Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ORY
|

Badania potwierdzają. To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

5
Podziel się

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku na świecie rozpoznaje się go aż u 1,7 miliona z nich. Amerykański Narodowy Instytut Raka podał, co może w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowalności.

Badania potwierdzają. To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi
Badania wykazały, co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi (Pexels)
bEUNaALF

Na całym świecie przyjęło się, że październik jest miesiącem świadomości raka piersi, który symbolizuje różowa wstążka. Warto przy tej okazji wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich dekad liczba zachorowań na raka piersi znacznie wzrosła. Około 80 proc. zachorowań na ten rodzaj nowotworu złośliwego występuje po 50. roku życia. Dlatego wszystkie kobiety, a szczególnie te w grupie zwiększonego ryzyka związanego z wiekiem, powinny wiedzieć, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania. 

Ruch to podstawa 

Oprócz tego okazuje się, że istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi. Narodowy Instytut Raka, będący oddziałem amerykańskiej agencji Narodowe Instytuty Zdrowia, podaje, że ogromny wpływ ma tutaj aktywność fizyczna. Instytut powołuje się przede wszystkim na badania z 2016 roku, które wykazały, że kobiety aktywne fizycznie mają o 12-21 proc. mniejsze szanse zachorowania na raka piersi niż kobiety znacznie mniej aktywne. 

bEUNaALH

Udowodniono, że wykonywanie ćwiczeń, zmniejszających ilość tkanki tłuszczowej w ciele, znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowalności na ten najpopularniejszy u kobiet nowotwór złośliwy. Dotyczy to zarówno kobiet przed, jak i po menopauzie. Zaleca się, aby aktywność ta trwała 150 minut w przypadku umiarkowanych ćwiczeń, a 75 minut przy ćwiczeniach intensywnych. 

Kluczowa jest także dieta 

Ponadto amerykańska organizacja non-profit o nazwie Mayo Clinic podaje, że ryzyko zachorowalności na raka piersi można również zmniejszyć, stosując dietę śródziemnomorską. Kobiety, które zjadają dużo owoców, warzyw, orzechów, a także często wykorzystują do swoich potraw oliwę z oliwek, mogą w ten sposób zmniejszyć swoją szansę na zachorowanie na ten rodzaj nowotworu złośliwego. 

bEUNaALN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Matka poddała się podwójnej mastektomii
bEUNaAMi
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(5)
CNNNC
2 miesiące temu
Mammografia miala byc zniesiona w Szwajcarii jako niebezpieczna bo podaje regularnie bardzo duze dawki promieniowania , a sama niewiele wnosi . Piersi potrzebuja tyle jodu co tarczyca
ela
2 miesiące temu
Podstawowa metoda profilaktyki pierwotnej to zmiana trybu życia. Jest związek między wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi, a nadmiernym spożywaniem tłuszczu, alkoholu oraz nadwagą. Zwiększają one poziom estrogenów, który przyczynia się do zachorowania na raka piersi. Ciąża oraz karmienie piersią są uważane z kolei za czynniki, które zmniejszają to ryzyko. To słowa mojego lekarza docenta Pawła Basty z SCM clinic. Ja jestem pod szczególnym nadzorem i pilnuję tego tak samo jak badań USG i samobadań.
jadziia
2 miesiące temu
Geny,geny i jeszcze raz geny,żaden stres.
bEUNaAMj
Ot co
2 miesiące temu
Koleżanka, bardzo wysportowana, ruchliwa, szczupła, młody wygląd. Rak i mastektomia. Na szczęście uratowana od przedwczesnej śmierci, bo operację przeszła 12 lat temu. Stres to przyczyna główna.
Słupsk
2 miesiące temu
Bzdura totalna moja żona wysportowana dobrze odżywiająca się 36Lat złośliwy rak piersi,stresy wykańczają nie potrzeba żadnych pseudo naukowców
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić