aktualizacja 

Są siedliskiem bakterii. Należy je wymieniać częściej niż myślisz

40

Regularna zmiana pościeli to bardzo ważna czynność. Na poszewkach i prześcieradle gromadzi się bowiem wiele zanieczyszczeń, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Tymczasem większość osób zmienia pościel zdecydowanie za rzadko. Eksperci jednoznacznie wskazują, że to ogromny błąd.

Są siedliskiem bakterii. Należy je wymieniać częściej niż myślisz
Brudna poszewka może wpływać na kondycję skóry i włosów (Adobe Stock, E Doosje)

W łóżku spędzamy jedną trzecią życia. Nawet gdy kładziemy się do niego tuż po wieczornym prysznicu, w ciągu kilku godzin snu zostawiamy na pościeli pot, włosy oraz martwy naskórek. Zbyt rzadko zmieniana pościel stanowi więc idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Eksperci, w tym mikrobiolodzy, zalecają wymienianie pościeli nie rzadziej, niż co tydzień. Co ciekawe, czas ten skraca się znacznie w przypadku samych poduszek.

Poszewki to idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Warto wymieniać je regularnie

Najwięcej bakterii i drobnoustrojów znajduje się na poduszkach. Specjaliści radzą, aby wymieniać poszewki dwa lub trzy razy w tygodniu. Pomimo dokładnego demakijażu nie zawsze udaje się idealnie doczyścić skórę twarzy. Resztki kosmetyków w połączeniu z potem stwarza doskonałe środowisko do rozwoju bakterii drożdży. Dlatego po całej nocy leżenia na brudnej poduszce narażamy cerę na nieestetyczne wypryski oraz pojawienie się trądziku.

Spanie na brudnej poduszce może także przyczynić się do podrażnienia skórę głowy. W tym przypadku ma także znaczenie materiał, z jakiego wykonana jest poszewka. Szorstkie lub nienaturalne tkaniny znacznie pogłębiają problemy dermatologiczne oraz wpływają na kondycję włosów. Podczas snu wielokrotnie pocieramy bowiem włosami o poduszkę. Nieodpowiednie materiały trą ich delikatną powierzchnię i znacznie je wysuszają.

Co ciekawe, bakterie znajdujące się na poszewce odpowiadają także za gorszą jakość snu. Najczęściej rozmnażają się na niej roztocza, które wywołują szereg alergii i powodują problemy z oddychaniem. W tym wypadku trudniej nam zasnąć, częściej się przebudzamy w nocy, a w efekcie jesteśmy bardziej zmęczeni następnego dnia.

Jak należy prać pościel?

W usunięciu bakterii i grzybów znajdujących się na pościeli pomocna będzie wysoka temperatura prania. Zaleca się, aby było to co najmniej 60 stopni Celsjusza. Jeśli ustawimy niższą wartość, drobnoustroje mogą przetrwać proces czyszczenia tkaniny.

Samo pranie jednak nie wystarczy. Pościel trzeba regularnie wietrzyć - najlepiej codziennie. Nie warto ścielić łóżka od razu po wstaniu. Najpierw należy wytrzepać pościel, a później odczekać kilka minut, wietrząc w tym czasie sypialnię.

Zobacz także: Co się może stać, jeśli nie będziesz zmieniać pościeli?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: SPP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić