aktualizacja 

Zobaczyli je na brzegu. Leśnicy chwycili za telefony

80

Pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark informują, że dokuczliwe susze i upały to idealne warunki do rozwoju gadów. Leśnicy pokazali, gdzie jest ich najwięcej.

Zobaczyli je na brzegu. Leśnicy chwycili za telefony
Zaskrońce wygrzewające się na słońcu na brzegu Jeziora Zwórzno. (Facebook)

Wygrzewające się w porannym słońcu zaskrońce nie powinny nikogo dziwić. Susza i upały to idealne bowiem warunki do rozwoju gadów.

Takie warunki pogodowe sprzyjają ich metabolizmowi, trybowi życia i rozmnażaniu.

W tej chwili obecność gadów stała się bardziej powszechna właśnie przez wyraźne ocieplenie klimatu. Dla przykładu tak wygląda brzeg Jeziora Zwórzno - zaskrońce wygrzewające się na słońcu - informują pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykły lokator budki lęgowej dla ptaków. Odkrycie leśników z warmińsko-mazurskiego
Na drugim zdjęciu żmija - na trawie w bezpośrednim sąsiedztwie plaży miejskiej w Lidzbarku. Trzecie zdjęcie - to zaskroniec przy wejściu do budynku naszego nadleśnictwa. Czwarte zdjęcie - zaskroniec na pergoli przy fontannie w nadleśnictwie - dodają.

Leśnicy przypominają jednocześnie, że oczywiście należy zachować ostrożność w przypadku spotkania żmii zygzakowatej, niemniej jednak obecność dużej liczby gadów należy obecnie traktować jako zjawisko całkowicie naturalne.

Jeżeli chodzi o zaskrońca to jest on wężem niejadowitym, o wielkości dochodzącej do 150 cm (samica) i 80 cm (samiec). Jego głowa jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała, duża delikatnie grzbietowo spłaszczona. Zaskroniec zawdzięcza swą nazwę charakterystycznym żółtym i bardzo wyraźnym plamom "za skroniami".

Zaskrońce żywią się żabami, rybami i małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Zaatakowany zaskroniec broni się, udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Wydaje też głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

Najczęściej można go spotkać nad brzegami zbiorników wodnych i wilgotnych łąkach. Aktywny w ciągu dnia, rano wygrzewa się na słońcu, później wyrusza na polowanie. Na lądzie szybki i zwinny, w wodzie doskonale pływa i nurkuje.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić