Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Aleksander Ruciński
|

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Od zakazów po więzienie

23
Podziel się:

Jazda bez prawa jazdy niestety nie należy do rzadkości. Polscy kierowcy, którzy podejmują takie ryzyko muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Nie wszyscy są świadomi, że po zmianie przepisów 1 stycznia 2022 roku kary są znacznie wyższe.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Od zakazów po więzienie
To więcej niż tylko dokument (Autokult, Mariusz Zmysłowski)

Kierowanie pojazdem bez prawa jazdy ma różne oblicza. "Brak prawa jazdy" równie dobrze może bowiem oznaczać brak fizycznego dokumentu, jak i uprawnień, które utożsamia. Drugi przypadek zazwyczaj oznacza poważne problemy.

Brak dokumentu prawa jazdy

Jeszcze kilka lat temu blankiet prawa jazdy był obowiązkowym dokumentem okazywanym policji podczas kontroli drogowej. Jego brak wiązał się z niewielkim mandatem. Rozwój systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a także aplikacji mObywatel sprawił jednak, że przepisy zostały zmienione.

Od 5 grudnia 2020 roku kierowca nie ma obowiązku okazywania dokumentu prawa jazdy, gdyż istnieje możliwość zweryfikowania posiadanych uprawnień w cyfrowych systemach. Co innego, gdy owe uprawnienia zostały nam odebrane lub co gorsza, nigdy ich nie posiadaliśmy.

Kara za brak uprawnień

Kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym przez osobę, która nigdy nie posiadała wymaganych uprawnień jeszcze do niedawna było zagrożone mandatem w wysokości do 500 zł. W przypadkach skrajnych naruszeń policja mogła natomiast skierować sprawę do sądu, co kończyło się grzywną do 5000 zł. Dodatkowo sąd mógł orzec czasowy zakaz prowadzenia pojazdów (w praktyce odroczenia kursu na prawo jazdy). Od 1 stycznia 2022 roku kary są jednak znacznie wyższe.

Dziś za jazdę bez uprawnień grozi minimalnie 1500 zł mandatu i maksymalnie 30 tys. zł grzywny, sprawa w sądzie oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Co w sytuacji, gdy złamiemy taki zakaz?

Kara za jazdę mimo sądowego zakazu

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów grozi nie tylko za jazdę bez uprawnień, ale i np. jazdę pod wpływem alkoholu albo spowodowanie tragicznego wypadku. Jeśli w okresie obowiązywania zakazu orzeczonym przez sąd ponownie wsiądziemy za kółko, możemy zostać ukarani w najcięższy możliwy sposób. Złamanie sądowego zakazu jest bowiem przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Kara za brak odpowiedniej kategorii prawa jazdy

Wielu kategoriom pojazdów są przypisane różne kategorie praw jazdy. Dobry przykład stanowią motocykle o pojemności powyżej 125 cm3, na które nie wystarcza samochodowe prawo jazdy kat. B.

Nie brakuje jednak amatorów mocnych jednośladów, którzy jeżdżą nimi mimo braku odpowiedniej kategorii. W ujęciu prawnym takie przewinienie niczym nie różni się od braku uprawnień. Posiadanie innej kategorii nie jest bowiem traktowane jako taryfa ulgowa.

Kara za jazdę po zatrzymaniu prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy może nastąpić wskutek przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym lub przewożenie zbyt dużej liczby osób w pojeździe. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem zatrzymanie obowiązuje przez okres 3 miesięcy. Jeśli w tym czasie wsiądziemy za kierownicę, okres zatrzymania wydłuży się o kolejne 3 miesiące. Natomiast za trzecim razem dojdzie do cofnięcia uprawnień, co w praktyce oznacza konieczność ponownego zdania egzaminu, tak jak po przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów karnych.

Kara za jazdę po cofnięciu uprawnień

Cofnięcie uprawnień to nic innego jak całkowite pozbawienie prawa jazdy orzekane za wykroczenia wspomniane powyżej, ale i np. spowodowanie wypadku po alkoholu. Kary różnią się jednak w zależności od tego, w jaki sposób cofnięto uprawnienia.

Jeśli decyzję orzekł sąd jako środek zapobiegawczy, kolejna jazda może zakończyć się karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Z kolei w przypadku utraty prawa jazdy za punkty i dalszej jazdy, kary są nieco niższe – może być to grzywna lub orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na okres trzech lat.

Zobacz także: Rozbił samochód na latarni. Pokaz głupoty amerykańskiego kierowcy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
afrykaner
3 miesiące temu
sędziemu nic nie zrobią.
Kaa
3 miesiące temu
Oj tam oj tam niejaki Kraśko feflun jeździł przez 6 lat bez papieru
Mat
3 miesiące temu
milicja europejska jest w Polsce ..
logicznie myś...
3 miesiące temu
do "JOLA" - Nic odkrywczego, najważniejszą funkcja kary jest prewencja, profilaktyka (często zniechęca do robienia złych rzeczy), zaś oczywiście wpływy zasilają budżet. Co tu nie jest w porządku. Zachowuj sie zgodnie z prawem, prowadź auto zgodnie z przepisami to nic Ci nie grozi. Jakie to proste. Chyba, że wszystkie przepisy karne i wykroczeniowe wyrzucimy do kosza i zrobimy anarchię i będziemy wszyscy zadowoleni??? - chyba nie o to chodzi. prawa trzeba przestrzegać i tyle - wtedy nic Ci nie grozi
Jola
3 miesiące temu
Same nakazy i zakazy. Jesteśmy państwem Milicyjnym. Nas rząd robi wszystko aby podporządkować sobie obywateli. Prawo sami wyznaczają bez zgody społeczeństwa. Takie kary są po to aby budżet tego rządu wzbogacić. Byłam za PIS ,ale byłam
Jola
3 miesiące temu
Jakoś na te 500+ trzeba mieć
bat-24
3 miesiące temu
Czy chcą mieć dzieci trzeba mieć ślub?
Legas
3 miesiące temu
Nagonka na kierowców. Zastraszyć uświadomić jak bardzo,milicja może nas oschabic z kasy. Bombardowanie takimi artykułami kilka razy dziennie
qw.pl
3 miesiące temu
Dlaczego ta rzesza uczestników ruchu drogowego nie wyjdzie na ulice domagać się zniesienia punktów karnych. Zdałeś egzamin a łamiesz przepisy, znaczy że robisz to świadomie to zapłać. Dlaczego Państwo zabiera prawo jazdy karząc robić kolejny egzamin skoro zdałeś egzamin państwowy i znasz przepisy. Wzywam do napiętnowania i bojkotu tego prawa - wyjdźmy na ulicę i protestujmy. Nigdzie na całym świecie niema czegoś takiego jak punkty karne. Nawet konstytucja mówi iż karanie nie może być długotrwale uciążliwe jak i niemożna za te same wykroczenie ponosić dwukrotnie kary administracyjnej.
udawejto
3 miesiące temu
Zobaczcie sobie "jedz bezpiecznie" tvp kraków, jak baba dostała 2000zł i 6pkt bo 2 sek za wcześnie ruszyła na przejezdzie kolejowym. Śmiech na sali co to za kraj...
int
3 miesiące temu
Za Komuny mówiło się, nie ma sprawy będzie kolegium.
Suweren Jan
3 miesiące temu
Gliniarza vel zomowca vel milicjanta nie wolno nagrać na tel. kom. Ochrona wizerunku. PiS dziel com wolno nagrać wszędobylskim monitoringiem KAŻDĄ osobę. Kolejny przykład łamania Konstytucji, RODO i jeszcze PiS wie czego.
Precz z PiS
3 miesiące temu
PiS dziel cy tak zamieszali z "wirtualnymi" prawami jazdy, dowodami rejestracyjnymi, że 'ambitni' użytkownicy pogubili się w tym wszystkim. Teraz czas ma PiS dziel skie "żniwa".....karać, karać, karać....kasa, kasa, kasa do pustego, wirtualnego PiS dziel skiego "budżetu".....pustego, sięgającego dna Rowu Mariańskiego. Baaa...'strach' iść chodnikiem.
ostatnisparwi...
3 miesiące temu
W tym kraju to sie już w ogóle z domu nie opłaca wychodzić nawet na spacer, a co dopiero gdzieś jechać autem do jakiejś biedapracy....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić