Natalia Bogucka| 

Rosja. Wybuch reaktora jądrowego. Lekarze trafili do szpitala

31

Rosyjska agencja meteorologiczna przyznała, że w wyniku wybuchu reaktora jądrowego na poligonie w regionie Archangielska promieniowanie przekroczyło normy nawet 16-krotnie. Lekarze, którzy udzielali pomocy ofiarom eksplozji, trafili do szpitala na obserwację.

Rosja. Wybuch reaktora jądrowego. Lekarze trafili do szpitala
(PAP)

Lekarze zostali na własną prośbę skierowani na obserwację do szpitala w Moskwie. Ma ona potrwać ok. 2-3 dni. Jak informuje agencja TASS, lekarze mieli podpisać dokument, który zabronił im wypowiadania się na temat katastrofy.

Rosyjskie władze przekazały, że w środę mieszkańcy wioski Nenoksa zostaną na 2 godziny ewakuowani. Będą musieli wsiąść do podstawionego pociągu i opuścić wioskę na czas prac prowadzonych na poligonie.

Do wybuchu reaktora doszło 8 sierpnia na poligonie rakietowym rosyjskiej marynarki wojennej w obwodzie archangielskim. W wyniku eksplozji zginęło 5 naukowców z Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej. Miało do tego dojść w wyniku "testów nad izotopowymi źródłami energii w ciekłym układzie napędowym”.

Zobacz także: Zobacz także: Rosja. Awaria elektrowni jądrowej w obwodzie twerskim

Początkowo władze poinformowały o "krótkotrwałym wzroście radioaktywności". We wtorek agencja meteorologiczna przyznała jednak, że poziom promieniowania w Siewierodwińsku był od 4 do 16 razy większy niz przewiduje norma. Zaniepokojeni mieszkańcy okolicznych miejscowości zaopatrują się w jod.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić