Zeszli na dno Morza Czerwonego. Takiego okrycia nikt się nie spodziewał
Oceany i morza kryją wiele tajemnic. Jakiś czas temu w Zatoce Akaba, będącej częścią Morza Czerwonego, odkryto podwodne jeziora. Takiego odkrycia na tak płytkich wodach jeszcze nie było.
Naukowcy w 2022 roku przeszukiwali Morze Czerwone w poszukiwaniu słonowodnych basenów, które są bardzo ważne z punktu widzenia badań nad historią oceanów. Dzięki temu mogą zdobyć wiele cennych informacji o lokalnym środowisku. Pozwala to na przewidzenie m.in. zmian w aktywności tektonicznej na danym obszarze.
Zazwyczaj słonowodne baseny znajdują się w zagłębieniach dna morskiego w głębokich rejonach oceanów. Są trzy akweny na świecie, gdzie je dostrzeżono: Zatoka Meksykańska, Morze Śródziemne i Morze Czerwone. Zatoka Akaba jest częścią tego ostatniego. Jest ona jednak bardzo płytka, dlatego fakt, że słonowodne baseny znaleziono akurat tam, było dla naukowców potężnym zaskoczeniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeleciał przez maskę i wpadł pod autobus. Koszmarne nagranie z Zielonej Góry
Odkrycie na dnie Zatoki Akaba. Naukowcy mówią, co oznacza
Jak podaje portal ladbible.com, baseny znajdujące się na dnie akwenów są jednymi z najbardziej ekstremalnych miejsc na Ziemi - mają wysokie zasolenie i bardzo niewiele tlenu. Organizmy żywe, które się tam dostaną, nie są w stanie przeżyć. Są jednak wyjątki - organizmy żyjące dzięki chemosyntezie, które potrafią stworzyć własny ekosystem w tak toksycznym środowisku.
Sam Purkis, profesor i kierownik Katedry Geonauki Morskiej na Uniwersytecie w Miami mówi, że odkrycie z Zatoki Akaba dowodzi, iż baseny mogą znajdować się także na płytszych wodach. Zdaniem naukowca może mieć ono znaczenie także dla poszukiwania życia na innych planetach, albowiem jeśli baseny odegrały rolę w rozwoju życia na ziemi, to podobnie może być także na innych planetach pod warunkiem, że występuje tam aktywność hydrotermalna. Ta jest możliwa wówczas, gdy występuje także aktywność tektoniczna. Jednak w Układzie Słonecznym Ziemia jest jedyną planetą, która wykazuje wyraźną tektonikę płyt. Mimo tego naukowcy nie tracą nadziei.
Nasze odkrycie bogatej społeczności mikrobów, które przetrwają w ekstremalnych warunkach, może pomóc w wyznaczaniu granic życia na Ziemi i może zostać wykorzystane w poszukiwaniu życia w naszym Układzie Słonecznym i poza nim - komentuje Purkis, cytowany przez ladbible.com.
Badania basenów z Zatoki Akaba zostały przeprowadzone we współpracy między OceanX, Katedrą Geonauki Morskiej Uniwersytetu w Miami oraz saudyjską firmą NEOM. Wyniki ich pracy opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.