Artykuł Sponsorowany| 
aktualizacja 

10 zasad funkcjonalnego projektu domu. Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany dom?

0

Choć człowiek buduje sobie domy od niepamiętnych lat, a dziś mamy do dyspozycji technologie, o jakich nie śniło się nawet naszym przodom, zaprojektowanie i zbudowanie domu zasługującego na miano funkcjonalnego jest niełatwym przedsięwzięciem. Dom stawia się na wiele lat, każdy błąd będzie się więc surowo mścił obniżonym komfortem zamieszania, a nierzadko też zwiększonymi kosztami eksploatacji. Warto zatem pamiętać o pewnych istotnych zasadach.

10 zasad funkcjonalnego projektu domu. Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany dom?
(Materiały prasowe)

Artykuł sponsorowany

Dostosowanie powierzchni do liczby członków rodziny

Powierzchnię użytkową budynku trzeba dobrać stosownie do wielkości działki, ale i potrzeb rodziny – zarówno aktualnych, jak i przewidywanych. Chodzi tu zwłaszcza o liczbę pokoi, która powinna zapewniać każdemu mieszkańcowi możliwość zamknięcia za sobą drzwi. Ta rachuba powinna uwzględniać dzieci, ale i seniorów, którzy albo zamieszkają w domu od razu, albo w przyszłości, jeśli trzeba będzie zapewnić im opiekę.

Projekt powinien uwzględniać strony świata, ponieważ pozwala to umiejętnie wykorzystać nasłonecznienie. Południowa i zachodnia część domu to miejsce na salon i jadalnię. Odpowiednio duże okna zapewnią w nich dużo światła, a zimą także dodatkowe ciepło.

Z kolei północ i północny zachód to optymalna lokalizacja łazienki oraz pomieszczeń dodatkowych, gdzie naturalne światło nie jest aż tak potrzebne. Tu wstawia się mniejsze okna. Warto też pamiętać, by kuchnia znajdowała się na północy lub wschodzie, bo tam jest chłodniej, a więc podczas gotowania nie zrobi się za gorąco.

Podział na strefę dzienną i nocną

Funkcjonalny dom powinien być podzielony na dwie, a właściwie trzy strefy. Pierwsza z nich to strefa dzienna, składająca się z kuchni, salonu, jadalni, ewentualnie gabinetu oraz łazienki lub toalety. Można w niej umieścić pokój gościnny. Z kolei strefa nocna to sypialnie, pokoje dzieci i innych domowników, a także łazienka. Powinna to być strefa wyodrębniona, np. poprzez rozmieszczenie na piętrze, umożliwiająca izolację od dźwięków, których zazwyczaj pełna jest strefa dzienna.

Strefa gospodarcza obejmuje pomieszczenia dodatkowe, nieprzeznaczone do zamieszkania.

Korytarze i schody powinny zajmować jak najmniej miejsca, a zarazem umożliwiać wygodne przemieszczanie się po domu. Trzeba przy tym uwzględnić perspektywę wnoszenia i znoszenia rozmaitych sprzętów na piętro i z piętra – na schodach musi być dość miejsca na taką operację. Niezbyt dobrym rozwiązaniem są pokoje przechodnie, lepiej sprawdza się hol. Na parterze można umieścić przedsionek z szafą na buty i wierzchnie okrycia. Zapobiegnie on nadmiernej utracie ciepła w chłodne pory roku.

Łazienka? Nie, łazienki!

Nie po to buduje się dom, by mieć wciąż tylko jedną łazienkę. To nie żaden luksus, ale spore ułatwienie np. rano, gdy iluś domowników na raz musi wykonać poranną toaletę przed wyjściem. Dwie łazienki pozwalają na odrobinę komfortu: gdy ktoś lubi np. posiedzieć sobie w wannie z książką, nie będzie słuchał natarczywego pukania do drzwi, skoro domownicy mają alternatywę. Często stosowanym rozwiązaniem jest jedna łazienka na parterze, a druga na piętrze. W Internecie znaleźć można gotowe projekty domów z takim rozwiązaniem.

A może garderoba?

Garderobę doceni każda kobieta, ale nie tylko. Osobne pomieszczenie do przechowywania odzieży pozwala zmniejszyć liczbę szaf, które zabierają miejsce w pokojach i nie należą do mebli szczególnie atrakcyjnych wizualnie. W garderobie można przechowywać więcej, nie trzeba upychać poszczególnych elementów ubioru ciasno w szafie czy komodzie. Zmieści się tez obuwie, zwłaszcza to nieużywane na co dzień, którego nie ma sensu trzymać w przedpokoju czy przedsionku.

Pomieszczenia gospodarcze

Pralka nie musi zabierać miejsca w łazience. Jeśli powierzchnia użytkowa budynku na to pozwoli, warto wykorzystać jej wycinek na pomieszczenie będące połączeniem pralni i suszarni. Może się w nim znaleźć pralka, suszarka elektryczna, suszarki stojące lub podwieszane, a także deska do prasowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić tam również umywalkę lub wannę do prania ręcznego.

W dobie odchodzenia od węgla nie trzeba już przewidywać w kotłowni miejsca na składowanie opału. Jeśli więc stanie tam piec gazowy lub olejowy, zostanie nieco przestrzeni. Gdy w kotłowni są drzwi prowadzące do ogrodu, można w niej przechowywać kosiarkę i inny sprzęt ogrodniczy albo rowery, na które nie ma dość miejsca w garażu.

Kotłownia ani pralnia nie muszą zajmować miejsca na parterze, jeśli dom jest podpiwniczony. Warto rozważyć większą piwnicę, która będzie czymś więcej niż miejscem do przechowywania wszystkiego tego, co w domu się nie mieści. W piwnicy mogą się znaleźć wspomniane pomieszczenia gospodarcze, ale też siłownia, a nawet sauna.

Spory garaż z wygodnym wjazdem

Nie bez znaczenia jest też garaż na jeden lub dwa samochody – na tyle szeroki, by można było wjeżdżać i wyjeżdżać bez obaw o złamanie lusterka czy otarcie lakieru. Jeśli tylko jest dość miejsca, garaż warto zaplanować tak, by można w nim było przechowywać opony na zmianę, niewielki zapas paliwa i niezbędne akcesoria samochodowe.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić