Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MBD
|

Od 1 października wchodzi obowiązkowy rejestr ciąż. Co to oznacza dla kobiet?

37
Podziel się:

Od soboty 1 października 2022 roku informacja o ciąży każdej Polki będzie obowiązkowo wpisywana do Systemu Informacji Medycznej. Od lipca rejestr był, ale nieobowiązkowy. Co to oznacza dla kobiet w Polsce?

Od 1 października wchodzi obowiązkowy rejestr ciąż. Co to oznacza dla kobiet?
Rejestr ciąż będzie obowiązywać od 1 października (unsplash, freestocks)

Polski rejestr ciąż od jutra obowiązkowy

Od 6 lipca tego roku lekarze mogli, choć nie musieli, wpisywać do dokumentacji medycznej informację o ciąży pacjentki. Od 1 października będzie to jednak obowiązkowe. System Informacji Medycznej (SIM) to system teleinformatyczny służący przetwarzaniu danych dotyczących udzielonych, udzielanych i planowanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Lekarz wpisuje w SIM m.in. informacje o grupie krwi, alergiach, implantach, o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, a także informacje o ciąży. Dotyczy to także wizyt i świadczeń udzielanych prywatnie.

Co ważne, pacjentka nie będzie miała możliwości ani zakazać lekarzowi wpisania danych, ani żądać ich usunięcia z systemu. Zabrania tego prawo. Największe kontrowersje budzi jednak fakt, że dostęp do tych bardzo wrażliwych danych mają mieć nie tylko lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. O wgląd do systemu będzie mogła się też zwrócić prokuratura i sąd. Ministerstwo zdrowia wyjaśniało jednak, że ewentualne udostępnienie danych może mieć miejsce jedynie w ramach toczącego się postępowania.

Rejestr ma pomóc czy szkodzić?

Zdaniem rządu SIM, jak i prowadzony w nim rejestr ciąż,ma pomóc przy udzielaniu nagłej pomocy medycznej. Wiele osób, w tym organizacje feministyczne i proaborcyjne, alarmuje jednak, że jest to kolejny element inwigilacji kobiet oraz że udostępnianie danych o ciąży ma jeszcze bardziej utrudnić Polkom ewentualne dokonywanie aborcji. Kobiety obawiają się również sytuacji, w której ciążę stracą i będą musiały tłumaczyć się z poronienia.

Rejestr ciąż w każdym cywilizowanym państwie europejskim, byłby czymś zupełnie normalnym, ponieważ służy poprawie jakości świadczeń medycznych, a zatem i zdrowia kobiet. Ale w państwie z prawie całkowitym zakazem aborcji rejestr ciąż musi przerażać i faktycznie to czyni – oceniły posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz Beata Maciejewska podczas jednej z konferencji prasowej w Sejmie.

W Polsce aborcja jest obecnie możliwa w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo). I to jednak budzi wątpliwości, a ginekolodzy boją się przeprowadzić aborcję ratującą życie pacjentki w obawie przed sankcjami karnymi.

Zobacz także: Żona Bartłomieja Topy była zastraszona przez lekarzy: "Pomyślałam, po co ta ciąża"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Kkk
2 miesiące temu
A kiedy policja religijna ???
Dzinga
2 miesiące temu
A można se zwalić 😂😂😂
Teril
2 miesiące temu
Może jednak coś w tym jest... Pewne procedury może pozwolą uniknąć tak wielu dzieciobójstw?!
Dzinga
2 miesiące temu
Żadna wojna światowa nie pochłonęła tyle ofiar co religia .
Średniowiecze...
2 miesiące temu
A kiedy obozy reedukacyjne dla nie chodzących do kościoła? W przyszłej kadencji czy teraz się nocą uwiną?
Kaczyzm
2 miesiące temu
To teraz trzeba będzie mieć zgodę prezesa i plebana ,po uiszczeniu ofiary co łaska i można prokreować....
Gość
2 miesiące temu
Byłoby to w porządku gdyby nie było obowiązkowe. Wtedy każda ciężarna sama zdecydowałaby czy chce zgłosić ciążę do rejestru i mieć w razie czego jakaś hipotetyczną opiekę czy też woli nie zgłaszać i liczyć na swojego lekarza, który się nią opiekuje. A tak to jest to inwigilacja społeczeństwa.
Nauczyciel
2 miesiące temu
Od momentu poczęcia jest zygota potem embrion a potem płód! Od momentu narodzin do pierwszego miesiąca życia po narodzinach jest noworodek potem niemowlę a dziecko jest od drugiego roku życia po narodzinach! (źródło tej prawdy to podręcznik do nauki biologii)! Nie ma czegoś takiego jak dziecko nienarodzone. Dziecko nienarodzone to poprawne politycznie określenie na embrion a potem płód, którego używa się w mediach itd po po pierwsze dziecko nienarodzone brzmi ładnej niż po imieniu zygota potem embrion a potem płód. A po drugie jest poprawne politycznie i bardziej emocjonalne.
Wilk
2 miesiące temu
Poczytajcie sobie seksualność w cieniu swastyki. Czyli jak się żyło za Hitlera i co to ma wspólnego z wybrykami pis i ich ingerencję w seksualność Polaków.
Anty elity
2 miesiące temu
Pis ma obsesję na punkcie religii oraz ochrony instytucji małżeństwa i i instytucji rodziny i jak największej dzietności, bo od początku cywilizacji władcom i elitom zależy na nich dla własnych korzyści a instytucja małżeństwa hetero i instytucja rodziny zostały wymyślone przez elity i w interesach elit i kapłaństwa. Religie i elity uczłowieczyli płody, embriony, zygoty i zarodki nazywając je dziećmi oraz zakazują antykoncepcji i aborcji oraz nakazują ludziom zawierać tradycyjne małżeństwa po to żeby ludzie rodzili jak najwięcej dzieci bo kapłani i elity potrzebują jak najwięcej niewolników żeby ci robili na nich oraz ginęli ich wojnach oraz żeby elity i kapłani mieli kogo gnębić i nad kim się wywyższać! I dlatego elity i religie zmuszają ludzi do posiadania jak najwięcej dzieci i o to cała prawda o tym co tak naprawdę kryje się za zakazem antykoncepcji i aborcji pod przykrywką ochrony życia oraz tępieniu homoseksualizmu, gender i lgbt oraz o ochronie instytucji małżeństwa. Aborcja, antykoncepcja, homoseksualizm, bezwyznaniowość oraz nie zawieranie tradycyjnych małżeństw w świątyniach są niewygodne dla władców państw (np prezydent, cesarz, król) elit i kapłaństwa i dlatego z tym walczą i je demonizują.
Wilk
2 miesiące temu
Gdyby mężczyźni mieli możliwość rodzenia dzieci, to ruch pro life byłyby zdelegalizowany! Prawda przed chwilą Gdyby mężczyźni mieli żeński układ rozrodczy i możliwość od natury żeby samemu się zapłodnić, to pigułka dzień po i pigułka antykoncepcyjna byłyby tym samym co komunia dla katolika, a aborcja zaszczytem i prawem mężczyzn!
Szczery
2 miesiące temu
Gdzie tam, pójdziesz siedzieć albo skonfliskują ci majątek i powiedzą, że tylko zabierają ci ich własność a potem cię zabiją heretyku. Polecam poczytać na Wikipedii o społeczno kulturowym aspekcie procesów o czary i herezje! Niech ludzie wiedzą co ich czeka jak zagłosują na pis/konfederację/republikan i innych fanatyków religijnych, którzy chcą wprowadzić feudalizm, zamiast na lewicę lub razem! Profesor Leszek Kołakowski w tekście o tolerancji radził co zrobić żeby ratować Europę przed islamizacją oraz takimi jak pis i Czarnek i Kaja Godek (poglądy na temat przeciwników wolności równości i tolerancji oraz demokracji profesora Leszka Kołakowskiego)
Emigrant
2 miesiące temu
Jak pisałem jakiś czas temu że za poronienie półki będą siedzieć to się wszyscy śmiali. Ze teorie spiskowe itd. Jeśli teraz kobitki w pl nie zrobią nic w wyborach to skończą jak te w krajach trzeciego świata. Praw wyborczych następnym razem możecie już nie mieć
Baba
2 miesiące temu
Program inseminacja +
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić