Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
jjan
|

Koniec takiej muzyki w polskich radiostacjach? Reakcja radiowców

300
Podziel się:

Marek Suski ogłosił projekt nowelizacji ustawy, który zobowiązywałby rozgłośnie radiowe do grania polskiej muzyki częściej niż dotychczas. "Jestem za tym, by bronić polskiej muzyki" - powiedział polityk PiS podczas konferencji prasowej. Radiowcy nie są zachwyceni tym pomysłem.

Koniec takiej muzyki w polskich radiostacjach? Reakcja radiowców
Poseł Marek Suski chce zmian w polskich rozgłośniach radiowych (East News)

"Proponujemy, by stacje radiowe w godzinach 5-24 grały 80 proc. polskiej muzyki" - ogłosił we wtorek po południu podczas konferencji prasowej poseł Marek Suski.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w myśl którego śpiewana w języku polskim muzyka miałaby stanowić ogółem 50 proc. wszystkich puszczanych w radiu piosenek, a minimum 80 proc. w godzinach pomiędzy 5 a 24.

Marek Suski, będący wiceprzewodniczącym sejmowej komisji kultury i środków przekazu oraz szefem rady programowej Polskiego Radia, tłumaczy tę decyzję potrzebą "wsparcia i promocji" polskich twórców w obliczu strat, jakie ponoszą przez pandemię COVID-19.

"Zdziwiłbym się, jeśli byliby przeciwnicy polskiej muzyki, a zwolennicy zagranicznej" - powiedział w czasie wystąpienia polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany miałyby też zachęcić rozgłośnie radiowe do popularyzacji muzyki tworzonej przez debiutantów - ich czas antenowy liczony by był trzykrotnie.

Poseł Suski podczas konferencji powołał się na podobne przepisy obowiązujące we Francji i podkreślił, że za nowelizacją ustawy są nie tylko politycy partii rządzącej. Pomysł ten popiera także Paweł Kukiz, który już w 2020 roku wychodził z tego rodzaju propozycją. Przypomnijmy, że dziś według ustawy o radiofonii i telewizji w każdej radiostacji w skali miesiąca polskie piosenki stanowić muszą co najmniej 33 proc. czasu emisji muzyki i minimum 60 proc. pomiędzy godziną 5 a 24.

Radiowcy krytycznie o projekcie Suskiego

Jak donosi portal Wirtualne Media radiowcy już zabrali głos w tej sprawie. Nie są zachwyceni pomysłem Suskiego. "Gramy te piosenki, które są dobre" - powiedział Marcin Jędrych z RMF FM, dodając, że to słuchacze decydują o tym, co im się podoba, a nie politycy.

W ostrych słowach wypowiedział się też Marcin Bąkiewicz, szef Antyradia. Bąkiewicz podkreślił, że nowa ustawa nie pomoże rozgłośniom radiowym w walce o słuchacza. Powiedział też o paradoksalnej sytuacji, kiedy muzyka polskiego twórcy śpiewana po angielsku nie liczyłaby się jako "polska muzyka". "Robi się jak za komuny: polska młodzież śpiewa polskie przeboje" - wyznał szyderczo.

Zdaniem dziennikarza TVN24 Konrada Piaseckiego proponowane zmiany sprawią, że słuchacze tym bardziej sięgną po zagraniczne platformy streamingowe, co tylko negatywnie odbije się na pozycji radia.

Mimo głosów krytyki Marek Suski ogłosił dziś, że projekt nowelizacji ustawy złożony został do marszałek Sejmu.

Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(300)
Hm...
2 miesiące temu
Przypomina mi to,że w czasach mojej młodości był zakaz nadawania jazzu
Jjj
3 miesiące temu
Po 2000 roku skończyła się dobrą polska muzyka. Jak można słuchać takiej nędzy artystycznej jak jak Gabory Jamesy czy inne gówno nie mające nic wspólnego z muzyką.
Szara
4 miesiące temu
Czy oni (rząd) są dla narodu...czy naród dla nich?! Czy oni naprawdę myślą, że zmuszą nas do słuchania polskiej muzyki jeśli nie będziemy tego chcieli? A co z klasyką? Czy tego też nas pozbawią? Osobiście nie życzę sobie dofinansowywać Zenka i jemu podobnych, bo rząd już ich solidnie dofinansowuje z naszych pieniędzy. Wulgarnych, bluzgających raperów też chcą wspierać?
Polka
4 miesiące temu
Szkoda tylko ,że w polskich piosenkach tyle jest wulgaryzmów i szerzona jest dyskryminacja.
Fanmuzyki
4 miesiące temu
Mi słowa przeszkadzaja w sluchaniu muzyki. Jestem chyba tym wyjatkiem ktory woli zagraniczna od polskiej.
Radio Wolna E...
4 miesiące temu
Grzegorz
Powrót komuny
4 miesiące temu
Ma się podobać i koniec.
Piter
4 miesiące temu
Zenek na szybkiego musi nagrać z 20 LP bo inaczej nie będzie co grać.
Aaaaaaaaaaaaa...
4 miesiące temu
Komuna wrzuciła
Python
4 miesiące temu
Głupszej ustawy to nawetPo nie wymyśliło tak się właśnie dzie jak nie ma roboty fizycznej a głupoty po głowie chodzą co tu popsuć a nie długo wybory myślę że warto temu panu już po dziękować
o yes
4 miesiące temu
Od teraz będą grać...gorzkie żale ,...dla Czesia.
cbk
4 miesiące temu
" był Luksemburg chata szkło "
Anioł
4 miesiące temu
Szepionka działa mówi prawdę tylko zapomniał że wybory nie długo a wyborczy temu panu już po dziękują tak się dzieje jak roboty nie ma fizycznej
proszęopomoc ...
4 miesiące temu
... .. żeby nie sytuacja w jakiej się znalazłam nie napisałabym tutaj ...jednak już nie wiem co....robić .. nie mam wyjścia.... dlatego proszę ludzi dobrego serca jakąkolwiek pomoc.. mam na imię Marzena Winiarska , Mieszkam w Chełmnie ...na codzień pracuje i uczęszczam do szkoły. .. mieszkam sama w starej kamienicy w mieszkaniu bez toalety, sprawnego ogrzewania i ciepłej wody. Muszę ogrzewać mieszkanie farelkami na prąd co jest bardzo kosztowne i większość pieniędzy jakie mam idzie na rachunki za prąd. Dodatkowo spłacam zadłużenie mieszkania w którym mieszkam ,zrobione przez moją Mamę. Choruje na nadciśnienie i depresje. W listopadzie dotkliwie sie poparzyłam ( brzuch) muszę teraz kupować maści by zredukować blizny które są spore....po zakupie leków i zapłaceniu rachunków czasami zostaje mi na miesiąc 150 zł na jedzenie a czasami nawet mniej... Obecnie mam jeszcze 20 zł do końca miesiąca.... Często są takie dni w których nie mam za co kupić jedzenia.. muszę jakoś przeżyć oraz pokryć choć cześć rachunków by nie martwić się o to czy będę mieć za co jeść.... Jestem na skraju załamania nerwowego,.. nie mam kogo nawet prosić o pomoc....czuje się osamotniona z tym wszystkim.... błagam ludzi dobrego serca o jakakolwiek pomoc bym mogła chociaż na chwile odbić się od dna i zauważyć sens w swoim życiu... Dziękuje za każdą okazaną pomoc.. 95 1940 1076 5645 9448 0000 0000 Życzę wszystkim Dobrej Sobotniej Nocy... Marzena .. ...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić