządu w Erywaniu, turecki myśliwiec F-16 zestrzelił we wtorek jeden z samolotów bojowych znajdujących się w ormiańskiej przestrzeni powietrznej. Zginął pilot samolotu. Turcja określiła te informacje jako „absolutnie nieprawdziwe”.

Armenia oskarża Turcję. Mieli zestrzelić ich samolot

Rzeczniczka ministerstwa obrony Armenii powiedziała, że ​​ormiański samolot bojowy Suchoj Su-25 był na misji wojskowej, kiedy został zestrzelony przez myśliwiec F-16 należący do tureckich sił powietrznych. To nie uszło uwadze polityków z Turcji. Na oskarżenia zareagował rzecznik rządu w Ankarze Fahrettin Altun.

Armenia powinna przestać okupować terytoria innych krajów, zamiast uciekać się do tanich sztuczek propagandowych – powiedział Altun.

Wojna o Górski Karabach

Górski Karabach to enklawa należąca formalnie do Azerbejdżanu. Jest zamieszkiwana i kontrolowana przez Ormian, którzy w 1992 roku ogłosili niepodległość Republiki Górskiego Karabachu. W latach 1992-1994 wojna o ten teren kosztowała życie 30 tys. osób.

Mimo ogłoszenia zawieszenia broni w incydentach granicznych rokrocznie ginęło tam kilkadziesiąt osób. Trwający latami stan niepewności wokół zawieszenia broni w konflikcie o Górski Karabach zarówno politycy Armenii, jak i Azerbejdżanu, wykorzystywali do jednoczenia wokół siebie zwolenników. Był to też dobry pretekst do wydawania ogromnych sum na zbrojenia.

Do nowych walk w konflikcie o Górski Karabach doszło w niedzielę 27 września. Azerbejdżan i Armenia wzajemnie oskarżają się o jego rozpoczęcie. Obie strony uważają, że sporny teren jest przynależny właśnie im.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Azerbejdżan korzysta ze wsparcia militarnego bliskiej etnicznie Turcji. Armenia jest złączona sojuszem militarnym z Rosją. Kreml stwierdził wcześniej, że jest w stałym kontakcie z Turcją, Armenią i Azerbejdżanem.

Obejrzyj także: Armenia-Azerbejdżan. Wojna o Górski Karabach. "Konflikt odgrzewa Putin"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić