Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Ilu rodziców w Polsce żałuje, że ma dzieci? Wyniki badania naukowego

240
Podziel się:

Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet SWPS wynika, że nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka. Oznacza to, że nawet jeden na ośmiu rodziców uważa, że ta rola nie jest dla niego.

Ilu rodziców w Polsce żałuje, że ma dzieci? Wyniki badania naukowego
Ilu Polaków żałuje, że ma dzieci? (Pixabay)

93 proc. Europejczyków i 95 proc. Europejek deklaruje, że chciałoby mieć dzieci. Badanie przeprowadzone przez doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu wskazuje jednak, że bycie rodzicem nie zawsze daje szczęście.

Nawet jeden na ośmiu Polaków żałuje, że został rodzicem

Z badania wynika, że nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje wyboru dotyczącego posiadania dziecka. Wcześniejsze projekty badawcze sugerowały, że podobne odczucia ma 7-8 proc. rodziców w USA i w Niemczech.

Psycholog z Poznania przeprowadził ankiety wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat. Uczestnicy badania odpowiadali na pytania m.in. o to, czy podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie.

Pytania dotyczyły także stanu psychicznego, sytuacji społecznej i demograficznej polskich rodziców. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, aż 13,6 proc. osób wyraziło żal, że jest rodzicami. W drugiej grupie było to 10,7 proc. badanych. Osoby te pochodziły z różnych grup społecznych.

Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka - wyjaśnił autor pracy, którą opublikowano na łamach pisma "PLOS ONE".

Naukowcy podejrzewają, że to, jak ludzie czują się w roli rodzica, jest silnie uwarunkowane osobowościowo. Żal z powodu posiadania dziecka może negatywnie na nie oddziaływać. Badacze podkreślają jednak, że dokładne zrozumienie tego zjawiska będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu dodatkowych badań.

Zobacz także: 10 lat po tragedii na wyspie Utoya. ''Widzimy, że prawicowy ekstremizm wzrasta''

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(240)
Pol
rok temu
Wychowanie i utrzymanie dziecka do 20 roku życia to lekko licząc 200 tyś zł. Na stare lata można wynająć jakąś cycata ukrainke jako opiekunkę.
Mamcia
rok temu
Różne ludzie mają w życiu sytuacje.Są tacy którzy nie mają wsparcia i nie mogą dać dzieciom tego czego potrzebują.Ale znam takich co mają wszystko ale im dzieci zawadzają.Ja jestem zdana sama na siebie ale dzieci są dla mnie wszystkim
badacz
rok temu
Jak to możliwe w kraju gdzie największą wartością jest rodzina? No i kot.
iter
rok temu
Osoby o skłonnościach mącicielskich nie powinny się w ogóle rozmnażać...
bye Poland
rok temu
Niestety tylko bogatych stać na dziecko i zadowolenie z rodzicielstwa
David
rok temu
Ten artykół może prowokować pytania ze strony dzieci. Obserwując bardzo duże kłopoty psychiczne dzieci w Polsce ten artykół jest nie na miejscu. Delikatnie rzecz ujmując
Wnuk
rok temu
bo polacy tacy są. ja mam ciężko z kaszkojadami to i ty musisz mieć tak samo!
Alicja
rok temu
Nie dziwię się. Dziwi mnie że to tylko 13%, ale jestem przekonana że jest znacznie więcej osób które żałują. Presja rodziny, kościoła, nikt nie liczy się z uczuciami młodych, mają tylko oczekiwania że będą szli utartą ścieżka, jak owca za stadem.
Rrr
rok temu
Przedtem nie było żadnych dodatkowych zasiłków tak jak teraz jest 500 plus zasiłek rodzinny był mały było ciężko ale się wychowało rodzice się starali aby dzieci miały dobrze a teraz też jest dobrze dodatki doszły fakt jest lżej i lepiej ale co niektórym rodzicom odbija bo to som pieniądze na dzieci aby dzieci miały dobrze a nie jak niektórzy rodzice wydawają na alkohol lub rezygnują z pracy lub nie idą do pracy bo poco jak 500+ jest a dzieci dorastają i niech się liczą z tym że kiedyś te 500+ się skończy ja pracuję i na dziecka pieniądze się nie oglądam bo za te 500+ się sam ubiera odkłada sobie nie woła mama daj mi na to czy na to .
Basia 2
rok temu
Dziecko jakie będzie to loteria ale to my najpierw rzucamy tymi kośćmi. I tego się nie da zwalić na jakieś niezależne okoliczno$ci otaczającego świata. Radzę dobrze przemyśleć z kim to dziecko ma być.Poznac partnera, jego historię, rodzinę, relacje w tej rodzinie. Bowiem genów nie wyplewisz żadnym wychowaniem. Wybierzesz złe geny, to potem żałujesz że masz dziecko, które może być diametralnie, całkowicie inne niż ty, bo oddziedziczyło akurat tą fatalną pule genów po niewłaściwym wybranku. Dziecko odporne ma jakiekolwiek wychowywanie ( geny rządzą) , egoistyczne, nieprzystosowane, pasożytnicze, jak chwast. Oj, to wierutna bzdura, że o usposobieniu, poczynaniach dziecka decyduje sposób opieki, wychowania przez rodziców. To zaledwie drugoplanowa rola w tle, ale pierwszoplanowa rola to geny. Przyjrzyjcie się tym genom najpierw przed spłodzeniem dziecka. Np. jeśli narzeczony zwraca sie niegrzecznie do swojej matki i wcale jej w niczym nie pomaga, to skąd pomysł, że jako mąż będzie sie inaczej zachowywal do żony ? Skąd pomysł, że dziecko z niego zrodzone b€dzie inne ? No, jest 50 % szans, lecz to za mało by tak ryzykować. To może być nieszczęście na własne żądanie. Zdjąć różowe okulary przy podejmowaniu decyzji o dziecku, bo tego się nie da odkręcić już nigdy.
Rrr
rok temu
To jakiś cymbał a nie rodzic ktury żałuję że ma dzieci ja mam trójkę i wogule nie żałuję zależy jak się dzieci wychowa ja jestem dumna ze swoich dzieci nie mam żadnych problemów z nimi jak można żałować że się ma dzieci tego nie rozumie ,moje som już samodzielne i dorosłe som piękne wspomnienia jak były małe jak dorastały jest wesoło .
***** TVN
rok temu
A ile osób żałuję, że nie zdecydowało się na posiadanie dzieci ? Skończcie z tą swoją propagandą.
Monika
rok temu
To każdego indywidualna sprawa czy chce miec dzieci.Rodzice maja dużo obowiazkow prace za grosze .Przed programem 500+ moje dzieci juz są dorosłe i nie załapałam się na nie żyliśmy od 10 do 10 kazdego miesiąca nawet rodzinne zabrali bo 2 zł przekroczylo.Mam kolezanki z pracy co narzekają ze 500 + to mało ale kupuja mieszkania i buduja domy tylko pozazdroscic najlepiej zabrac to by cofneli sie do 1997 roku jak ja zaczynalam przygodę z macierzystwem niestac nawet na pampersy było trzeba oplacac stancjie rachunki i jedzenie kupować Napewno zyje się lepiej nie martwią się o pieniądze
Trele m.
rok temu
Wyniki badania naukowego?? Chyba, że naukowcy z portalu tlenowego...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić