Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Nie tylko Donald Tusk. Ci politycy również łamali przepisy drogowe

13
Podziel się

Donald Tusk przekroczył w sobotę prędkość i stracił prawo jazdy na 3 miesiące. Nie jest to jednak jedyny taki przypadek wśród polskich polityków. Wcześniej mandaty za wykroczenia na drodze przyjmowali m.in. Beata Szydło czy Jacek Kurski. Od 2015 r. immunitet nie chroni posłów przed utratą prawa jazdy.

Nie tylko Donald Tusk. Ci politycy również łamali przepisy drogowe
Donald Tusk (PAP)
bEUvmzVh

W sobotę Interia poinformowała, że Donald Tusk jechał z prędkością 107 km/h w terenie zabudowanym. Przewodniczący PO zapłacił 500 złotych mandatu i zatrzymano mu prawo jazdy na trzy miesiące. Na Twitterze Tusk napisał, że kara jest adekwatna i przyjął ja bez dyskusji.

Jest przekroczenie przepisu drogowego, jest kara zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące plus 10 punktów i mandat - napisał na Twitterze.
bEUvmzVj

Immunitet nie chroni posłów

"Wyborcza" podkreśla, że od 2015 r. immunitet nie chroni posłów przed utratą prawa jazdy, a posłowie i senatorowie chętniej niż kiedyś zgadzają się płacić mandaty. Sprawami wykroczeń drogowych popełnianych przez posłów zajmuje się sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich. Wcześniej wnioski o uchylenie immunitetu przechodziły przez Prokuraturę Generalną.

W tej kadencji immunitet w sprawach o wykroczenie drogowe uchylono już politykom PiS Przemysławowi Czarneckiemu, Adamowi Czartoryskiemu, Marcinowi Warchołowi i Krzysztofowi Sobolewskiemu. W poprzedniej kadencji o uchylenie immunitetu wnioskowali głównie politycy PO: Andrzej Halicki, Piotr Misiło, Sławomir Neumann, Krystyna Skowrońska, Marzena Okła-Drewnowicz.

bEUvmzVp

Inni politycy również łamali przepisy

Wykroczenia popełnili między innymi znani politycy. Beata Szydło w 2015 r. przekroczyła dopuszczalną prędkość w okolicach Goczałkowic-Zdroju nieopodal Pszczyny w województwie śląskim.

Ówczesna premier zrzekła się wtedy immunitetu i przyjęła mandat. Jak donosił serwis TVN24 miała przekroczyć dozwoloną prędkość o 27 km na godz. w obszarze niezabudowanym, w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 70 km na godz.

bEUvmzVq

W 2009 roku Jacek Kurski jednej z ulic miasta przekroczył dozwoloną prędkość o 39 km na godz., o czym napisał wówczas serwis money.pl. Obecny szef telewizji publicznej jechał z prędkością 109 km w terenie zabudowanym. Został zatrzymany przez policję, ale później powiedział: "Policjanci mnie zatrzymali, bo mnie rozpoznali i mnie lubią i chcieli, żebym zdążył".

Trzykrotnie ukarany Macierewicz

Sprawą Antoniego Macierewicza Prokuratura Generalna zajmowała się do czerwca 2015 r. trzykrotnie. Tyle razy Macierewicza złapał ten sam fotoradar w Emilianowie, na drodze do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie Macierewicz ma swój okręg wyborczy.

Za samą prędkość — odpowiednio 104,112 i 133 km/godz. przy ograniczeniu do 70 km/godz. - Macierewicz nałapał 24 pkt karne plus 5 za rozmawianie przez komórkę podczas jazdy. Do utraty prawa jazdy wystarczą 24 pkt.

bEUvmzVr

Od czerwca 2015 r. odebranie prawa jazdy za punkty lub przekroczenie prędkości o ponad 50 km/godz. w terenie zabudowanym jest decyzją administracyjną, wydawaną przez starostę powiatowego w miejscu zamieszkania. W przepisach nie ma już żadnej grupy osób, która miałaby być z tego wyłączona.

Zobacz także: Opozycja "zawaliła" sprawę kryzysu na granicy? Tusk broni kolegów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvmzVK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Holly Yarosła...
1 godz. temu
wnimanie 4 rzesza już jest słyszałem
nie swój
2 tyg. temu
A Maciarewicz to co? Święty? Załapał 24 pkt karne i jakoś prawka mu nie zabrali. I proszę rozmowa przez komórkę też.
Locke
2 tyg. temu
A może tak bez polityki. Złamał przepisy i dostał za swoje. I każdy bez względu na to z jakiej jest partii też gdy złamie przepisy powinien ponieść konsekwencje prawne. I tyle.
bEUvmzVL
Donek
2 tyg. temu
Pokażcie że nie tylko z PiS też jedli w Sejmie ale i z po czy lewicy. Dziennikarze powinni być bezstronni a wy jesteście pro niemieccy
mariusz
2 tyg. temu
PO samo na siebie wymyśliło ten przepis - masochiści
Tito
2 tyg. temu
A dlaczego wymieniacie tylko polityków pis ? A taki Nitras np jechał autobaną pod prąd taki tomczyk został zatrzymany bo jechał skradzionym samochodem bądźcie rzetelni i piszcze o wszystkich
Hahah
2 tyg. temu
Taka osoba sluzaca polakom ktpra za swoich rzadow wprowadzala wieksze kary w ruchu drogowym , i na takim wielkim stanowisku , to jest skandal
Polak intelig...
2 tyg. temu
Policjanci byli za niechludbymi wyborcami Pis dlatego zatrzymali prawo jazdy Donalda Tuska pora aby ten człowiek przywrocil nam sorawiedliwy kraj z rak tego bandyty Jarosława!
szkonmak
2 tyg. temu
Bardzo wielka szkoda, że na drodze nie stanęło mu drzewo. Nie koniecznie musiałaby być to brzoza.
SuperGość
2 tyg. temu
Jak już chcecie być adwokatami Tuska to strata czasu bo znacznie więcej punktów karnych zebrał u ludzi za niedbałe rządzenie krajem za swoich kadencji i totalną bezmyślność jako opozycjonisty. A jak chcecie być przyzwoici to wspomnijcie tych którzy mimo przywilejów a zwłaszcza immunitetów jeżdżą wzorowo i zgodnie z przepisami.
POLAK
2 tyg. temu
POwinni mu ODEBRAĆ OBYWATELSTWO POLSKIE --by nie przynosił HAŃBY DLA NAS???
bolek
2 tyg. temu
ZA TAKIE COS POWIESIC ZABRAC WSZYSTKO A PREZES NASZ KOCHANY JARUS NIECH ZYJE STO LAT
marycha
2 tyg. temu
A BADALI go ALKOMATEM ALBO TEST NA NARKOTYKI ?
bEUvmzVD
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić