Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Zobacz, co robisz źle w Wielkanoc. Ksiądz wylicza błędy

65
Podziel się:

W święta większość z nas powiela znane od lat i powtarzane od pokoleń zwyczaje. Jak się jednak okazuje, nie zawsze robimy to poprawnie i zgodnie z katolickim dogmatem. Prowadzący popularny kanał na YouTube ks. Rafał Główczyński wyjaśnił w nowym filmie, jakie błędy popełniają wierni podczas święcenia pokarmów w Wielkanoc.

Zobacz, co robisz źle w Wielkanoc. Ksiądz wylicza błędy
"Ksiądz z osiedla" wyjaśnił, jakie błędy popełniamy podczas święcenia pokarmów w kościele (Pixabay, YouTube)

Kiedy się nie żegnać? Co włożyć do koszyczka? Co się stanie, jak woda święcona nie trafiła mojego koszyczka? Na te inne pytania popularny w internecie ks. Rafał Główczyński odpowiedział w swoim nowym filmie, udostępnionym na youtubowym kanale "Ksiądz z osiedla".

Co robimy źle podczas święcenia pokarmów?

Duchowny wymienił trzy podstawowe błędy, które Polacy popełniają podczas święcenia pokarmów. Najważniejszy z nich, to żegnanie się w nieodpowiednim momencie.

Zwyczajowo wierni żegnają się za każdym razem, kiedy kapłan wykonuje znak krzyża. Duchowny wyjaśnił, że żegnać powinno się jedynie na początku i na końcu święcenia. W czasie błogosławienia pokarmów natomiast należy po prostu wsłuchać się w tekst modlitwy.

Ksiądz wytłumaczył, że kiedy kapłan błogosławi chleb, mięso i inne pokarmy przyniesione przez wiernych w koszyczkach, to modlitwa dotyczy jedynie tych produktów, a nie osób, które je dostarczyły. Zaznaczył, że na błogosławieństwo wszystkich przyjdzie czas na końcu święcenia.

Ksiądz się modli: "Pobłogosław te jajka", a niektórzy panowie i panie się żegnają. Naprawdę, jeżeli nie czujesz się na co dzień jajkiem, to w tym momencie nie musisz robić znaku krzyża - tłumaczy ksiądz na nagraniu.

Drugi powszechnie popełniany błąd dotyczy sytuacji, kiedy krople wody święconej nie dotarły do którejś z ułożonych pod ołtarzem święconek. Niektórzy uważają, że święcenie jest wówczas nieważne i proszą kapłanów o dodatkowe, indywidualne błogosławieństwo koszyczka. To zupełnie niepotrzebne.

- Nie ganiaj za księdzem, jeżeli nie trafił twojego koszyczka wodą święconą - apeluje duchowny. Ks. Główczyński tłumaczy, że do ważności błogosławieństwa pokarmów potrzebna jest intencja księdza oraz modlitwa błogosławieństwa. - Wszystkie koszyczki, które w danym momencie są w kościele są tak samo ważnie pobłogosławione - podkreśla ksiądz.

Ostatni wymieniony przez duchownego błąd, to wkładanie do koszyczka wszystkiego, co akurat mamy w domu. - Batoniki, kilogram cukru, kilogram soli, raz mi się zdarzyło, że nawet "browarek". Dramat - mówi "Ksiądz z osiedla".

Jak zauważa duchowny, wszystko, co powinno się znaleźć w koszyczku, ma swoją symbolikę. W święconce powinny się zatem znaleźć przede wszystkim jajka, mięso i wędliny, chleb, odrobina soli oraz baranek, jako symbol Chrystusa, "który jako baranek ofiarny oddał życie za grzechy całego świata". Często wierni wkładają do święconek zajączki, co z wiarą nie ma nic wspólnego. Oprócz tego do święconki można też włożyć babkę wielkanocną, wodę, pieprz czy chrzan.

Zobacz także: Prognoza pogody na Wielkanoc. Synoptyk z IMGW: Czeka nas zwariowana pogoda
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(65)
wikary
2 miesiące temu
Jeżeli takie proste rzeczy trzeba tłumaczyć, to oznacza, że 90% katolików nie ma pojęcia o religii, która rzekomo wyznaje.
Ty tylko
2 miesiące temu
Świeże jaja z targu. Ziemniaki. Woda. Sole mineralne. Natura i zdrowie. Święty p...
rthrthrt
2 miesiące temu
Takim koszyczkiem się najesz?
edi
2 miesiące temu
koniecznosc wiary z zydowskiego rabina ktorego uczyniono ,,bogiem,, trwa juz ponad 1000 lat w Polsce....ile jescze tego absurdu
emeryt
2 miesiące temu
Księżulku , dzieciaku , nie wiem co bierzesz , ale bierz przynajmniej przez pół !
tomasz
2 miesiące temu
A kto święci i czym wodę księżą , skąd oni ja biorą ... a może aniołki z nieba przylatują ?
emeryt
2 miesiące temu
Czy święcenie produktów jest aby zgodne z wiarą katolicką ? podobnie jak modlenie się do obrazków i pomników ... to podchodzi pod bałwochwalstwo !
pawel-
2 miesiące temu
miałem piękny sen - śniło mi się że następny nie-moherowy rząd zlikwidował konkordat , religie w szkołach i fundusz kościelny - Dzieje Apostolskie 5: 38 i 39
TY ../
2 miesiące temu
... jajo .. jajogłowi / .. ci poprzedni byli Extra / .. a ty co
Czysty
2 miesiące temu
Czy można włożyć pałkę teleskopową ?
Wikary
2 miesiące temu
Robię co chce!!!
Piotr
2 miesiące temu
Nie ma nic złego w znaku krzyża podczas swiecenia każdego produktu mam taka chęć to robię znak krzyża i dlatego takie wytyczne księdza tego czy drugiego odpycha od wiary ciągle zakazy i nic nie pasuje
Gurguć
2 miesiące temu
Trzeba umyć jajka w zimnej wodzie, wtedy wszystkie problemy znikają.
pkb
2 miesiące temu
to jest ich praca
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić