Natalia Bogucka| 

Ilu rodziców w Polsce żałuje, że ma dzieci? Wyniki badania naukowego

600

Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet SWPS wynika, że nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka. Oznacza to, że nawet jeden na ośmiu rodziców uważa, że ta rola nie jest dla niego.

Ilu rodziców w Polsce żałuje, że ma dzieci? Wyniki badania naukowego
Ilu Polaków żałuje, że ma dzieci? (Pixabay)

93 proc. Europejczyków i 95 proc. Europejek deklaruje, że chciałoby mieć dzieci. Badanie przeprowadzone przez doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu wskazuje jednak, że bycie rodzicem nie zawsze daje szczęście.

Nawet jeden na ośmiu Polaków żałuje, że został rodzicem

Z badania wynika, że nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje wyboru dotyczącego posiadania dziecka. Wcześniejsze projekty badawcze sugerowały, że podobne odczucia ma 7-8 proc. rodziców w USA i w Niemczech.

Psycholog z Poznania przeprowadził ankiety wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat. Uczestnicy badania odpowiadali na pytania m.in. o to, czy podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie.

Pytania dotyczyły także stanu psychicznego, sytuacji społecznej i demograficznej polskich rodziców. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, aż 13,6 proc. osób wyraziło żal, że jest rodzicami. W drugiej grupie było to 10,7 proc. badanych. Osoby te pochodziły z różnych grup społecznych.

Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka - wyjaśnił autor pracy, którą opublikowano na łamach pisma "PLOS ONE".

Naukowcy podejrzewają, że to, jak ludzie czują się w roli rodzica, jest silnie uwarunkowane osobowościowo. Żal z powodu posiadania dziecka może negatywnie na nie oddziaływać. Badacze podkreślają jednak, że dokładne zrozumienie tego zjawiska będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu dodatkowych badań.

Zobacz także: 10 lat po tragedii na wyspie Utoya. ''Widzimy, że prawicowy ekstremizm wzrasta''

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić