Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Płoną miejsca kultu. Żydzi, hinduiści i chrześcijanie zaniepokojeni

Podziel się

W ostatnim czasie w Iranie miały miejsce trzy pożary. Ogień wybuchnął w miejscach kultu, które należą do mniejszości religijnych. Z tego powodu pojawiły się podejrzenia, że ktoś celowo podpalił wszystkie budynki.

Zniszczeniom uległ między innymi żydowski grobowiec królowej Estery i Mordechaja
Zniszczeniom uległ między innymi żydowski grobowiec królowej Estery i Mordechaja (Getty Images)
bCGYpnTV

Pożary miały miejsce w hinduskiej świątyni, na chrześcijańskim cmentarzu oraz w żydowskim grobowcu. Specjaliści dowodzą, że ogień nie został rozniecony w wyniku zbiegu okoliczności, lecz celowego działania. Jako motyw wskazują chęć represjonowania przedstawicieli mniejszości religijnych.

Ktoś celowo podpala miejsca kultu mniejszości religijnych w Iranie?

"Al Arabiya" podaje, że obowiązująca w Iranie konstytucja uznaje islam za religię dominującą w kraju. Mimo że ochrona mniejszości religijnych jest gwarantowana przez prawo, regularnie dochodzi do nękania ich przedstawicieli, przetrzymywania w więzieniu, a nawet egzekucji.

bCGYpnTX

Na temat wydarzeń w Iranie zabrała głos Nina Shea. Dyrektor Centrum Wolności Religijnej w Hudson w USA podzieliła się teorią, że za podpalenie odpowiadają agenci. Mają oni działać na zlecenie rządu, które nieoficjalnie popiera ataki na wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu czy hinduizmu.

Z pewnością są to umyślne ataki tych, którzy działają bezkarnie, to znaczy z błogosławieństwem rządu lub, co bardziej prawdopodobne, agentów rządowych, działających na podstawie oficjalnych rozkazów – powiedziała Nina Shea w wywiadzie dla "Al Arabiya".

Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

bCGYpnUd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGYpnUy
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić