Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ola Kowalczyk
|

Maria Dębska o łódzkiej filmówce: "Skończyłam na lekach i terapii"

24
Podziel się:

Wstrząsająca relacja Anny Paligi na temat skandalicznych metod pracy niektórych wykładowców łódzkiej PWSFTViT poruszyła filmowe środowisko. Milczenie przerywają kolejni aktorzy, m.in. Maria Dębska.

Maria Dębska o łódzkiej filmówce: "Skończyłam na lekach i terapii"
Maria Dębska wyznała, że kończyła szkołę filmową na lekach uspokajających (AKPA)

W środę wieczorem Anna Paliga, ubiegłoroczna absolwentka łódzkiej filmówki, opublikowała na swoim facebookowym profilu treść listu, jaki przekazała władzom uczelni. Opisuje w nim szerokie spektrum nadużyć, jakich wobec studentów dopuszczają się wykładowcy. Niestety, jak twierdzi - za wiedzą swoich przełożonych.

Paliga opisuje niedopuszczalne praktyki, takie jak: przemoc werbalna i fizyczna, mobbing czy zastraszanie, których w pracy ze studentami mieli dopuścić się wykładowcy. Podaje zresztą konkretne nazwiska, przytacza też konkretne, bulwersujące sytuacje. Gryzienie czy bicie po twarzy aż do krwi, wyzwiska od "k...w" czy "szmat" to ponoć niestety nie wyjątki, a w świadomości wielu pracowników łódzkiej uczelni... przygotowywanie młodych aktorów do zawodu.

Wstrząsająca relacja Anny Paligi o patologiach w łódzkiej PWSFTViT poruszyła filmowe środowiskowo. Głos w sprawie zabrało wielu aktorów, przyznając, że opisane przez Paligę problemy dotyczą też innych uczelni artystycznych. Dawid Ogrodnik wyznał, że także zaznał "mobbingu i chamstwa pod przykrywką artyzmu", choć nie w Łodzi, a w Krakowie. Głos w sprawie zabrała też Maria Dębska, która podobnie jaka Paliga, także ukończyła łódzką uczelnię.

Zobacz także: Największe metamorfozy gwiazd
Anna Paliga, jesteś turbo odważna. Dużo odważniejsza niż ja i wielu moich kolegów i koleżanek. W Szkole Filmowej w Łodzi spotkałam wspaniałych profesorów, ale niestety razem z moimi kolegami doświadczyłam też mobbingu i przemocy psychicznej – napisała Maria Dębska, która Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi ukończyła w 2017 r.

Aktorka, znana m.in. z serialu "W rytmie serca", pisze, że czuła się "jedną z ulubionych absolwentek” i wyniosła ze szkoły wiele dobrego. Jednocześnie była też świadkiem lub ofiarą sytuacji, które nie powinny mieć miejsca.

Wiem, że nie tylko ja szkołę kończyłam na lekach uspokajających i niezbędna mi była terapia – wyznała Dębska.

Przyznała, że w dwóch sytuacjach opisanych przez Paligę sama brała udział. Wyraziła nadzieję, że nagłośnienie sprawy przyniesie pozytywne zmiany.

Wtedy myślałam, że zaciskanie zębów to jedna z podstawowych umiejętności aktora. Bardzo chciałabym, żeby władze tej uczelni i innych uczelni artystycznych wyciągnęły z poniższej relacji mojej koleżanki wnioski – skwitowała Maria Dębska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Gwiazdy
KOMENTARZE
(24)
Lim
2 lata temu
O niewłaściwym wręcz nieludzkim stosunku wykładowców do studentów zaczynaja mówic studenci medycyny, szkół aktorskich. Kiedy o swoich doświadczeniach opowiedzą studenci prawa UJ?? Ilu z nich leczy się psychiatrycznie z powodu rewelacyjnego systemu kształcenia?? Kiedy ktoś zada sobie pytanie: dlaczego jest taka niska zdawalość niektórych przedmiotow? Czy to wina studentów?? A może warto sie zainteresować jak i przez kogo są tak marnie ksztalceni, że zdawał ość jest na poziomie 15 - 20%?
adam
2 lata temu
Mój kuzyn skończył szkołę aktorską. Ta powieść ma drugie dno - nie wyobrażam sobie słabego psychicznie aktora który rozpłacze się bo ktoś zwrócił mu uwagę. To jest szkolenie z odporności psychicznej.
tyedc
2 lata temu
Mileniasi pierwszy raz w zżyciu dostali od kogoś uwagę i od razu ze mobing.
Tomek
2 lata temu
Każde dziecko wychowane pod kloszem, rodzice przychodzą do szkoły i krzyczą żeby aby oceny dać 5 czy 6 a każda 1 ma być zmazana. Tak wygląda twarde lądowanie w prawdziwym życiu.
wik
2 lata temu
Ciekawy ten atak na wykładowców. Pewnie jak w każdym środowisku zachowania rozkładają się wg krzywej Gaussa. Niestety ta krzywa przesuwa się w niebezpiecznym kierunku bo jakość nowych studentów coraz gorsza. Teraz z winy Covid obniża się poziom egzaminów maturalnych i 8-klasisty. Jak bardzo można obniżać poziom nauczania aby uczniowie i ich rodzice byli usatysfakcjonowani?
fistulka
2 lata temu
a skąd ona tego ogra wytrzasła ???twarzowiec jakich mało....
evus
2 lata temu
oh jeju "nastepna" ktora chce sie wypromowac.
ced
2 lata temu
Tak ogólnie to lepiej żeby tych kuglarzy było jak najmniej bo tak trudno patrzeć na te cholerne seriale polskie, że żygać się chce czasem jak widzę te korzuchowskie i inne gadziny, a wszystkie myślą że gwiazdy strasznie wielkie są.
marek
2 lata temu
oby nie wyladowała tam gdzie ja
doD
2 lata temu
tzreba zmienic caly system wszsytkich uczelni , najlepiej na amerykanski , system punktowy , i skonczyc z etatyzmem dozywotnim , konkursy na wykładowcow , jak studenci nie beda chodzic do nudziarza na wyklady to wymiana -na takiego co cos umie i potrafi wykladac, czas najwyższy
ecik
2 lata temu
Strasznie delikatne to młode pokolenie )
XDDDDD
2 lata temu
I tak beznadziejnych aktorów "produkuje się" w Polsce...
olo
2 lata temu
Kiedyś bycie aktorem było poświęceniem się dla sztuki, przełamywaniem granic dla artystycznej wizji. Ciężko wymagać aby pojęło to towarzystwo z seriali dla ubogich umysłowo, które chce odwalić swoje od 10 do 18 jak w zakładzie pracy a w weekend pobłyszczeć na ściance i instagramie.
Jack40
2 lata temu
Jeszcze niedawno jak przedstawiano Polskiego Janusza za granicą pracującego jako hydraulik to pokazywano gościa w podobnym wieku i z podobnym wąsikiem w pierwszym momencie myślałem ze to ten gość z tej reklamy Polski Janusz hydraulik ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić