Adam Bednarek
Adam Bednarek| 
aktualizacja 

Czy wiesz, dlaczego w godle Poczty Polskiej jest trąbka?

3

Godło Poczty Polskiej zmieniało się przez lata, ale jego znakiem rozpoznawczym zawsze jest trąbka. Co poczta ma wspólnego z trąbieniem? Zagadkę rozwiązano na facebookowym profilu.

Czy wiesz, dlaczego w godle Poczty Polskiej jest trąbka?
(PAP)

W średniowieczu za pomocą trąbki roznosiciele listów dawali sygnał, że zbliżają się do danej miejscowości. Dziś powiedzielibyśmy, że to takie dawne powiadomienie - dźwięk wiadomości na telefonie czy Facebooku jest swego rodzaju odpowiednikiem listonosza z trąbką.

Trąbka informowała również o tym, że na drodze jest urzędnik pocztowy, którego należy przepuścić. Poza tym trąbka odstraszała dzikie zwierzęta i… pobudzała psy. Jeśli listonosze się zgubili, wystarczyło zagrać melodię. Po usłyszeniu szczekania i ujadania wiedzieli, w którą stronę się kierować.

Zobacz także: E-dowód i mDokumnety. Nowe usługi cyfrowe Polaków

Trąbkę w poczcie rozpropagowali Niemcy - to tamtejsi posłańcy jako pierwsi postanowili ją wykorzystać, by informować o nadchodzącej korespondencji. W Polsce o trąbce po raz pierwszy wspomina “Ordynacya poczty przemyskiej z lipca 1667 roku” - pisał Rafał Zgorzelski na portalu wilanow-palac.art.pl.

Wygląda więc na to, że obchodzimy rocznicę trąbki w Poczcie Polskiej!

Krótką historię trąbki w Poczcie Polskiej przedstawiono na facebookowym profilu urzędu. Przejrzałem go i podoba mi się dużo bardziej niż profil polskiej policji, pełen memów.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Poczta Polska na Facebooku stawia na ciekawostki. To nie tylko informacja o trąbce w godle, ale i Bhutanie, z którego pochodzą jedne z najbardziej oryginalnych znaczków pocztowych. Albo o wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wolę taką nowoczesną formę urzędu niż “śmieszne obrazki”, z których niewiele wynika. Podoba mi się pokazywanie historii w prostej, przystępnej formie.

Choć nie wszyscy oczekują od poczty ciekawostek. “Lepiej w końcu odpowiedzcie na moje pytanie zadane kilkukrotnie, co z poleconym nadanym 10.07.2017 roku. Po 8 dniach jest w transporcie” - pyta rozczarowana użytkowniczka pod wpisem o trąbce w godle.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić