Badania potwierdzają. To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

7

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku na świecie rozpoznaje się go aż u 1,7 miliona z nich. Amerykański Narodowy Instytut Raka podał, co może w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowalności.

Badania potwierdzają. To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi
Badania wykazały, co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi (Pexels)

Na całym świecie przyjęło się, że październik jest miesiącem świadomości raka piersi, który symbolizuje różowa wstążka. Warto przy tej okazji wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich dekad liczba zachorowań na raka piersi znacznie wzrosła. Około 80 proc. zachorowań na ten rodzaj nowotworu złośliwego występuje po 50. roku życia. Dlatego wszystkie kobiety, a szczególnie te w grupie zwiększonego ryzyka związanego z wiekiem, powinny wiedzieć, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania. 

Ruch to podstawa 

Oprócz tego okazuje się, że istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi. Narodowy Instytut Raka, będący oddziałem amerykańskiej agencji Narodowe Instytuty Zdrowia, podaje, że ogromny wpływ ma tutaj aktywność fizyczna. Instytut powołuje się przede wszystkim na badania z 2016 roku, które wykazały, że kobiety aktywne fizycznie mają o 12-21 proc. mniejsze szanse zachorowania na raka piersi niż kobiety znacznie mniej aktywne. 

Udowodniono, że wykonywanie ćwiczeń, zmniejszających ilość tkanki tłuszczowej w ciele, znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowalności na ten najpopularniejszy u kobiet nowotwór złośliwy. Dotyczy to zarówno kobiet przed, jak i po menopauzie. Zaleca się, aby aktywność ta trwała 150 minut w przypadku umiarkowanych ćwiczeń, a 75 minut przy ćwiczeniach intensywnych. 

Kluczowa jest także dieta 

Ponadto amerykańska organizacja non-profit o nazwie Mayo Clinic podaje, że ryzyko zachorowalności na raka piersi można również zmniejszyć, stosując dietę śródziemnomorską. Kobiety, które zjadają dużo owoców, warzyw, orzechów, a także często wykorzystują do swoich potraw oliwę z oliwek, mogą w ten sposób zmniejszyć swoją szansę na zachorowanie na ten rodzaj nowotworu złośliwego. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Matka poddała się podwójnej mastektomii
Autor: ORY
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić